Przasnysz. To kulturalna wizytówka miasta

Po trwającym dwa lata remoncie otwarto Miejski Dom Kultury.

Generalnie wyremontowany i zmodernizowany zabytkowy budynek połączył w sobie nowoczesność z poszanowaniem historycznego dziedzictwa. Jego renowacja odbywała się pod nadzorem konserwatora zabytków. Gmach zyskał nową elewację, która podkreśla historyczny charakter i estetykę budynku. Gruntownym zmianom poddano wnętrze, gdzie mieszczą się m.in. zmodernizowana sala widowiskowo-kinowa z miejscami dla 228 osób, wyposażona w nowoczesny cyfrowy projektor 3D i profesjonalne nagłośnienie, w której wznowi działalność kino Światowid; profesjonalne studio muzyczne, reprezentacyjna sala kolumnowa, która posłuży organizacji spotkań i konferencji oraz kawiarnia. Zachowano zabytkowe elementy, jak przeszklone drzwi we wspomnianej sali kolumnowej, posadzkę z biało-czarnych płytek ceramicznych czy wielkie żyrandole nad schodami.

Koszt remontu wyniósł 17 mln zł. 4 mln zł dofinansowania miasto otrzymało od samorządu województwa w ramach programu "Mazowsze dla równomiernego rozwoju", milion dołożył powiat przasnyski, a kolejne 650 tys. zł pochodzi z programu covidowego dla najlepiej wyszczepionej gminy. Inwestycja została przeprowadzona przy sprzeciwie części radnych, obawiających się nadmiernego obciążenia budżetu miasta i związaną z tym koniecznością zadłużenia. Włodarze miasta odpierają to zapewnieniem o podjęciu starań o refinansowanie inwestycji z programów ministerstwa kultury.

Podczas uroczystego otwarcia placówki odbyło się wręczenie statuetki Przaśnika, legendarnego założyciela miasta, przyznawanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej za zasługi dla regionu w dziedzinie nauki, oświaty, sportu, gospodarki i działalności społecznej. W tym roku nagrodę tę otrzymał płk Bogusław Postek, dowódca przasnyskiej jednostki wojskowej.

Miejski Dom Kultury, który od 2008 r. nosi imię wybitnego artysty plastyka Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, wzniesiono w latach 30. XX wieku jako Dom Sportowy wg projektu Feliksa Michalskiego. Kamień węgielny pod jego budowę położył w 1930 r. prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki. Uroczyste oddanie do użytku, połączone z obchodami 20. rocznicy odzyskania niepodległości, odbyło się 11 listopada 1938 r. W budynku przez wiele lat mieściło się wiele instytucji życia publicznego jak Komunalna Kasa Oszczędności, Samorząd Powiatu Przasnyskiego czy Miejska Biblioteka Publiczna. Funkcjonowała w nim również bardzo popularna wśród mieszkańców restauracja "Parkowa".

Jednym z pierwszych wydarzeń w Domu Kultury będzie spotkanie autorskie z wybitnym reżyserem Krzysztofem Zanussim po projekcji jego filmu "Liczba doskonała".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Ostrowski