- Pomóż nam zachować Boże życie w rodzinach - to jedna z intencji wypowiedzianych przed obrazem Czarnej Madonny w kościele parafialnym św. Marcina.
Tam, gdzie przynajmniej od XVIII wieku jest czczona Matka Boża Różańcowa - jej obraz znajduje się w głównym ołtarzu kościoła - teraz przybyła Jasnogórska Ikona Nawiedzenia. Wizerunek Czarnej Madonny uroczyście wprowadzono do kościoła, który konsekrował bł. abp Antoni Julian Nowowiejski. w 1924 roku.
Zapalono "kaganek wiary", odczytano Ewangelię o Nawiedzeniu, a wszyscy wyśpiewali pieśń Maryi "Magnificat". Witano ikonę Matki Bożej m.in. słowami: - Pomóż nam zachować życie Boże w rodzinach - tak mówili rodzice, śpiewano pieśń: "Maryjo, ja Twe dziecię, o podaj mi swą dłoń". Najdłużej trwał hołd dzieci, które przyklękały przed obrazem i składały białe róże.
Bp Roman Marcinkowski mówił kazaniu, że przed Matką Bożą warto uczynić rachunek sumienia z wierności i świadectwa dawanego na co dzień o Chrystusie i wierze w Niego. - Maryja ratuje w nas szlachetność, podczas gdy w świecie tak często przyznaje się rację grzechowi i przewrotności. (...) Maryja nie przychodzi tu dla siebie. Jest tu dla nas, aby wskazywać nam Jezusa i ukształtować uczniów Pana w nas! - mówił bp Roman Marcinkowski.
- Znakiem peregrynacji w parafii będzie odnowiona asysta procesyjna i zobowiązanie wielu naszych parafian, aby dbać i nosić w procesji znaki naszej wiary - powiedział ks. proboszcz Andrzej Rosiak. Wraz z ks. Krzysztofem Zambrzyckim, marianinem ze Stoczka Warmińskiego, który prowadził trzydniowe rekolekcje maryjne, zachęcał wiernych do udziału w dobie nawiedzenia. "Niech wierzący odnowią swoją wierność Chrystusowi i Jego Matce, wątpiący umocnią swoją wiarę, a poszukujący i zagubieni odzyskają sens nowego życia w Chrystusie" - napisał ks. proboszcz w specjalnym liście do parafian.
Pierwsze nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej miało miejsce 5 września 1976 roku.
ks. Włodzimierz Piętka
O czuwaniu przed Matką opowiadają mieszkańcy płockiej parafii św. Wojciecha.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.