Nowy numer 15/2024 Archiwum

Jaki był ten rok? Część I

Czym żyliśmy od stycznia do kwietnia w naszej diecezji i regionie?

Idzie nas więcej!

Orszaki Trzech Króli rosną w siłę w naszym regionie W tym roku przeszło ich aż 27. Większość z nich relacjonowaliśmy na naszej stronie: plock.gosc.pl.

Na orszakowej mapie znalazły się w naszej diecezji: Ciechanów, Czerwińsk n. Wisłą, Duczymin, Gąbin, Golub-Dobrzyń, Gołymin, Gostynin, Janowo, Karniewo Maków Mazowiecki, Nasielsk, Nuna, Obryte, Płock, Płońsk, Popowo, Przasnysz Pułtusk, Raciąż, Radzanów n. Wkrą, Rypin, Serock, Sierpc, Skępe, Tłuchowo i Żuromin.

- Uczestniczę w Orszaku Trzech Króli po raz trzeci, a po raz drugi jako harcerz - powiedział nam 6 stycznia Jakub Smoliński z Makowa Mazowieckiego. - Jestem osobą wierzącą i pragnę, tak jak inni, pokłonić się małemu Jezusowi w stajence. Dla mnie to wyznanie wiary, którego się nie wstydzę, bo jako chrześcijanin każdego dnia podążam według niej na swoich ścieżkach dnia codziennego - przyznał w rozmowie z "Gościem Płockim".

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/4406101.Wielkie-odliczanie-do-orszakow

Pomnik Biblii

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan (obchodzony jest od 18 do 25 stycznia), nieopodal jednego z najstarszych kościołów w diecezji, w Rokiciu, bp Piotr Libera wraz z duchownymi - przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich obecnych w Płocku, odsłonił ekumeniczny pomnik Biblii. Powstał on na pamiątkę pierwszego tłumaczenia Nowego Testamentu na język polski, którego w połowie VI wieku dokonał mieszkaniec tej ziemi - Stanisław Murzynowski z Murzynowa. - To pierwszy w naszej diecezji i pewnie jeden z nielicznych w Polsce pomników Biblii. Gdy przechodzimy przez duchową noc, gdy nasze życie znajduje się na zakręcie, czytajmy Pismo Święte, módlmy się słowem Bożym. Ono nas wszystkich łączy i umacnia - mówił w czasie Mszy św. bp Piotr Libera.

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/4466746.Ze-Slowem-ku-jednosci

Krasiński ożywiony

W 159. rocznicę śmierci trzeciego wieszcza w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyła się promocja dzieł zebranych Zygmunta Krasińskiego. Przez 6 lat trwały prace zespołu prof. Mirosława Strzyżewskiego nad ośmiotomową publikacją. - Nowa edycja "Dzieł zebranych" jest tak pomyślana, aby lektura dawała rzeczywisty obraz twórczości poety, bez narzucania odbiorcy interpretacyjnych tropów, bez sztucznych i anachronicznych podziałów, które odziedziczyliśmy po wydaniach poprzedników. Nowa edycja na pewno odbiega od dotychczasowych sposobów prezentacji całości twórczości Krasińskiego. Nie znaczy, że jest lepsza, jest po prostu inna - tłumaczył A. Łyszkowska.

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/4523556.Krasinski-powraca-na-nowo

Św. Stanisław w drodze

W płockiej Stanisławówce, podczas Niedzieli Palmowej, bp Piotr Libera przekazał relikwie i obraz św. Stanisława Kostki młodym. Od 6 kwietnia rozpoczęły swoją peregrynację po diecezji, która trwała do 7 grudnia. Jej szlak wiódł przez wszystkie dekanaty: od Pułtuska do Płocka. - Celem tej peregrynacji jest modlitwa za młodzież i o powołania kapłańskie i zakonne. Mamy nadzieję, że to przyczyni się do ożywienia duszpasterstwa młodzieży w naszych parafiach - mówił ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/4595824.Byc-jak-On

Katedra pomnikiem historii

Katedra płocka, a wraz z nią Wzgórze Tumskie zostały wpisane na listę pomników historii. Uroczystości miały miejsce w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Tam bp Piotr Libera i ks. Stefan Cegłowski, proboszcz katedry, otrzymali specjalne rozporządzenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. - Nieocenioną wartość ma całe wzgórze, zarówno pod względem historii, tradycji, kultury, jak i walorów turystycznych i estetycznych. Dlatego jako takie zostanie uznane za pomnik historii, wraz z katedrą i opactwem, w którym znajdują się skarbiec katedralny i zbiory Muzeum Diecezjalnego - mówi ks. Cegłowski.

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/4653938.Mamy-pomnik-historii

Terytorialsi nad Łydynią

W Ciechanowie, po 10 latach przerwy, znowu wybrzmiały słowa przysięgi wojskowej. 195 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. Rój złożyło przysięgę. - To historyczny moment dla Ciechanowa. Od 10 lat nie było tu stopy żołnierskiej – powiedział dowódca 5. Brygady płk Andrzej Wasielewski. - Wojska Obrony Terytorialnej to formacja ochotnicza, co oznacza, że terytorialsi, którzy wypowiedzieli rotę przysięgi i słowa "…w potrzebie krwi własnej i życia nie szczędzić" są gotowi do wspierania i obrony nie tylko swoich domów i swoich rodzin, ale przede wszystkim każdego mieszkańca tego regionu - dodał.

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/4682359.Wojskowy-Ciechanow

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy