Nowy numer 11/2024 Archiwum

Jak zapamiętamy rok 2020? Cz. I

Jak to było przed epidemią i co się stało potem...? Podsumowujemy kończący się rok i przełom, jaki przyniosła w naszym życiu epidemia koronawirusa.

Styczeń: powrót biskupa i nowe miasto w regionie

Ze srebrnej Góry do Płocka

- Wróciłem z wielką wdzięcznością dla Pana Boga za łaskę przeżycia tych 6 miesięcy we wspólnocie pustelników kamedułów - powiedział biskup Libera.   - Wróciłem z wielką wdzięcznością dla Pana Boga za łaskę przeżycia tych 6 miesięcy we wspólnocie pustelników kamedułów - powiedział biskup Libera.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Z początkiem roku zakończył się czas sprawowania przez kard. Kazimierza Nycza funkcji administratora apostolskiego sede plena diecezji płockiej, na czas półrocznej nieobecności w niej bp. Libery.

- Ze Srebrnej Góry wróciłem na Wzgórze Tumskie z wielką wdzięcznością dla Pana Boga za łaskę przeżycia tych 6 miesięcy we wspólnocie pustelników kamedułów. Było to spełnienie mojego wielkiego marzenia i pragnienia. Chciałbym, aby to, co tam przeżyłem, owocowało teraz w mojej pasterskiej posłudze - powiedział biskup w rozmowie z "Gościem Płockim".

"Opuszczając na sześć miesięcy Wzgórze Tumskie w Płocku i przenosząc się do pustelni na Srebrnej Górze, nie straciłem łączności z diecezją płocką, ponieważ »zabrałem ją« w sensie duchowym ze sobą. Choć piuski w eremie nie używam, to mam ze sobą pierścień biskupi, który jest wymownym znakiem moich zaślubin z Kościołem płockim" - mówił biskup Libera w wywiadzie, którego udzielił 22 grudnia 2019 r. Elżbiecie Grzybowskiej, rzecznik prasowej diecezji płockiej.

Czerwińsk miastem

Po 150 latach nadwiślański gród znów jest miastem.   Po 150 latach nadwiślański gród znów jest miastem.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Od 1 stycznia Czerwińsk nad Wisłą ponownie stał się miastem. Był nim przez prawie 500 lat, zanim utracił ten przywilej wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. - Wówczas dowódca największego powstańczego oddziału pochodził właśnie z Czerwińska. To za tę powstańczą postawę miasto zostało ukarane przez cara odebraniem praw miejskich w 1869 r. - mówił w rozmowie z "Gościem Płockim" Mateusz Odoliński, koordynujący procedurę administracyjną w czerwińskim urzędzie.

Można powiedzieć, że 150 lat od tamtych wydarzeń historia zatoczyła koło. 2 stycznia 2020 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie miały miejsce uroczystości związane z administracyjnym nadaniem statusu miasta. Marcin Gortat, obecnie burmistrz miasta i gminy Czerwińsk nad Wisłą, odebrał stosowne dokumenty.

Uroczystości w Czerwińsku odbyły się 19 stycznia.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy