Jak to było przed epidemią i co się stało potem...? Podsumowujemy kończący się rok i przełom, jaki przyniosła w naszym życiu epidemia koronawirusa.
Marzec i kwiecień: z epidemią w tle
Modlitwa biskupów o ustanie pandemii
W płockiej katedrze biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski modlili się w południe uroczystości Zwiastowania Pańskiego o ustanie epidemii koronawirusa.Biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski modlili się w płockiej katedrze i w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach o ustanie pandemii. W Oborach zawierzyli Matce Bożej Kościół płocki.
Biskup Libera udał się 31 marca w samotną pielgrzymkę ze Skępego do Obór. - Matce Bożej Skępskiej zawierzyłem naszą diecezję i idę do Matki Bożej Bolesnej. Ten nadzwyczajny czas Wielkiego Postu i stanu epidemii to dla mnie dobry czas na samotną pielgrzymkę. Niosę intencje naszej diecezji i moje osobiste, ale przede wszystkim proszę Pana Boga o ustanie epidemii - powiedział biskup.
- Przyszliśmy do Ciebie ze Skępego, gdzie ciągle mówisz Bogu swoje "fiat" w zwiastowaniu, a tu potwierdzasz owo "tak" przez współcierpienie. Módl się za mnie i za diecezję płocką; bądź dla nas znowu Salus Populi Masoviae - Zdrowiem i Zbawieniem Ludu Mazowieckiego, teraz i w godzinę naszej śmierci - modlili się biskup płocki przed pietą oborską.
Rezurekcja w pustej katedrze
Szczególny widok pustej katedry i przejścia z Najświętszym Sakramentem w czasie Mszy św. rezurekcyjnej.12 kwietnia odbyła się szczególna Rezurekcja - w wielkiej katedrze były puste ławki, a tylko dzięki rozstawionym kamerom Katolickiego Radia Diecezji Płockiej obraz i dźwięk był transmitowany na całą diecezję i nie tylko.
Wymowne było przejście biskupa Marcinkowskiego z Najświętszym Sakramentem przez pustą nawę katedry, który w drzwiach świątyni na zakończenie Mszy św. udzielił błogosławieństwa miastu i diecezji. W tym czasie biły dzwony z wieży zegarowej opactwa.
- Gdy zawodzą wszelkie ludzkie środki i zabezpieczenia, doskonałe technologie i osiągnięcia nauki i medycyny, rodzi się pytanie: i co dalej? Odpowiedź jest jedna: jest jeszcze Bóg. Gdyby nie wiara, bylibyśmy bezbronni wobec zła. Ale Jezus jest z nami, bo powiedział, że jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata - mówił w kazaniu biskup Roman.
Zmiany w Kapitule Kolegiackiej Pułtuskiej
Bazylika kolegiacka w Pułtusku.Po śmierci ks. inf. Ludomira Kokosińskiego w Ciechanowie (23 lutego 2020 r.) na czele Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej stanął ks. prał. Wiesław Kosek, proboszcz parafii kolegiackiej św. Mateusza w Pułtusku. Tym samym otrzymał godność infułata i prepozyta tegoż gremium.
- Jakiś czas temu pojawiło się takie pytanie i postawił je nam m.in. biskup Libera, czy nie nadać kapitułom jakiejś nowej roli, prócz tej honorowej. Myślimy nad tym i zastanawiamy się, jak przybliżyć naszego patrona, św. Mateusza, a zwłaszcza jego Ewangelię. Naszym zamiarem jest ogłoszenie konkursu dla szkół średnich o Ewangelii św. Mateusza. Byłby on organizowany co roku, oczywiście z nagrodami dla laureatów. Chcemy, aby dotyczył on szkół średnich. Nasze plany dotyczą również renowacji cennego relikwiarza św. Mateusza z połowy XV w., który jest przechowywany w bazylice kolegiackiej - powiedział w rozmowie z "Gościem Płockim" nowy prepozyt.