U progu nowego roku zachęcamy, aby jeszcze na chwilę spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie ważne słowa, historyczne jubileusze i wydarzenia, które w cieniu nieustępującej pandemii przeżywaliśmy w diecezji w kolejnych miesiącach mijającego roku.
Kwiecień: Patriotyczna rocznica w Płocku i zaszczytny tytuł dla czerwińskiego opactwa
Sto lat z odznaczeniem od marsz. Piłsudskiego
Msza św. w intencji ojczyzny - i tej wielkiej, Polski, i tej lokalnej, Płocka - była sprawowana w ścisłym reżimie sanitarnym z niewielką liczbą wiernych, w tym z udziałem prezydenta Andrzeja Nowakowskiego i jego zastępcy Romana Siemiątkowskiego. Agnieszka Małecka /Foto GośćW 100. rocznicę odznaczenia Płocka przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych bp Piotr Libera odprawił Mszę św. w katedrze w intencji ojczyzny, a chórzyści katedralni odśpiewali "Te Deum", tak jak brzmiało sto lat temu na Tumskim Wzgórzu, podczas wizyty Marszałka.
10 kwietnia w homilii biskup płocki m.in. przywołał opis pamiętnej wizyty Marszałka w mieście, które w sierpniu 1920 r. obroniło się przed bolszewicką nawałą. Wówczas - 10 kwietnia 1921 r. - pierwsze kroki po przybyciu do Płocka Józef Piłsudski skierował do katedry, a ówczesny biskup Antoni Julian Nowowiejski, witając go, wypowiedział m.in. takie słowa: "Marzenia się spełniły. Ojczyzna zmartwychwstała. Kościół jest wolny. Dlatego Ciebie, który uosabiasz jako Głowa odrodzonego Państwa te upragnione przez pokolenia dobra, witamy słowy: Bądź pozdrowiony. Racz wejść pod sklepienie tej starożytnej świątyni, gdzie razem wzniesiemy podziękowanie Panu Bogu za otrzymane dobrodziejstwa".
Przed uroczystością liturgiczną włodarze miasta złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających bohaterską obronę Płocka 1920 r., w tym przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pomnikiem - kolumną na Placu Narutowicza. W obchody 100. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych włączyły się płockie instytucje kultury, których inicjatywy, ze względu na pandemię, dostępne są poprzez strony internetowe.
Pomnik historii
Zaszczytny tytuł przyznawany jest od 1994 roku. Na liście znajdują się już Wzgórze Tumskie w Płocku oraz bazylika kolegiacka w Pułtusku. ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćW kwietniu na listę zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju wpisano romański kompleks znad Wisły.
Statusem pomnika historii objęto tereny czerwińskiego opactwa z XII-wieczną bazyliką pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, klasztorem, plebanią, dzwonnicą, dawną stajnią i wozownią, gdzie obecnie mieści się salezjański teatr wraz z ogrodem. Tytuł przyznawany najważniejszym zabytkom w kraju to również uhonorowanie pracy księży salezjanów, którzy od prawie 100 lat troszczą się o to miejsce.
Rangę tytułu podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta RP specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Romańskie opactwo jest trzecim w diecezji i jednym ze 114 na liście elitarnych zabytków w kraju.