Nowy numer 43/2020 Archiwum

Potrzeba odkrywców wiary

Łaska wiary przyjęta przez młodzież będzie wielkim znakiem nadziei dla Kościoła w Polsce - mówi bp. Wojciech Polak w rozmowie z ks. Włodzimierzem Piętką.

Ks. Włodzimierz Piętka: Ksiądz Biskup przyjechał do Płocka tuż po prezentacji w Warszawie pierwszej encykliki papieża Franciszka „Światło wiary”. Czy ten papieski dokument zawiera w sobie przesłanie, które szczególnie byłoby zaadresowane do ludzi młodych?

Bp Wojciech Polak: W encyklice jest zawarte podstawowe wezwanie do odkrycia wiary, a później do jej głoszenia.

Myślę, że to byłoby podstawowe przesłanie również dla młodych: odkryj na nowo dar wiary, odkryj miłość i łaskę Bożą działającą w twoim życiu!

Na Polskiej Copacabanie widzimy, że młodzież świetnie umie się bawić. Jak powinniśmy rozumieć chrześcijański sens zabawy - pytam o to w kontekście niedawnej zmiany brzmienia czwartego przykazania kościelnego?

Myślę, że przez zmianę tego przykazania kościelnego, paradoksalnie możemy łatwiej wytłumaczyć chrześcijański sens piątku.

Młodzi powinni pamiętać, że piątek jest dniem, w którym umarł Pan Jezus na krzyżu. Nawet jeśli organizują w tym dniu zabawy, czy w nich uczestniczą, powinni zadbać o taką zabawę, która nie będzie skutkować złem, która będzie mieć wymiar boski i ludzki.

Co zdaniem Księdza Biskupa przeszkadza i osłabia polską młodzież w wyborze drogi powołania?

Niestety, taki jest parametr naszych czasów. Człowiek młody ma wielkie trudności z podjęciem decyzji, nosi w sobie brak zaufania do świata i do ludzi.

Wielu brakuje doświadczenia żywego Boga. czują się osamotnieni i niezrozumieni w życiu. Trzeba im pomóc w przełamaniu lęków, które w nich tkwią.

Każde powołanie znajduje się w rękach Boga. Tu potrzeba wiary zaufania i odpowiedzi, która zwycięży lęk.

W homilii, w drugim dniu Polskiej Copacabany w Płocku, mówił Ksiądz Biskup o potrzebie przyjęcia nowości życia, którą daje Jezus. Na jakie nowe znaki, inicjatywy, zaangażowanie ze strony młodych liczy Kościół w Polsce?

Podstawowe, nowe znaki wypływają z naszego spotkania z Jezusem i przyjaźni z Nim. To dzieje się między innymi na Polskiej Copacabanie.

Kościół w Polsce liczy na wewnętrzną odnowę, która będzie zakładała, że młodzi zaznaczą wyraźnie swą komunię z Bogiem.

Chodzi mi o odnowienie tego, co istotne i pierwsze w każdym działaniu i odnowie - o komunię z Panem Bogiem, o żywą relację z Jezusem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.