Pracowici i pobożni parafianie od św. Stanisława, biskupa i męczennika, przyjęli obraz Czarnej Madonny.
Święte Miejsce to nasza diecezjalna Święta Lipka, bo jak mówią stare podania, tam w połowie XVII wieku, na drzewie lipowym, miała ukazać się Matka Boska. I właśnie do tej tradycji chcieli nawiązać parafianie ze Świętego Miejsca, budując dla Maryi szczególny tron: z drzewa lipowego. Obraz ustawiono na pniu drzewa i tak ułożono kwitnące gałęzie lipy, aby okalały cały obraz Czarnej Madonny. - Piękny i niepowtarzalny jest ten tron, który przygotowaliście dla Maryi - gratulował parafianom bp Piotr Libera.
Ale wyjątkowa była również procesja na powitanie Jasnogórskiego obrazu, bo prowadziła szlakiem zbudowanej na placu przed kościołem Drogi Krzyżowej. Z tego również słynie i tym się wyróżnia Święte Miejsce, że maryjne sanktuarium otacza 14 kaplic-stacji Drogi Krzyżowej. Każdą z nich kilkanaście lat temu zbudowała inna wioska z parafii. - Ludzie chcieli, aby obraz przeszedł przy każdej z tych kapliczek, bo jak tłumaczyli mi, w ten sposób Maryja będzie jakby w każdej ich wiosce - opowiada o. Marek Kowalski, paulin, który prowadził trzydniowe rekolekcje maryjne w parafii.
Witano więc obraz Jasnogórskiej Pani bardzo uroczyście: z bogatą asystą procesyjną, ze sztandarami, zastępami druhów i orkiestrą strażacką, ze specjalnie przygotowaną bramą maryjną i dywanem usypanym z kwiatów. Witano wspominając też zmarłego niedawno proboszcza tej parafii - ks. prał. Marka Makowskiego, którego pogrzeb odbył się w minioną sobotę. Ks. proboszcz Jacek Daszkowski przypomniał, że ks. Makowski bardzo chciał być na tej uroczystości. W jego intencji, w czasie Mszy św., modlił się również ks. biskup.
Witano Maryję duchowymi darami, a były nimi przede wszystkim trzy stągwie: dzieci, młodzieży i dorosłych, wypełnione intencjami i postanowieniami, które przyniesiono w procesji z darami. Witano wreszcie Jasnogórską Panią zasłuchaniem w słowo Boże i przyjęciem Eucharystii. I ono stanowiło istotę spotkania z Matką Pana.
- Szczególną pomoc dla człowieka, Bóg zamkną w słowie: "Matka". Słyszymy w Ewangelii według św. Jana: "Oto Matka twoja" - mówił w kazaniu bp Piotr Libera. Zwrócił uwagę, że w słowie "Matka" jest zawarta jakaś głębsza treść, którą powinniśmy zgłębić w obecności Maryi.
ks. Włodzimierz Piętka
O czuwaniu przed Matką opowiadają mieszkańcy płockiej parafii św. Wojciecha.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.