Z Poznania i Gniezna, gdzie ikona Czarnej Madonny towarzyszyła modlącym się w historycznych miejscach narodzin chrześcijaństwa na ziemiach polskich, przybyła do słynącego łaskami sanktuarium w Skępem, którym opiekują się ojcowie bernardyni.
- Maryjo, to miejsce wybrałaś sobie przed wiekami, jako Matka Brzemienna, a dzisiaj stoisz przed nami z Chrystusem na ręku. Pragniesz naszego szczęścia. Z wielką radością klękam przed Tobą, Matko i Królowo naszych serc, przygotowanych przez rekolekcje, sakramentalną spowiedź, aby nie zmarnować łask, które chce Pan Bóg nam dać - witał peregrynujący obraz Matki Bożej o. Dobromił Godzik OFM, kustosz skępskiego sanktuarium i proboszcz parafii Zwiastowania NMP.
- W roku Jubileuszu Bożego Miłosierdzia jak Matka miłosierdzia prowadź nas do swojego Syna i przytul nas do Jego serca, z którego wypłynął zdrój Bożego miłosierdzia dla każdego z nas. Przybywasz w 1050. rocznicę chrztu Polski. Weź w opiekę rodziny naszej parafii, by żyły w pełni wiary, przestrzegając przykazania miłości. Weź w opiekę młodzież, by nie pogubiła się na drogach życia, ale wybierała dobrze, dzieci, aby przewrotność świata nie zniszczyła ich niewinności - prosił przed kopią cudownego wizerunku z Jasnej Góry o. Dobromił.
W skępskim sanktuarium powitał obraz Krzysztof Baranowski, starosta lipnowski, prosząc o opiekę nad mieszkańcami tego terenu. - Przybywasz w czasie szczególnym - w Roku Miłosierdzia, 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, by wejść w nasze serca bijące nierównym rytmem, w nasze dusze wątpiące i nasze umysły, które nie zawsze potrafią odróżnić dobro od zła - mówił starosta powiatu.
- Maryjo, pomóż nam wsłuchać się w samych siebie, pomnóż w nas to, co dobre, by wzrastały w nas wiara, nadzieja i miłość. Te trzy cnoty Boskie, które niezawodnie prowadzą do celu, jak kompas - prosili przedstawiciele rady parafialnej.
Uroczystości powitania obrazu na początku tej doby nawiedzenia przewodniczył bp Piotr Libera, który odniósł się do przeżywanych w tych dniach wydarzeń w Poznaniu i Gnieźnie. - Dlaczego były one tak uroczyste? Dlatego, że to Mieszko I poprzez chrzest święty zaprosił na naszą ziemię Chrystusa i Jego Matkę. Od tego momentu towarzyszy Ona naszemu narodowi w dobrych i złych chwilach, ochrania w godzinach próby. Dla synów i córek naszego narodu, dla całych pokoleń Polaków Maryja stała się prawdziwą Matką. Weszła wraz z Jezusem w naszą historię. Pamiętajmy, jeśli zaprosimy Maryję do swoich rodzin, domów, miejsc pracy, to doświadczymy Jej opieki. Maryja troszczyła się i wciąż troszczy się o tych, którzy Ją zapraszają do siebie! - akcentował bp Piotr.
Biskup płocki zachęcał też mieszkańców tej parafii, by doba nawiedzenia stała się dla nich okazją do odnowienia łaski wiary, którą mamy poprzez chrzest. - Poprzez sakrament chrztu płonie w nas ten płomyk wiary. Brońmy go przed podmuchami złego wiatru! - apelował bp Libera w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem, skąd obraz Czarnej Madonny wyruszy do dekanatu rypińskiego.
am
O czuwaniu przed Matką opowiadają mieszkańcy płockiej parafii św. Wojciecha.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.