- Osobiście zaprośmy Maryję i dobrze przeżyjmy rekolekcje bądź misje przed nawiedzeniem Jej obrazu - apeluje bp Piotr Libera.
Pod hasłem: "Z Maryją ewangelizujemy Kościół płocki" 20 czerwca rozpocznie się nawiedzenie ikony jasnogórskiej we wszystkich parafiach diecezji płockiej. Od Pułtuska, przez Maków Mazowiecki, Przasnysz, Mławę, Sierpc, Płońsk, Ciechanów, Nasielsk, Wyszogród, Rypin, Dobrzyń n. Drwęcą, Dobrzyń n. Wisłą, Gąbin, Gostynin i Płock obraz Czarnej Madonny do 11 czerwca 2016 r. odwiedzi wszystkie parafie diecezji (szczegółowe kalendarium TUTAJ).
Jasnogórski Wizerunek Nawiedzenia – wierna kopia cudownego obrazu namalowana dokładnie 40 lat temu: od 30 listopada 1975 r. do 7 listopada 1976 r. – nawiedził diecezję płocką. Później, w roku jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, nawiedził tylko Płock.
Od 3 maja 1985 r. rozpoczęło się obecne, drugie nawiedzenie. Św. Jan Paweł II w specjalnym telegramie na tę okoliczność napisał: "Nawiedzenie to ma być czasem refleksji i duchowej odnowy, ma mieć poniekąd charakter adwentowy z uwagi na zbliżający się Rok 2000 od Narodzenia Chrystusa... Proszę Matkę Chrystusa i Matkę naszą, aby przez swoje Macierzyństwo była dla moich braci i sióstr natchnieniem w pracy nad sobą, w wewnętrznej przemianie serca, w wytrwałym budowaniu własnego człowieczeństwa na fundamencie wiary, nadziei i miłości, w praktykowaniu trzeźwości i przezwyciężaniu wszelkiego zła dobrem; aby pomogła każdemu odnaleźć drogę wiodącą do Chrystusa, Odkupiciela człowieka, i do prawdziwej jedności w wierze".
"Zapraszajmy więc już dzisiaj Maryję, aby pomagała nam czynić naszą parafię – jak mówi papież Franciszek – rodzinną i gościnną; aby z naszą pomocą przekształcała ją w prawdziwą wspólnotę w drodze; wspólnotę, której członkowie są dumni ze swej wiary i cieszą się, że mogą być świadkami Jezusa Chrystusa pośród sekularyzującego się świata" – napisał bp Piotr Libera w specjalnym liście skierowanym do księży diecezji płockiej 1 stycznia 2015 roku.
W swoim liście do księży biskup płocki zwrócił uwagę, że dobre przeżycie nawiedzenia Maryi w parafii zależy od głęboko przeżytych rekolekcji bądź misji. Powinny mieć one charakter chrystologiczny, w myśl zawołania: "Przez Maryję do Jezusa". "Podczas trwania misji bądź rekolekcji powinniśmy na nowo przeżyć z Maryją sześć Tajemnic Wiary: Zwiastowanie, Nawiedzenie, Boże Narodzenie, Kanę, Krzyż, Wniebowzięcie. Niejako »wyjściową tajemnicą« jest tu Tajemnica Nawiedzenia. W Tajemnicy tej Maryja udaje się do swojej krewnej Elżbiety. Udaje się z Jezusem pod sercem, aby wyśpiewać tam radosny Magnificat i służyć swojej krewnej konkretną pomocą. Dobrze byłoby zadać ten program naszym wspaniałym kołom różańcowym, aby z okazji Nawiedzenia do modlitwy dodały one sprawę pomocy ludziom potrzebującym na naszych wioskach, ulicach i w blokach, a jednocześnie włączyły się w przygotowanie dekoracji, roznoszenie zaproszeń na rekolekcje itp." – napisał w liście biskup płocki.
Na koniec biskup zwrócił uwagę na używane słownictwo przy określaniu czekającego nas wydarzenia: – Termin »peregrynacja", choć już się zadomowił, niewiele mówi naszym wiernym. Starajmy się zatem używać terminów: »Nawiedzenie«, »Nawiedzenie Maryi w wizerunku jasnogórskim«, »Nawiedzenie naszej parafii«, »Rekolekcje przed Nawiedzeniem«, »Doba Nawiedzenia« – sprecyzował bp Libera.
ks. Włodzimierz Piętka
O czuwaniu przed Matką opowiadają mieszkańcy płockiej parafii św. Wojciecha.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.