Bp Piotr Libera wspominał 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w parafii Miłosierdzia Bożego w Skępem, przeżywającej 20-lecie istnienia.
- Ogarniamy modlitwą wszystkich, którzy nie szczędzili kolan, aby za tę wspólnotę się modlić; za tych, którzy nie szczędzili grosza, aby wznosić tę świątynię. To młoda cząstka Kościoła płockiego, która powstaje w cieniu wiekowego klasztoru ojców bernardynów – mówił na rozpoczęcie liturgii ks. proboszcz Roman Murawski.
W czasie Mszy św. modlono się za Polskę i za małą ojczyznę, którą jest miasto i parafia Skępe. Na początku uroczystości odśpiewano hymn narodowy. Przemawiali przedstawiciele samorządu i parafii.
- Początki naszej parafii nie były łatwe, ale dziś wracamy z sentymentem do tamtych chwil - mówiła jedna z parafianek do bp Libery.
Do 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego nawiązał w kazaniu sam ks. biskup. Mówił o krzywdzie i nienawiści tamtego czasu, "gdy brata zabijał brat", i gdy zabrakło prośby o przebaczenie i wyjawienia prawdy. Zauważył również, że dla wielu prawych ludzi, stan wojenny był czasem próby i krystalizowania się sumień.
W dalszej części kazania ks. biskup zwrócił uwagę, że parafia jest wspólnotą, w której należy troszczyć się o żywą relację z Bogiem i o sanktuaria ludzkich sumień. Dziękował za wzniesienie kościoła parafialnego i za prace przy kościele filialnym w Łąkiem, które bp Libera właśnie poświęcił. Wspomniał również postać pochodzącego z tej wspólnoty parafialnej ks. Piotra Błońskiego.
Po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert Mateusza Ziółko.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Skępem została erygowana 19 lipca 1996 roku przez bp. Zygmunta Kamińskiego. Jej pierwszym proboszczem został ks. Henryk Szwajkowski. 25 kwietnia 2011 roku bp Piotr Libera dokonał poświęcenia nowego kościoła. Parafia, będąc młodą wspólnotą, odwołuje się jednak do o wiele starszej tradycji, bowiem parafia w Skępem powstała już pod koniec XIV wieku, jeszcze przed lokacją miasta. Z akt wizytacyjnych z początku XVI wieku wiadomo, że był tu drewniany, konsekrowany kościół. W 1722 roku zbudowano nowy kościół, a w 1777 roku bp Michał Poniatowski powierzył prowadzenie parafii miejscowym bernardynom. W 1817 roku ówczesny kolator kościoła J. Zieliński rozebrał zrujnowany kościół.