Nowy numer 17/2024 Archiwum

ABC nawiedzenia

Publikujemy obszerne fragmenty Instrukcji Duszpasterskiej o Nawiedzeniu Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zatwierdzonej przez biskupa płockiego Piotra Liberę 11 listopada ubiegłego roku.

Nawiedzenie rodzin parafialnych przez obraz Świętej Bożej Rodzicielki powinno przebiegać w atmosferze duchowego nawrócenia i pojednania z Bogiem i ludźmi, w nadziei "powrotu do domu Ojca" tych wszystkich, których wiara i więź z Kościołem uległy osłabieniu, a nawet zerwaniu. Ważnym elementem nawiedzenia powinno być poczucie wdzięczności całego Kościoła Płockiego wobec Chrystusa i Maryi za roztaczanie opieki nad całą diecezją przez 940 lat jej istnienia".

Instrukcja mówi o praktycznych wskazówkach: o przygotowaniu dalszym i bliższym przed nawiedzeniem, o rekolekcjach bądź misjach św., które powinny zostać zorganizowane w każdej parafii, o dekoracji kościoła i parafii na czas nawiedzenia, o organizacji przyjazdu obrazu Matki Bożej. W tym miejscu stwierdza się m.in.: "Obraz Nawiedzenia przybywa do parafii o godz. 17 i opuszcza parafię dnia następnego o godz. wyznaczonej przez kustosza obrazu, tak, aby mógł być w następnej parafii o godz. 17.

Należy zachęcić wiernych, aby w czasie Nawiedzenia powstrzymywali się od prac niekoniecznych (podobnie jak w niedzielę i uroczystości). (...) Po obraz Nawiedzenia nie wysyłamy samochodów osobowych! Obrazowi mogą jedynie towarzyszyć samochody strażackie i policji.

Kustoszem obrazu jest ojciec paulin wyznaczony przez generała zakonu. Jego zadaniem jest opiekowanie się obrazem, kierowanie samochodem-kaplicą, przekazanie obrazu Matki Bożej na wyznaczony czas do następnej parafii, prowadzenie Apelu Jasnogórskiego w pierwszym dniu Nawiedzenia i Mszy św. z udziałem chorych".

W instrukcji jest mowa o szczegółowym przebiegu nawiedzenia oraz są podane propozycje darów duchowych, które powinny towarzyszyć nawiedzeniu: co każdy z nas może ofiarować Bogu i Jasnogórskiej Pani. Propozycje wymienione w instrukcji są następujące: "codzienne czytanie i rozważanie fragmentów Pisma Świętego; postanowienia modlitewne – Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, inne modlitwy; troska o religijne wychowanie dzieci; postanowienia formacyjne – życie sakramentalne, pierwsze piątki, pierwsze soboty, rekolekcje itp.; przyrzeczenia abstynenckie – od alkoholu, nikotyny, narkotyków, gier komputerowych i czasopism o treściach niezgodnych z moralnością chrześcijańską itp.; uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego, np. pomoc potrzebującym, duchowa adopcja dziecka poczętego itp.; udział w okresowych nabożeństwach; modlitwa za ojczyznę; czytanie czasopism i książek katolickich; przynależność do wspólnot kościelnych w swojej parafii; założenie nowych Kół Żywego Różańca".

Wśród pożądanych owoców nawiedzenia obrazu Matki Bożej wymieniono następujące: "wzrost wiary, pogłębienie prawdziwej pobożności maryjnej, gorliwsze życie sakramentalne w parafiach, uwrażliwienie sumień na przykazania Boże i kościelne, realizowanie ślubów małżeńskich i umocnienie miłości rodzinnej, większa wrażliwość na sprawy społeczne, włączenie w dzieło nowej ewangelizacji, założenie w parafii »Księgi Nawiedzenia«, w której wierni mogą wpisywać prośby do Matki Bożej Częstochowskiej oraz dziękować za otrzymane łaski, umieszczenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w kościele parafialnym, pojawienie się obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w każdym domu, rozpoczęcie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po rodzinach w parafii".

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.