Wielkie odliczanie do orszaków

Uliczne jasełka z Trzema Królami rosną w siłę. W Płocku obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczną Rok Stanisławowski.

"Niech nasz barwny, radosny korowód, ze śpiewem pięknych polskich kolęd i uśmiechem na ustach, będzie znakiem wdzięczności dla Boga, który - jak głosi tegoroczne hasło - jest dla wszystkich" - napisał w specjalnym liście do diecezjan ordynariusz płocki.

Biskup Piotr Libera przypomina w nim, że podczas Mszy św. na zakończenie płockiego marszu z Trzema Królami rozpocznie się oficjalnie Rok św. Stanisława Kostki. Będzie to także orszak w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Płocki OTK przejdzie po raz siódmy ulicami miasta. Rozpocznie się o godz. 11 na terenie Wyższego Seminarium Duchownego i szkół katolickich, a następnie ulicami abp. Nowowiejskiego, Kwiatka, Bielską i Jachowicza powędruje do parafii św. Stanisława Kostki w Płocku. W Stanisławówce zakończy się uroczystą Mszą św. w południe. Tu także zostaną ogłoszone wyniki konkursu orszakowego na najpiękniejszą rodzinną szopkę. To inicjatywa, która od początku towarzyszy płockiemu OTK. Jak zapewniają organizatorzy, w tym roku oprawa tego wydarzenia będzie nawiązywać m.in. do rocznicy odzyskania niepodległości. Będą odniesienia więc do historii Polski i patriotyzmu, a także do postaci wybitych Polaków.

Płocki OTK, organizowany pod egidą Fundacji Orszak Trzech Króli, jest owocem pracy całego zespołu ludzi, m.in. organizacji pozarządowych, na czele ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich.

6 stycznia przez naszą diecezję przejdzie ponad 20 orszaków Trzech Króli. Wszędzie, w dużych miastach czy miejscowościach, jest kolorowo i ciekawie, inicjatywa integruje różne środowiska, a najważniejszy jest cel ewangelizacyjny - zwracają uwagę organizatorzy. Trzej Królowie składają hołd wiary nowo narodzonemu Jezusowi, a każdy z orszaków połączony jest ze Mszą św.

Na orszakowej mapie w naszej diecezji do tej pory znalazły się: Płock, Rypin, Pułtusk, Ciechanów, Czerwińsk n. Wisłą, Gąbin, Golub-Dobrzyń, Gołymin, Skępe, Gostynin, Janowo, Nasielsk, Maków Mazowiecki, Modlin-Twierdza, Obryte, Płońsk, Popowo, Przasnysz, Raciąż, Radzanów n. Wkrą, Sierpc, Tłuchowo i Żuromin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am