U progu nowego roku zachęcamy, aby jeszcze na chwilę spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie ważne słowa, historyczne jubileusze i wydarzenia, które w cieniu nieustępującej pandemii przeżywaliśmy w diecezji w kolejnych miesiącach mijającego roku.
Pierwsza część wspomnień obejmuje miesiące od stycznia do kwietnia. Na początku roku pandemia uniemożliwiła organizację barwnych Orszaków Trzech Króli, ale zmieniające się powoli obostrzenia sprawiły, że już w marcu, po rocznej przerwie, powędrowali uczestnicy Ekstremalnych Dróg Krzyżowych w regionie. Podczas świąt Wielkanocnych mogliśmy modlić się w kościołach w reżimie sanitarnym. W tym czasie kolejne w diecezji krzyże morowe ustawiono w parafiach w Sońsku, Drogiszce i Makowie Mazowieckim.
Jednak pierwsze 4 miesiące roku będziemy wspominać przede wszystkim przez pryzmat uroczystych obchodów 90. rocznicy pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie w Płocku i zawierzenia diecezji św. Józefowi, patronowi mijającego roku w Kościele.
Styczeń: Zakończyły się badania nad Pontyfikałem płockim I
- Pontyfikał nie jest tylko szacownym zabytkiem, cennym zbiorem zapisów tajemniczych obrzędów czy pomnikiem wiedzy o tym, jak, czym i na czym w średniowieczu pisano. Jest skarbcem ówczesnych modlitw - modlitw, które są głębokie, piękne i nadal mogą być odmawiane - przekonywał ks. prof. H. Seweryniak. Agnieszka Małecka /Foto GośćNa początku roku poznaliśmy efekty prac nad najcenniejszym z zabytków piśmienniczych diecezji płockiej. Żaden średniowieczny kodeks w Polsce nie doczekał się jeszcze studium przy użyciu tak nowoczesnych metod. Działania, które trwały przez ostatnie kilka lat, zaowocowały trzytomowym kompleksowym opracowaniem dzieła.
Pontyfikał został wywieziony przez Niemców wraz z innymi bezcennymi kodeksami z Biblioteki WSD w Płocku w 1941 roku. Po 30 latach od rozpoczęcia pierwszych działań mających na celu odzyskanie dzieła, wiosną 2015 roku powrócił do zbiorów diecezji. Już wtedy pojawiła się myśl, żeby dokonać jego konserwacji i przeprowadzić kompleksowe badania. Działania rozpoczął ks. dr Dariusz Majewski, który do wstępnych prac zaprosił grono miejscowych teologów, a także specjalistów w zakresie badań nad manuskryptami średniowiecznymi. Ks. prof. Majewski wydał w 2016 roku książkę "Pontyfikał. Odzyskana perła płockiego średniowiecza", będącą zbiorem wyników tych początkowych poszukiwań, oraz zorganizował sympozjum w opactwie benedyktyńskim.
- To właśnie podczas tego sympozjum, w którym wzięli udział autorzy opracowań, a także m.in. prof. Wojciech Kowalski, pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Restytucji Dóbr Kultury (walnie przyczynił się do zwrotu zabytku przez Niemców), kilkakrotnie powracała sprawa konserwacji zniszczonej księgi i jej profesjonalnego zbadania - opowiadał ks. prof. Henryk Seweryniak, kierownik projektu, któremu udało się - za pośrednictwem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na którym od lat pracował – pozyskać grant w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki".
Projekt zrealizowali naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Azji i Pacyfiku. W efekcie ich pracy powstała niezwykła monografia obejmująca krytyczną edycję tekstu łacińskiego, jego przekład na język polski oraz faksymile.
- Do tej pory nie tylko nie dysponowaliśmy tłumaczeniem pontyfikału, ale również nikt nie dokonał jego analizy teologicznej, która dotyczy wielu kluczowych pytań, związanych z treścią tej księgi: Jak sprawowano w jego świetle najważniejsze tajemnice wiary? Jakie są w nim wiodące obrazy Kościoła i jego podstawowych instytucji? Jak rozumiano rolę: biskupa, a także papieża, metropolity i prezbitera? W XII-XIV wieku chrześcijaństwo na Mazowszu wciąż szerzyło się, krzepło – jak więc konsekrowano świątynie? Tyle mówi się o średniowiecznych klątwach – jakie jest ich znaczenie w pontyfikale? Jakie jest w księdze miejsce aniołów i świętych, a jakie diabła? W jaki sposób sprawowano wtedy synody? Jaką wagę ma w nim Biblia, a szczególnie obficie wykorzystywany Stary Testament? W jakiej relacji pozostaje nasz kodeks do tradycji starożytnych i średniowiecznych soborów i synodów, na ile czuje się nią związany? Z jakich innych źródeł: liturgicznych, teologicznych i prawnych czerpie? Nikt jeszcze nie podjął się odpowiedzi na te pytania, ważne z jednej strony dla zrozumienia specyfiki mazowieckiego średniowiecza, a z drugiej, jego powiązań z kulturą łacińskiego Zachodu. Dlatego jestem przekonany, że ich podjęcie przez nas zespół, a także udostępnienie gronu zainteresowanych czytelników i badaczy krytycznej edycji pontyfikału i jego przekładu na język polski stało się ważnym wkładem do badań nad średniowieczną kulturą, liturgią i życiem społecznym w kraju Piastów - mówił ks. Seweryniak, kierownik projektu.
Księga pochodzi z przełomu XII i XIII wieku. Składa się z 211 kart pergaminowych o wymiarach 270x185 mm. Zawiera opisy i normy 85 obrzędów. W 233 miejscach zapisom tekstów liturgicznych towarzyszą zapisy melodii. Badania wykazały, że Pontyfikał powstał najprawdopodobniej w latach 1180-1215 i miał wielu autorów. Niestety brak szerszego materiału porównawczego uniemożliwia jednoznaczne przypisanie Pontyfikału konkretnemu skryptorium w Polsce.
Stan istniejącego od ośmiu wieków Pontyfikału nie jest najlepszy, dlatego ważnym etapem prac było sporządzenie reprintu dzieła, który ograniczy eksploatację oryginału bezcennej księgi.
Luty: Miesiąc miłosierdzia
Przygotowania do jubileuszowej Eucharystii, zwłaszcza te duchowe, rozpoczęły się rok wcześniej. Ilona Krawczyk- Krajczyńska/ Foto GośćW dniu głównych obchodów 90. rocznicy pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w Płocku, popłynęła modlitwa wdzięczności za słowa, które 22 lutego 1931 r., usłyszała 26-letnia wówczas s. Faustyna – słowa nadziei dla całego świata: "Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: »Jezu, ufam Tobie«".
Szczególnie w czasie pandemii koronawirusa dobitniej wybrzmiało to wołanie o Boże miłosierdzie z płockiego sanktuarium. Pamiętał o tym papież Franciszek, który skierował list do biskupa Piotra Libery, a w przeddzień głównych obchodów, na placu św. Piotra w Watykanie powiedział do wiernych z całego świata: - Moja myśl biegnie do sanktuarium płockiego w Polsce, gdzie 90 lat temu Pan Jezus objawił się świętej Faustynie Kowalskiej, powierzając jej szczególne orędzie o Bożym Miłosierdziu. Za pośrednictwem św. Jana Pawła II przesłanie to dotarło do całego świata, a jest nim nic innego jak Ewangelia Jezusa Chrystusa umarłego i zmartwychwstałego, który obdarza nas miłosierdziem Ojca. Otwórzmy przed Nim nasze serca, mówiąc z wiarą: "Jezu, ufam Tobie".
Mszy św. w sanktuarium na Starym Rynku przewodniczył i kazanie wygłosił abp Jan Romeo Pawłowski, sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. – Prosił mnie papież Franciszek, gdy powiedziałem mu, że jadę do Płocka: "módl się tam za mnie i powiedz, żeby tam się za mnie modlono, bo ja głęboko wierzę w Boże miłosierdzie" – powiedział arcybiskup.
Jubileuszowe uroczystości poprzedziły inicjatywy przygotowujące do wydarzenia, m.in. comiesięczne spotkania ze świadkami miłosierdzia i akcja pomocy najuboższym "Smak miłosierdzia".