Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jaki był ten rok? Część II

Przypominamy najważniejsze wydarzenia z życia diecezji płockiej od maja do sierpnia.

Duchowe forum

Abp Grzegorz Ryś był gościem pierwszego forum charyzmatycznego, które odbywało się w płockiej Stanisławówce na początku czerwca, pod hasłem "Duch, który umacnia miłość". Metropolita łódzki w katechezie, a później w czasie Mszy św. mówił o Duchu Świętym i słuchaniu trudnych pytań Jezusa. W oparciu o fragment Dziejów Apostolskich (4,32–5,11) arcybiskup rozważał, co znaczy "być napełnionym Duchem Świętym". – To sformułowanie rozbrzmiewa jak refren w Dziejach Apostolskich – mówił gość z Łodzi. – Jest w nim zawarte pytanie o nasze nawrócenie i o to, czy naprawdę żyjemy pełnią życia. Za każdym z darów Ducha Świętego idzie bowiem miłość, a więc zastanówmy się, czy jesteśmy mężni i czy stoi za naszym męstwem miłość. Czy mamy serce, aby rozumieć innych? I tak dalej...

Na zaproszenie wspólnoty "Jezus żyje!" w Stanisławówce odpowiedziało 300 osób, m.in. z Płocka, Makowa Mazowieckiego, Sierpca, Gąbina, Warszawy i innych miejsc.

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/4782765.Nie-udawaj-ze-wierzysz

Franciszek pisze…

Papież Franciszek skierował na ręce bp. Piotra Libery specjalny list na 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki. Nazwał w nim świętego jednym z najwybitniejszych synów Towarzystwa Jezusowego, jakich wydała nasza ojczyzna. "Jednoczę się w dziękczynnej modlitwie z wiernymi diecezji płockiej i całego Kościoła w Polsce, którzy w Rostkowie, miejscu urodzin Świętego, będą niebawem celebrować centralne uroczystości roku jemu poświęconego" – napisał papież w specjalnym liście, odczytanym w całej diecezji, w uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/4945078.Zdobadz-sie-na-ten-bieg

Ku czci św. Stanisława

Tegorocznemu odpustowi w Rostkowie 19 sierpnia, na pamiątkę Stanisławowego "transitus", czyli narodzin dla nieba, przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W homilii mówił m.in. na czym polegała mądrość świętego i młodego nowicjusza Stanisława. - Z zachowanych świadectw wynika jednoznacznie, że w centrum jego krótkiego życia był Bóg, wypełniający przestrzeń serca młodego człowieka. To była dla niego ewangeliczna skała i fundament - mówił kard. Dziwisz podczas centralnych uroczystości diecezjalnych ku czci św. Stanisława Kostki. - Mądrość młodego Stanisława polegała na tym, że projekt swego życia przygotowywał nie w oparciu o osobiste i przelotne upodobania, nie w oparciu o oczekiwania ze strony środowiska własnej i znaczącej rodziny, lecz wsłuchując się w głos Boga, przemawiającego do serca i sumienia człowieka - zauważył.

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/4964864.Miej-wysoka-miare-i-serce-otwarte

Z diecezji płockiej do Dublina

W drugiej połowie sierpnia na IX Światowy Kongres Rodzin z papieżem Franciszkiem w irlandzkim Dublinie wyruszyła rodzina Aldony i Artura Wiśniewskich z Glinojecka. Dzięki założonej przez nich Fundacji "Tak dla Rodziny" po raz pierwszy na tym międzynarodowym forum pojawił się polski pawilon promujący rodziny oraz stowarzyszenia, ruchy i organizacje katolickie i prorodzinne. Małżeństwo z Glinojecka z dorosłymi dziećmi tworzy też od lat zespół "Moja Rodzina"; wspólnie koncertowali w jednym z kościołów stacyjnych w Dublinie dla Polonii irlandzkiej. Mieli też okazję bliżej poznać wspólnotę w Navan, gdzie pracuje pochodzący z naszej diecezji ks. Janusz Ługowski. To właśnie na jego plebanii znaleźli przystań w te kongresowe dni.

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/5003221.Marzenia-spelniaja-sie-w-rodzinie

Młodzi radzą

Przez dwa dni na przełomie sierpnia i września, w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku odbywał się II Synod Młodych, w którym wzięło udział około 200 liderów wspólnot. Dyskusja przebiegała w trzech blokach tematycznych, dotyczących m.in. Mszy św., spowiedzi, katechezy i życia parafii. W końcowym przesłaniu synodalnym zawarto większość propozycji, zgłaszanych przez młodych uczestników obrad. Współczesna młodzież widzi we Mszy św. miejsce i czas, w którym można się wyciszyć. W czasie liturgii chcą słyszeć kazania krótkie, proste, biblijne i mówione poprawną polszczyzną. W przesłaniu synodalnym nie zabrakło postulatów, związanych z sakramentem spowiedzi - dla wielu młodych bardzo trudnym. Uczestnicy synodu przedstawili też swoje oczekiwania wobec parafii i duszpasterzy; zwrócili uwagę także na realne współczesne zagrożenia, takie jak pornografia.

Więcej przeczytasz tutaj: https://plock.gosc.pl/doc/4998039.Mlodziez-radzi

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama