U progu nowego roku zachęcamy, aby jeszcze na chwilę spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie ważne słowa, historyczne jubileusze i wydarzenia, które w cieniu nieustępującej pandemii przeżywaliśmy w diecezji w kolejnych miesiącach mijającego roku.
Marzec: Bolesny wyrok i zawierzenie św. Józefowi
Sprawa tęczowej aureoli
Kiedy przed kilku laty wizerunek Matki Bożej peregrynował po diecezji, witały go tłumy wiernych - w obronie Jej świętego wizerunku w kwietniu 2019 roku stanęło niewielu. Agnieszka Otłowska /Foto GośćZapadł wyrok w sprawie sprofanowania wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w kwietniu 2019 roku. Wówczas obrazki Madonny w tęczowej aureoli rozlepiono na płockich znakach drogowych, na ubikacji, śmietniku itp. 2 marca wyrokiem sędzi Agnieszki Warchoł trzy aktywistki oskarżone na mocy art. 196 Kodeksu Karnego o obrazę uczuć religijnych zostały uniewinnione.
W uzasadnieniu odrzucono jako niepoparty dowodami zarzut intencjonalnego działania oskarżonych, ukierunkowanego na obrazę uczuć religijnych katolików i znieważenia czczonego przez nich wizerunku poprzez umieszczenie na nim flagi środowisk LGBT. Zdaniem sędzi, cel rozlepiania naklejek ze wspomnianym wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem był prowokacyjny, ale był formą niewerbalnego protestu.
W odczuciu ks. Tadeusza Łebkowskiego, oskarżyciela posiłkowego w tym procesie, wyrok ten stanowi przyzwolenie do dalszych form wykorzystywania i zniekształcania wizerunków drogich katolikom. – Słuchając wyroku, mam wrażenie, że niestety sąd w tym przypadku wybrał drogę retorycznych sofizmatów, natomiast nie ustosunkował się do konkretnych zarzutów stawianych przez panią prokurator. To wyrok wpisujący się w całą linię poprawności politycznej i rewolucji obyczajowej, która chce zmienić oblicze tego świata – uważa ks. T. Łebkowski.
Do wyroku odnieśli się biskupi Piotr Libera, Mirosław Milewski i Roman Marcinkowski, którzy wydali wspólne oświadczenie w sprawie: "Z bólem i smutkiem przyjęliśmy wyrok Sądu Rejonowego w Płocku (...). Nie godzimy się z wyrokiem, który przez wielu określony już został, jako jawne przyzwolenie Państwa na działania wymierzone w religię katolicką, cześć Matki Bożej i przedmioty kultu z Nią związane oraz uczucia katolików. Wyrażamy głęboką nadzieję, że sąd II instancji, zgodnie z prawem, opowie się przeciw dokonanej profanacji, przywracając zachwiane poczucie sprawiedliwości" - napisali w dokumencie.
Również członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej zareagowali w podobnym tonie, pisząc, że nie mogą pogodzić się z wyrokiem sądu, który odczytać można jako przyzwolenie na jawne i publiczne obrażanie uczuć osób wierzących i na profanowanie Jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny.
Postępowanie w sprawie nadal trwa.
Pod opieką Oblubieńca NMP
W Oborach znajduje się jeden z najpiękniejszych wizerunków opiekuna Świętej Rodziny czczonych w diecezji. W 2020 roku biskup płocki pielgrzymował tam pieszo i prosił Maryję w cudownej Piecie o obronę przed koronawirusem - w tym roku zawierzył tu Kościół płocki św. Józefowi. ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćMijający rok, także w diecezji płockiej przebiegał pod znakiem św. Józefa. Ukazały się wskazania bp. Piotra Libery, w których zachęcał, aby kaplice, kościoły i parafie pw. Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny stały się w Roku św. Józefa ośrodkami jego szczególnego kultu oraz inicjatyw duszpasterskich i charytatywnych, czerpiących inspiracje od tego wielkiego świętego.
19 marca, w uroczystość św. Józefa w sanktuarium Matki Bożej w Oborach, bp Libera zawierzył płocką diecezję ziemskiemu opiekunowi Syna Bożego. Jak sam zaznaczył, wydarzyło się to nie w katedrze, ale w cichym, ukrytym sanktuarium, które jest zarazem szczególnym miejscem łaski. Biskup płocki powierzył całą diecezję, jej kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane, rodziny i wszystkich mieszkańców, klęcząc przed wymownym obrazem św. Józefa, znajdującym się w bocznym ołtarzu sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
- Patronie Kościoła Świętego, wspieraj misyjną żywotność naszego Kościoła, parafii, chrześcijańskich rodzin i wspólnot wiary. Niech Jezus Chrystus będzie również w XXI wieku dla mieszkańców północnego Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej Drogą, Prawdą i Życiem. Niech nasza ziemia - ziemia św. Stanisława Kostki i błogosławionych biskupów męczenników płockich - wciąż będzie ziemią świętych, niech raduje się nowymi pokoleniami świadków Ewangelii, niech żyje i karmi się kulturą chrześcijańską - modlił się bp Piotr.
W akcie zawierzenia prosił opiekuna Maryi i Jezusa, aby "uczył mężnie bronić życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci" oraz "pobudzał ludzkie serca do wewnętrznego skupienia i rozmowy z Chrystusem". Biskup Piotr zawierzał jednocześnie miejsca pracy, gospodarstwa, szkoły, urzędy, szpitale i inne miejsca codziennego trudu oraz szczególnie w czasie pandemii oddał w opiekę św. Józefowi wszystkich chorych i cały personel medyczny.