powrót
Wiara.pl - Serwis

Płocki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
Wnętrze bazyliki katedralnej w Płocku, uznanej za pomnik historii  
Wnętrze bazyliki katedralnej w Płocku, uznanej za pomnik historii
Archiwum "Gościa Płockiego"

Mamy pomnik historii! przejdź do galerii

Wzgórze Tumskie w Płocku zaliczono do prestiżowej listy polskich zabytków "ważnych i bliskich Polakom".

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

|

20.04.2018 16:23 GOSC.PL

dodane 20.04.2018 16:23
0

Uroczystość wpisania nowych obiektów zabytkowych na listę pomników historii odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Stosowne rozporządzenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał biskup płocki Piotr Libera i ks. Stefan Cegłowski, proboszcz katedry.

- Bardzo dziękuję, że lista pomników historii będzie uwzględniała tak ważne i tak bliskie wielu Polakom, tak znane miejsca, które wszyscy podziwiamy. (...) Jest to bogactwo kultury europejskiej, które dzisiaj znajduje się w naszych rękach, które historia i los nam powierzyły. Dziękuję Państwu z całego serca, że o nie dbacie, że oddajecie się tej właśnie dbałości o ich utrzymanie, w związku z tym także o przechowywanie dla przyszłych pokoleń, ale przede wszystkim o możliwość pokazywania nam, współczesnym, dzisiaj tych niebywałych obiektów - mówił prezydent w czasie uroczystości.

Na listę pomników historii zostały wpisane: Gdańsk – Twierdza Wisłoujście, Koszuty – zespół dworsko-parkowy, Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy, Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy, Lidzbark Warmiński – zamek biskupów warmińskich, Płock – Wzgórze Tumskie, Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek, Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe, Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór.

W rozporządzeniu prezydenta RP czytamy, że pomnik historii w Płocku obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń Wzgórza Tumskiego z katedrą pw. Wniebowzięcia NMP, zespołem dawnego opactwa benedyktynów wraz z reliktami zamku książęcego, budynkiem Muzeum Diecezjalnego i tzw. Starym Muzeum.

O katedrze i jej otoczeniu mówi ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii, że należy do "ekstraklasy zabytków" w Polsce. - Nieocenioną wartość ma całe wzgórze, zarówno pod względem historii, tradycji, kultury, walorów turystycznych i estetycznych. Dlatego jako takie zostanie uznane za pomnik historii, wraz z katedrą i opactwem, w którym znajdują się skarbiec katedralny i zbiory Muzeum Diecezjalnego - mówi ks. proboszcz. - Gdy tylko zaczęto przyznawać to wyróżnienie, rozpoczęliśmy starania, aby nasze najważniejsze płockie zabytki, a wśród nich jedna z pięciu najstarszych piastowskich katedr, w której spoczywają władcy Polski, dołączyły do listy najcenniejszych. Z pewnością nowy status katedry pomoże również w uzyskiwaniu dotacji i środków finansowych na trwający remont katedry - dodaje ks. Cegłowski.

We wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o uznanie wzgórza i jego zabytków za pomnik historii wskazano na wartości historyczne, artystyczne i naukowe, zachowaną pierwotną kompozycję przestrzenną miejsca, które tworzą niepowtarzalny krajobraz kulturowy. "Historia tego miejsca sięga początków państwa polskiego, tu tworzono jego potęgę militarną i gospodarczą. To dawny ważny ośrodek administracyjny kraju, arena wielu wypadków dziejowych o wyjątkowym znaczeniu. Jest niepowtarzalne w skali kraju, w swej różnorodnej architekturze i bogatych dziejach ukazuje 1000 lat polskiej kultury, jest pamiątką narodową. Nie każde miejsce w Polsce może pochwalić się tysiącletnią i to udokumentowaną tradycją, a na dodatek mianem dawnej stolicy Polski" - czytamy we wniosku.

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta RP specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory to najwyższe wyróżnienie nadano 91 zabytkom, ale z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Jak dotąd wzgórze Tumskie w Płocku jest jednym Pomnikiem Historii z diecezji płockiej, ale w drodze do tego elitarnego grona zabytków są kolejne z naszego regionu.

1 / 1
Pomnik Historii w Płocku

Zdjęcie nie do użytku DODANE 20.04.2018

Pomnik Historii w Płocku

​W pałacu prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wpisania Wzgórza Tumskiego w Płocku na listę Pomników Historii.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • POMNIK HISTORII
  • PŁOCK
  • WZGÓRZE TUMSKIE

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

Polecane w subskrypcji

  • Lednica, Jezus na Stadionie Legii – emocjonalny show czy autentyczne doświadczenie wiary?
    • Kościół
    • Agnieszka Huf
    Lednica, Jezus na Stadionie Legii – emocjonalny show czy autentyczne doświadczenie wiary?
  • Demokracja, elity i prezydent-elekt
    • Jacek Wojtysiak
    Demokracja, elity i prezydent-elekt
  • „Nas, Polaków, z Litwy wyrzucono”. Urodzona w Kownie prof. Ewa Thompson o powojennych losach naszych rodaków ze wschodu
    • Rozmowa
    • Barbara Gruszka-Zych
    „Nas, Polaków, z Litwy wyrzucono”. Urodzona w Kownie prof. Ewa Thompson o powojennych losach naszych rodaków ze wschodu
  • Wawel podziemny: Między murami a… smokiem
    • Polska
    • Magdalena Dobrzyniak
    Wawel podziemny: Między murami a… smokiem
  • Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
  • „Wierni na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią”. 100 lat burzliwej historii archidiecezji katowickiej
    • Kościół
    • Andrzej Grajewski
    „Wierni na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią”. 100 lat burzliwej historii archidiecezji katowickiej
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE