Nowy numer 3/2019 Archiwum

Nie żyje ks. prof. Tadeusz Żebrowski

Najstarszy kapłan diecezji płockiej zmarł 8 października w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Winiarach w Płocku.

Ks. prof. Tadeusz Żebrowski był wybitnym znawcą historii Mazowsza.

Święcenia kapłańskie przyjął 7 września 1952 roku. Studiował na Wydziale Teologicznym, a później na Wydziale Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tam był również słuchaczem wykładów ks. prof. Karola Wojtyły.

- Wykładał katolicką naukę społeczną. Raczej dość trudno mówił. Zachowały mi się w indeksie tylko dwa jego podpisy z wysłuchanych wykładów - wspominał w 2010 roku ks. Żebrowski w wywiadzie, którego udzielił na łamach rocznika ”Studia Płockie”.

Od 1957 roku był związany z Wyższym Seminarium Duchownym: jako dyrektor biblioteki WSD i archiwum diecezjalnego, wykładowca historii Kościoła w seminarium niższym i wyższym, ojciec duchowny w NSD, katecheta w płockich szkołach, m.in. w Małachowiance i ”Igiełkach”.

Przez lata zabiegał, aby odbudować księgozbiór biblioteki seminaryjnej, rozproszonej i zniszczonej przez zawieruchę wojenną. Wytrwale poszukiwał starodruków wywiezionych przez Niemców w czasie wojny.

O ks. Żebrowskim można również powiedzieć, że razem z ks. prof. Tadeuszem Rutowskim wyznaczał szlak pieszej pielgrzymki z Płocka na Jasną Górę.

Jego pasją była historia, książka i turystyka. Był autorem wielu prac naukowych.

Zawsze był uchwytny i chętny do pomocy. Gdy redaktorzy ”Gościa Płockiego” prosili księdza profesora o radę czy wywiad, nigdy nie odmawiał. Był zawsze do naszej dyspozycji: kompetentny, pokorny, dobry.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • _jasiek
    09.10.2014 14:35
    Requiem aeternam, dona eum, Domine et lux perpetua luceat eum.

    Nie miał nawet dziewięćdziesiątki ...
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy