Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jak na Jasnej Górze

Od niedzieli, 14 czerwca w parafii św. Mateusza w Pułtusku trwają misje św przed nawiedzeniem obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

To bezpośrednie przygotowanie do doby nawiedzenia, która w bazylice kolegiackiej rozpocznie się po zakończeniu diecezjalnych uroczystości na pułtuskim rynku, w najbliższą sobotę o godz. 18.

Poszczególne dni misji św. są poświęcone rozważaniu tajemnicy chrztu, wyborowi Jezusa na Pana życia, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, dzień miłosierdzia Bożego i uroczystość krzyża. W ramach misji św. ulicami parafii przeszła procesja maryjna ze świecami, zaś każdego dnia o 21.00 odprawiany jest Apel Jasnogórski. Ta modlitwa właśnie, w całej diecezji stanie się szczególną praktyką duchową w czasie nawiedzenia obrazu Czarnej Madonny.

- Apel Jasnogórski to odpowiedź tych, którzy zostali przez Matkę Chrystusa wezwani po imieniu: ”Bądź ze Mną, Pamiętaj, Czuwaj”. Jest to wezwanie na jasnogórską drogę życia i działania, zgodne ze światłem otrzymanym, zgodnie ze słowem posłyszanym, zgodnie z odczytanym znakiem Boga: ”Bądź ze Mną, Pamiętaj, Czuwaj”. Mówi to Jasnogórska Matka Kościoła głosem delikatnym, przynaglającym siłą miłości. Ci którzy odpowiedzą: ”Jestem przy Tobie, Pamiętam, Czuwam” tworzą najbliższy krąg Jasnogórskich Pomocników Matki Kościoła.

- Oto jest godzina apelu. Znowu ktoś otrzyma wezwanie, ktoś stanie się zdolny, by je podjąć, ktoś zwiąże się na dolę i niedolę, na wszystko - ślubem zawierzenia. Powiększy się zatem zastęp tych, co są gotowi pod znakiem Matki Jasnogórskiej wspierać dzieła Kościoła z taką troską, jak wspiera się dzieła najważniejsze. Każdego dnia podczas Apelu Jasnogórskiego rodzą się nowi, maryjni pomocnicy Kościoła – mówił o. Marek Kowalski, paulin.

- Właśnie zawierzenie określa naszą zbiorową świadomość, definiuje wspólnotę Apelu Jasnogórskiego, jako ludzi szczególnego zawierzenia. Maryjo, codziennie wracamy do Ciebie ze wszystkich naszych dróg, od wszystkich naszych spraw, w każdym zmaganiu o prawdę naszego serca – mówił w rozważaniu o. paulin.

- Odnajdujemy Cię zawsze, niezmienną w decyzji trwania przy nas, niezachwianą w nadziei, mocną siłą tej miłości, która wszystko przetrzyma. Zapędzeni, zapominamy niekiedy, że Bóg jest najbardziej konieczny, że do Niego należy słowo ostatnie i pierwsze. Wracamy przed Twoje oblicze i odzyskujemy świadomość o potrzebie wierności Jego słowu. (…) Spraw, by w naszym życiu nieustannie dokonywał się cud nawróceń do Bożego światła

Ojcowie paulini i zgromadzeni na Apelu Jasnogórskim w bazylice modlili się słowami antyfony: ”W Twoim sercu, Maryjo, szukam schronienia”. Następnie modlono się wezwaniami, po każdym z nich powtarzając antyfonę: ”W nim składam moją agresję, by nauczyć się łagodności. W nim składam moje urazy, by otrzymać siłę przebaczenia. W nim składam moje kłamstwa, by żyć nareszcie w prawdzie. W nim składam moje zwątpienia i obojętności, byś dała mi wzrost wiary. W nim składam nieczystość moich myśli i czynów, byś okryła mnie Twoim dziewiczym płaszczem. W nim składam mój smutek, byś przemieniła go w radość. W nim składam moje troski i kłopoty, by być utwierdzonym w nadziei. W nim składam moje osądy i krytyki, żeby odkryć czystość serca. W nim składam podziały, jakie są w moim otoczeniu i rodzinie, abyś Ty mogła rozciągnąć na nie Twoje królestwo pokoju”.

Od czwartku rozpoczynają się rekolekcje w kolejnej pułtuskiej parafii – pw. św. Jana Pawła II, bo właśnie kościół szkolny będzie drugą w kolejności świątynią, którą nawiedzi obraz jasnogórski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.