GN 43/2020 Archiwum

Matka Boża nad Węgierką

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej nawiedził dziewięć parafii dekanatu przasnyskiego.

Jak w każdej parafii, wymowny był hołd składany Matce Bożej: przez procesję z obrazem, uroczysty Apel Jasnogórski czy akt zawierzenia na zakończenie doby nawiedzenia. Procesja na przasnyskim rynku, od klasztoru kapucynek do sanktuarium pasjonistów, czy przejście szlakiem Drogi Krzyżowej w Świętym Miejscu - zawsze i w każdym miejscu to było otarcie się Maryi o miejsca życia i pracy, o te same ulice, zakątki i zaułki, gdzie codziennie załatwiamy nasze sprawy, a teraz przeszła tam Maryja z Jezusem.

Charakterystycznym na tym etapie nawiedzenia w diecezji płockiej był fakt, że Matka Boża przychodząc do ziemi przasnyskiej, przyszła do siebie. Właśnie ten region jest szczególnie poświęcony Maryi. Wystarczy wspomnieć jedno z najważniejszych sanktuariów diecezji - Matki Bożej Przasnyskiej Niepokalanej Przewodniczki, a także inne miejsca kultu maryjnego, zwłaszcza w Świętym Miejscu, gdzie dla Pani Częstochowskiej zbudowano wspaniały tron z lipy. Nie można zapomnieć o starych i czczonych wizerunkach maryjnych w Czernicach Borowych i Zielonej Ciechanowskiej.

Wreszcie, pozostaje świadectwo spotkania z Matką Bożą. W Przasnyszu jest liczne grono wiernych, którzy uczestniczyli w uroczystościach nawiedzenia we wszystkich trzech tamtejszych parafiach. Jedną z takich osób jest Agnieszka Świda. - Wielkim przeżyciem dla mnie była uroczystość u fary - mówi Agnieszka - To było pierwsze nawiedzenie w mieście, a ja dawno nie byłam w Częstochowie. A tu teraz gościmy Matkę Bożą w naszym mieście. Potem druga peregrynacja w kościele u ojców pasjonistów. Mamy Matkę Bożą Przasnyską, którą codziennie odwiedzamy, a teraz przyszła do nas ta sama Matka, tylko, jak powiedział ojciec paulin, w innej sukni. To też było ogromne przeżycie, że Matka Boża do nas przyszła, a zarazem jest - powiedziała Agnieszka Świda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.