Nowy numer 47/2020 Archiwum

Nic Maryi nie zatrzyma

- Obraz jest ten sam, ale my jesteśmy inni... - mówi bp Piotr Libera i zachęca do refleksji nad duchowym stanem katolików w przededniu kolejnych nawiedzin ikony Jasnogórskiej. Dlatego warto się wczytać w świadectwa z inauguracji maryjnego peregrynacji w Przasnyszu w 1975 roku.

W 1972 roku powróciła na szlak swojego pielgrzymowania po kraju kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Był to ten sam obraz, który nawiedzał parafie podczas Wielkiej Nowenny i został w 1966 roku "aresztowany". Świadczył o tym napis umieszczony na metalowej tabliczce: "Kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, poświęcona przez Ojca Świętego Piusa XII w Rzymie na Watykanie, dnia 14 maja 1957 roku, w obecności kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski i księży biskupów: Michała Klepacza, Zygmunta Choromańskiego i Antoniego Baraniaka".

Wznowienie peregrynacji nastąpiło 18 czerwca 1972 roku w Radomiu, gdyż to tamtejsi księża wywieźli właśnie potajemnie obraz z Jasnej Góry, gdzie był przetrzymywany od sześciu lat pod okiem służb bezpieczeństwa. Tym razem komunistyczne władze oficjalnie nie przeszkadzały w peregrynacji, jako że zmieniła się chwilowo polityka PRL wobec Kościoła. Dzięki temu obraz mógł odwiedzić m.in. diecezje kielecką, łódzką oraz płocką.

We wszystkich kolejnych parafiach trasy przejazdu obrazu były specjalnie przystrajane, budowano powitalne bramy, przyozdabiano domy. Tłumy wiernych modliły się publicznie. Wszędzie były kolejki przed konfesjonałami, masowe przystępowanie do Komunii Świętej, pojednania zwaśnionych rodzin, deklaracje trzeźwościowe, itp.

Nawiedzenie przez obraz diecezji płockiej zostało zainaugurowane właśnie w Przasnyszu, w kościele klasztornym ojców pasjonistów, 30 listopada 1975 roku. Na uroczystość tę przybył kard. Stefan Wyszyński, prymas, wraz z 25 biskupami z rożnych diecezji i tłumy wiernych, którzy oblegali kościół i dziedziniec wokół kościoła. Peregrynacja obrazu Matki Bożej po diecezji płockiej trwała prawie rok, do 7 listopada 1976 roku. W ciągu tego czasu obraz odwiedził wszystkie parafie diecezji, kościoły klasztorne i kaplice zakonne.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.