Nowy numer 48/2020 Archiwum

Byli naszymi duszpasterzami

Przypominamy sylwetki księży, którzy zmarli w ostatnich 12 miesiącach.

Ks. kan. dr Tadeusz Kuczyński pochodził z Płocka. Tu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego i w 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Mławie, a następnie został skierowany na studia na KUL. Później znowu podjął obowiązki wikariuszowskie w Wyszkowie, Płocku-Radziwiu, Pułtusku i Sierpcu. Był doktorem filozofii. Większość życia spędził w Warszawie, zaś ostatnie lata swego życia - w Domu Księży Emerytów w Płocku.

Uroczystościom pogrzebowym w płockiej farze przewodniczył bp Mirosław Milewski, a kazanie wygłosił ks. inf. Wojciech Góralski. "Niech śmierć ks. Tadeusza pomoże nam lepiej zrozumieć, że warto chcieć, wbrew temu, co podpowiada natura, pójść za Jezusem. Tym bardziej że i sam ks. Tadeusz tak apelował do nas w jednej z ostatnich swoich książek: »Przyjmij Jezusa z Nazaretu!«" - dodał kaznodzieja. Ksiądz kanonik Kuczyński został pochowany na cmentarzu katolickim przy ul. Kobylińskiego w Płocku.

Zmarł 9 października, w wieku 88 lat.

Ks. kan. dr Albin Łuczkowski w czasach bp. Bogdana Sikorskiego był pracownikiem Kurii Diecezjalnej, a następnie duszpasterzem i katechetą.

W czasie pogrzebu bp Roman Marcinkowski, mówiąc o zmarłym kapłanie i jego pracy duszpasterskiej, zwrócił uwagę na jego zaangażowanie w katechezę szkolną oraz rozwijanie pobożności maryjnej - ks. Łuczkowski był odpowiedzialny za wspólnotę Legionu Maryi w płockiej parafii św. Wojciecha. Przytoczył również słowa z jego testamentu: "A kiedy Pan ześle mi śmierć, będę chciał przyjąć ją z największym poddaniem się woli Bożej".

"To był wspaniały proboszcz, jak on się o nas troszczył! Przed laty dawał mi ślub, więc nie mogłem nie być na jego pogrzebie" - słychać było głosy osób z parafii Mała Wieś, uczestniczących w obrzędach pogrzebowych na cmentarzu. A dodajmy, że z tej parafii ks. Albin odszedł ponad 30 lat temu.

Ksiądz Albin przeżył w kapłaństwie 48 lat. Urodził się w 1946 r. w parafii Opinogóra. Ukończył Niższe, a następnie Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku. W 1971 r. otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie podjął pracę jako wikariusz w parafii Sońsk i parafii katedralnej w Płocku. Został skierowany na studia z prawa kanoniczego na KUL i do Rzymu, które zwieńczył doktoratem na Angelicum. Od 1981 r. rozpoczął pracę w Kurii Diecezjalnej jako notariusz, a następnie kanclerz. W 1984 r. został proboszczem w Małej Wsi. Był sędzią Sądu Biskupiego. Od 1997 r. pełnił funkcję wikariusza parafii św. Józefa w Płocku, Miłosierdzia Bożego w Gostyninie i św. Wojciecha w Płocku. Przez 19 lat był bliskim współpracownikiem ks. kan. Jerzego Ławickiego i wspierał go w duszpasterstwie parafialnym. Wiele wsparcia i pomocy doświadczył od swojego proboszcza, zwłaszcza w ostatnich miesiącach choroby.

Zmarł 26 października, w wieku 73 lat.

Ostatnim, najmłodszym ze zmarłych w ostatnim czasie kapłanów był ks. Sławomir Grzela, który był wyświęcony 3 lata temu, zaś od 2 lat zmagał się z chorobą nowotworową.

Był wikariuszem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie - to była pierwsza i ostatnia jego parafia. Od początku kapłaństwa pełnił również obowiązki opiekuna harcerzy skupionych w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, najpierw w Płońsku, a później w Mławie. Był również związany ze wspólnotą tradycji łacińskiej w Płocku.

Na obrazku prymicyjnym napisał: "Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Pana, Boga zastępów. Spraw, abym każdą chwilę wykorzystał do służenia Tobie i Twojemu Kościołowi. W Twoje ręce, Panie, i pod Twój płaszcz, Maryjo!".

Jeszcze niedawno ks. Sławek odwiedził dom seniora "Leonianum", wraz z księżmi pensjonariuszami odprawił Mszę św. i podarował czerwony ornat, na którym znajduje się wizerunek bł. bp. Leona Wetmańskiego. "Mówił do nas, że »Bóg zawsze kocha«. Nie da się opisać wzruszeń... I nie da się ocenić szacunku dla młodego księdza, któremu księża seniorzy całują dłonie... Nie da się..." - czytamy na profilu facebookowym "Leonianum".

Ksiądz Sławomir Grzela urodził się 7 lipca 1990 roku. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przyjął święcenia kapłańskie 4 czerwca 2016 r. w płockiej katedrze.

Spełniał posługę duszpasterską jeszcze jako kleryk w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku, a po święceniach był wikariuszem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie. Był również kapelanem Mławskiego Szczepu ZHR.

Zmarł 30 października, w wieku 29 lat.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama