Nowy numer 13/2024 Archiwum

Krasiński powraca na nowo

W rocznicę urodzin i śmierci trzeciego wieszcza w Opinogórze odbędzie się promocja jego "Dzieł zebranych".

Krasiński do czytania, Krasiński romantyczny, Krasiński w odmienionej i odnowionej formule edycji zbiorowej - to podstawowe założenia, jakie przyświecały autorom wydania, które prawie po 40 latach od ostatniej zbiorowej edycji przypomina twórczość poety i dramaturga, dziś znanego przede wszystkim badaczom literatury romantycznej, a nieznanego, może za wyjątkiem „Nie-boskiej komedii”, w szerszym kręgu odbiorców rodzimej kultury.

- Wydawnictwo Mikołaja Kopernika w Toruniu zebrało wszystkie dzieła Zygmunta Krasińskiego i wydało je w formie krytycznej. Nad całością prac czuwał prof. Mirosław Strzyżewski, który podczas spotkania w najbliższą niedzielę zaprezentuje wszystkie dzieła zebrane Krasińskiego, opracowane na podstawie rękopisów i pierwodruków - mówi Aldona Łyszkowska, kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Wszystkie dzieła zebrano w 7-tomową publikację. Każdy tom poświęcony jest odpowiednio innej gałęzi literatury: tom I - wierszom, tom II - poematom, tom III - dramatom, tom IV - małym formom narracyjnym, tom V to "Władysław Herman i dwór jego", tom VI - proza poetycka vol. 1-3, tom VII - pisma dyskursywne vol. 1-2 oraz aparat krytyczny.

- Nowa edycja "Dzieł zebranych" jest tak pomyślana, aby lektura dawała rzeczywisty obraz twórczości poety, bez narzucania odbiorcy interpretacyjnych tropów, bez sztucznych i anachronicznych podziałów, które odziedziczyliśmy po wydaniach poprzedników. Nowa edycja na pewno odbiega od dotychczasowych sposobów prezentacji całości twórczości Krasińskiego. Nie znaczy, że jest lepsza, jest po prostu inna - dodaje A. Łyszkowska.

Jak komentuje te dzieła prof. Strzyżewski, Krasiński "pisał całym sobą przez całe życie. Wydawał utwory pod pseudonimami, kryptonimami lub bezimiennie, czasami w ogóle ich nie publikował. To najromantyczniejszy z naszych romantyków. Świadomie modelował życie na wzór literatury. Pragnął dostosować rzeczywistość do świata poetyckiego, kształtując ją, a raczej wyobrażając, w zgodzie z założonymi ideami. Chciał wykreować świat piękniejszy od świata prawdziwego. Pragniemy przywrócić kulturze Krasińskiego - romantyka: poetę, pisarza i myśliciela tworzącego w rytm epoki, którą ucieleśniał i która przez niego przemawiała. Pragniemy przypomnieć i jego, i epokę bez współczesnych nam ideologicznych nadinterpretacji, wierząc, że przez taki właśnie, a nie inny układ dzieł Krasiński powróci do nas na nowo, pełniejszy i odrodzony". Jak mówią współtwórcy publikacji, wszystkie utwory Krasińskiego chcieli przedstawić w miarę poprawnej wersji tekstowej, w zgodzie z metodyką krytyki tekstu, biorąc również pod uwagę oczekiwania, przyzwyczajenia i potrzeby odbiorców - potencjalnie zainteresowanych czytelników.

Prezentacja dzieł odbędzie się w najbliższą niedzielę. O godz. 12 odbędzie się Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opinogórze oraz złożenie kwiatów w podziemiach grobowych i na cmentarzu parafialnym. Następnie o godz 13.30 w budynku Oranżerii odbędzie się prezentacja nowego wydania "Dzieł zebranych" Z. Krasińskiego, w której weźmie udział prof. Strzyżewski z Instytutu Literatury Pięknej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Po prezentacji uczestnicy wysłuchają koncertu pt. "Testament duchowy" Z. Krasińskiego na podstawie scenariusza Marii Szymańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy