• facebook
 • rss
 • Maryja zwyciężyła!

  am, ao, wp

  dodane 11.06.2016 17:19

  Zakończyło się dzieło nawiedzenia diecezji płockiej przez obraz Pani Jasnogórskiej. Jego ostatnim akcentem była uroczysta liturgia sprawowana przed katedrą.

  Na płockich Tumach spotkały się ze sobą dwie procesje: pierwsza - z obrazem Pani Jasnogórskiej, obok którego niesiono relikwie św. Jana Pawła II z kościoła pod jego wezwaniem w Ciechanowie, zapalony kaganek wiary - diecezjalny symbol czasu nawiedzenia, a także księga Ewangelii, która zawsze towarzyszy ikonie Maryi, a druga - to procesja świętych z polichromii bazyliki katedralnej, która stanowiła ważny element wystroju ołtarza przed katedrą.

  W tym dniu bowiem dobiegła końca długa maryjna procesja, od Pułtuska do Płocka, wiodąca przez 248 parafii.

  - Bądź pozdrowiona "Królowo równin Mazowsza" w uroczystym dniu zakończenia Twojego Nawiedzenia 248 parafii - mówił na początku liturgii bp Piotr Libera. - Świadkami iluż nawróceń, spowiedzi, powrotów do wierności małżeńskiej, uzdrowień serc z nałogów i uzależnień, łez szczęścia i wzruszeń byliśmy podczas tego roku. Dziękujemy Ci, niestrudzona Boża wędrowniczko do ludzkich serc, za wszystkie dary Twojego Niepokalanego Serca - mówił bp Libera.

  Na początku liturgii przed pomnikiem św. Jana Pawła II bp Roman Marcinkowski, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i starosta płocki Mariusz Bieniek złożyli kwiaty - dla podkreślenia 25. rocznicy wizyty papieskiej w Płocku.

  - Stwórzmy, proszę, razem wielki orszak świętości XXI wieku, włączmy się do niego naszym świadectwem wiary, czynami miłosiernej miłości i oczyszczonymi sumieniami - zwracał się do wiernych, którzy wypełnili plac przed katedrą biskup płocki.

  W czasie liturgii uroczyście proklamowano Ewangelię o cudzie w Kanie Galilejskiej (J 2, 1-11), w której padły słowa "testamentu Matki Bożej": "Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie".

  - Nawiedzenie było maratonem wiary, który przyniósł każdemu z nas radość z obecności Matki. Czy na zakończenie tego czasu możemy powiedzieć za św. Pawłem: "bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem?" - pytał w kazaniu abp Celestino Migliore, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce, który przewodniczył liturgii.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół