Nowy numer 44/2020 Archiwum

Festiwal zwycięstw

Płock jakby się przyzwyczaił do chrześcijańskiego festiwalu młodych. Mieszkańcy miasta przychodzą na wieczorne koncerty, zaś młodzież modli się za miasto Koronką do Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku.

Trzeci dzień Festiwalu Młodych przebiegał pod hasłem ”Być uczniem Jezusa”. - Kogo naśladujesz, na kogo w życiu się powołujesz? Dlaczego tak trudno ci uwierzyć, że twoje talenty, zdolności dał ci Bóg? A więc kogo w życiu udajesz? Jakie dary i talenty zmarnowałeś naśladując dziwaków i idoli tego świata? Miej w sobie pokorę, aby uczyć się i słuchać, aby stać się uczniem – mówił w porannej katechezie ks. Krzysztof Jończyk. – Zrozumiałam, że o wielu rzeczach i osobach wiem, ale powierzchownie. Chciałabym wierzyć i głębiej rozumieć - dzieliła się swym świadectwem Sandra z Rypina.

Później były warsztaty. Już w czasie Mszy św. można było podziwiać efekt pracy jednej z grup. Młodzież pod kierunkiem kompozytora i dyrygenta Piotra Pałki, animowała śpiew w czasie Eucharystii ora z wykonała hymn centrum młodzieżowego Studnia: „Nie będziesz już pragnąć i łaknąć/, wiatr upalny nie porazi ciebie/, tryskające zdroje studni/, tylko chciej pochylić się”.

- Pytam każdego z was: ”Czy czujesz się posłaną, posłanym przez Jezusa?” Jeśli tak, powiedz mi, tu, nad polskim Jordanem w Płocku, głośno i z przekonaniem: ”Tak, jestem!!” – mówił do młodych bp Piotr Libera.

Zwrócił uwagę, że w świetle Ewangelii chrześcijanin, to człowiek, który wie, że jest posłany przez Pana: - Nasz Pan nie oszukuje nas, nie chce od nas łatwego entuzjazmu, nie pragnie taniego zapału. Od samego początku, od pierwszej chwili naszej dojrzałej decyzji mówi nam: Czuwaj, bo to nie będzie łatwe. Nawiązując do niedzielnej Ewangelii, która mówi o posłaniu przez Pana Jezusa 72 uczniów, wyjaśniał: - My, chrześcijanie,  nikomu nie narzucamy Ewangelii. My ukazujemy ją jako propozycję życia. Ukazujemy to przede wszystkim swoim osobistym świadectwem. Tym właśnie różnimy się od ideologów ateizmu, od islamistów, od fanatyków. Benedykt XVI często powtarzał: ”wiara powinna zawsze być proponowana, nigdy narzucana” - mówił biskup płocki.

Na koniec prosił młodzież: - Organizujcie w waszych środowiskach grupy adoracyjne i medytacyjne, medytujcie, współpracujcie w tworzeniu radosnej i głębokiej liturgii, czytajcie Pismo Święte, módlcie się za siebie nawzajem, pomagajcie słabym, brońcie zdrowego stylu życia, idźcie jako wolontariusze do hospicjów, do szpitali. (…) Nie lękajcie się, nie wstydźcie, jeśli waszym powołaniem jest kapłaństwo, jest życie zakonne, jest życie rodzinne, jest służba ojczyźnie... Idźcie - przekonywał biskup Libera.

Na zakończenie Mszy św. grupa młodzieży wyjeżdżająca wkrótce do Rio de Janeiro z ks. Rafałem Grzelczykiem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, przyjęła od bp. Piotra Libery błogosławieństwo.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.