powrót
Wiara.pl - Serwis

Płocki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
Procesja maryjna ulicami Makowa Mazowieckiego  
Procesja maryjna ulicami Makowa Mazowieckiego
Maków Mazowiecki, 7.07.2015. Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii św. Brata Alberta
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Jasna Góra nad Orzycem przejdź do galerii

Od 2 do 9 lipca obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedził parafie dekanatu makowskiego. Czy pamiętamy te chwile?

ks. Włodzimierz Piętka

|

12.07.2016 23:48 GOSC.PL

dodane 12.07.2016 23:48
0

Na powitaniu w makowskiej farze była taka rzesza ludzi, której już bardzo dawno nie widziano. Tym, którzy witali, załamywał się głos, u innych w oczach widać było łzy.

- Matka Boża przychodzi w prostocie i obiecuje pomoc w każdej chwili, jeśli tylko powierzymy Jej swoje problemy, troski i cierpienia - mówi pani Jadwiga, rodowita makowianka, która pierwszą peregrynację przeżywała w rodzinnej parafii w Szelkowie. - Nie można wątpić w Jej matczyną opiekę i wstawiennictwo. Ona zawsze wyprosi to, o co będziemy Ją prosić. Pani Jadwiga wspomina peregrynację obrazu sprzed 39 lat. Wtedy też było dużo przygotowań, pracy, nieprzespanych nocy. Wszystko po to, by Matka Boża mogła czuć się tutaj dobrze.

W Szwelicach, witając obraz Matki Bożej, nawiązywano do historii parafii i trudnych jej momentów, gdy bolszewicy spalili kościół w czasie ostatniej wojny, i gdy komuniści stwarzali wielkie trudności z jego odbudową. - W waszej parafii spełniły się słowa, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Wielu z was uczestniczyło w zmaganiach o budowę kościoła i pozostajecie świadkami tamtego czasu - mówił w czasie liturgii bp Roman Marcinkowski. Po Mszy św. do obrazu Jasnogórskiego zaczęły podchodzić rodziny, wiele osób z małymi dziećmi i starsi. - Czy pamiętacie peregrynację sprzed 40 laty? - pytaliśmy tych ostatnich. - Pamiętamy bardzo dobrze - odpowiadali. Ale jeszcze więcej mówiły ich wzruszone oczy.

Przy tej okazji trzeba wspomnieć śp. ks. proboszcza Jana Włoczewskiego, który przygotowywał parafię do nawiedzenia, i który zmarł kilka miesięcy temu.

- W nasze powołanie chrześcijańskie wpisane jest radosne dzielenie się z innymi swoją wiarą i czynna pomoc drugiemu. Chrześcijanin, to człowiek, który z radością dzieli się swoją wiarą! Ale nie tylko. On dzielnie pomaga bliźniemu. Chrześcijanin, nie może być zapatrzony tylko w siebie, bo z biegiem czasu stanie się ślepy, zapatrzony tylko w siebie i swoje ideały, problemy i marzenia. Bo jeśli jest człowiekiem zajętym przeżywaniem tylko swojego szczęścia, że w pewnym momencie staje się głuchy, ślepy na szczęście drugiego człowieka. Przecież można komuś podarować czas! Tylko miłość potrafi go podarować - mówił bp Roman Marcinkowski w Karniewie.

W Gołyminie wysłuchaliśmy przy okazji nawiedzenia następującego świadectwa: - Miałem wtedy 26 lat, żonę i dwójkę dzieci. Byłem młodym chłopakiem, gdy dekorowaliśmy odcinek drogi od Gołymina do Tłucznic. Przez cały tydzień nasze matki i żony w domach szyły proporczyki, taśmy. My robiliśmy słupki i kołki, by to wszystko połączyć. Dla mnie było to wielkie przeżycie. Dziś czuję wielką satysfakcję, choć serce drży i głos się łamie. Mam Jej za co dziękować: choćby za udane 45 lat małżeństwa, za dzieci. Jestem blisko Maryi, jako strażak i jako człowiek ze spracowanymi dłońmi - mówił nam Wojciech Kowalski, rodowity parafianin i mieszkaniec wsi Watkowo.

W Krasnem, zanim zaczęła się uroczystość, spadł rzęsisty deszcz i zmoczył wszystkich. Ale zaraz wyszło słońce, niebo rozpogodziło się i wtedy przyjechał obraz Matki Bożej. Procesja z obrazem Matki Bożej otoczyła kościół. Na parkanie były rozmieszczone banery z fotografiami z peregrynacji sprzed 40 laty w Krasnem: a na nich widoczne wielkie tłumy wiernych i ołtarz polowy przy kościele, ówczesny ks. proboszcz Witold Sykowski i bp Bogdan Sikorski.

- To jest wielkie wzruszenie i łzy - opowiadały Helena Obrębska i Aniela Bruździak z miejscowości Mosaki. - Samo serce mi dyktuje, co mam powiedzieć i o co mam się modlić - mówi pani Helena. - Proszę Maryję o cierpliwość, bo od lat opiekuję się chorą siostrą - mówiła pani Aniela. W wielkim tłumie wiernych była też pochodząca z parafii Krasne siostra zakonna - franciszkanka. Ona również przyjechała z daleka, aby w dniu nawiedzenia być w swojej parafii.

- Spróbujcie się zbliżyć i wtulić w ramiona tej Matki. Jaką radość odczuwają rodzice, gdy tuli się do nich ich dziecko? Przytul się do Maryi i powiedz Jej o tym, co jest w tobie! - zwrócił uwagę bp Roman w czasie nawiedzenia w Krasnem.

- Peregrynacja to sposób obecności Matki między swymi dziećmi - mówił bp Roman Marcinkowski w parafii św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim . - Ona ciągle jest w drodze do nas, nie czeka u siebie, ale przychodzi do naszych rodzin - zwrócił uwagę ks. biskup.

Wyjątkowa i piękna była trasa z Makowa do Węgrzynowa: chorągiewki, transparenty, flagi i tysiące kwiatów szlak, który przemierzył obraz Czarnej Madonny. Takiego tłumu wiernych kościół parafialny nie pamiętał od lat.

- Wiem jedno, że zawsze spotkania z Matką Boską, czy są w Częstochowie, czy tutaj, człowieka odnawiają. Pozwalają się odbić od problemów, pozwalają spojrzeć nowym spojrzeniem w taką chyba lepszą przyszłość – powiedziała nam Jolanta Dawid w Bogatem.

We wszystkich parafiach dekanatu liturgii powitania obrazu przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

1 / 1
Bogate. Nawiedzenie w parafii pw. św. Jana Ewangelisty

WIARA.PL DODANE 09.07.2015 AKTUALIZACJA 10.07.2015

Bogate. Nawiedzenie w parafii pw. św. Jana Ewangelisty

​W parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Bogatem zakończyło się nawiedzenie obrazu Czarnej Madonny w dekanacie makowskim.  
Węgrzynowo. Nawiedzenie w parafii pw. Ducha Świętego

WIARA.PL DODANE 08.07.2015 AKTUALIZACJA 09.07.2015

Węgrzynowo. Nawiedzenie w parafii pw. Ducha Świętego

​​Przepięknie udekorowana trasa na powitanie Matki Bożej wiodąca od Makowa Mazowieckiego do Węgrzynowa. Inauguracji doby nawiedzenia obrazu Matki Bożej w parafii pw. Ducha Świętego przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Zdjęcia: Agnieszka Otłowska /Foto Gość  
Maków Mazowiecki. Nawiedzenie w parafii św. Brata Alberta

WIARA.PL DODANE 08.07.2015 AKTUALIZACJA 08.07.2015

Maków Mazowiecki. Nawiedzenie w parafii św. Brata Alberta

​Druga makowska parafia przyjęła obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedzającej diecezję płocką. Zdjęcia: ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość  
Krasne. Nawiedzenie w parafii św. Jana Chrzciciela

WIARA.PL DODANE 06.07.2015 AKTUALIZACJA 07.07.2015

Krasne. Nawiedzenie w parafii św. Jana Chrzciciela

Wspaniała świątynia, przepełniona zabytkami kultury i pamiątkami rodu Krasińskich, a teraz wypełniona tłumem wiernych, stała się kolejną stacją nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Zdjęcia: ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość  
Gołymin. Nawiedzenie w parafii św. Jana Chrzciciela

WIARA.PL DODANE 06.07.2015 AKTUALIZACJA 06.07.2015

Gołymin. Nawiedzenie w parafii św. Jana Chrzciciela

​Otwarciu doby nawiedzenia w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Gołyminie przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Zdjęcia: Agnieszka Otłowska /Foto Gość  
Maków Mazowiecki. Nawiedzenie w parafii św. Józefa

WIARA.PL DODANE 05.07.2015 AKTUALIZACJA 05.07.2015

Maków Mazowiecki. Nawiedzenie w parafii św. Józefa

​Inauguracji doby nawiedzenia obrazu Matki Bożej w parafii św. Józefa w Makowie Mazowieckim przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Zdjęcia: Agnieszka Otłowska /Foto Gość  
Karniewo. Nawiedzenie w parafii pw. Wszystkich Świetych

WIARA.PL DODANE 04.07.2015 AKTUALIZACJA 04.07.2015

Karniewo. Nawiedzenie w parafii pw. Wszystkich Świetych

Bp Roman Marcinkowski przewodniczył inauguracji doby nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Karniewie. Zdjęcia: Agnieszka Otłowska /Foto Gość  
Szwelice. Nawiedzenie w parafii św. Jana Chrzciciela

WIARA.PL DODANE 03.07.2015

Szwelice. Nawiedzenie w parafii św. Jana Chrzciciela

​Parafia Szwelice jest pierwszą w dekanacie makowskim, którą nawiedza obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszy św. na rozpoczęcie doby nawiedzenia przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Zdjęcia: ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • MAKÓW MAZOWIECKI
  • NAWIEDZENIE OBRAZU MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
  • PEREGRYNACJA IKONY JASNOGÓRSKIEJ

ks. Włodzimierz Piętka

Polecane w subskrypcji

  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
  • „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
    • Świat
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
    • Polska
    • Adam Śliwa
    Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE