Nowy numer 49/2020 Archiwum

Adwent i najważniejsze słowa

"Idźcie i głoście... w rodzinie i przez rodzinę" - napisał bp Piotr Libera w liście pasterskim na rozpoczęcie nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego.

W całej diecezji w 1. niedzielę Adwentu był czytany list biskupa płockiego, w którym zachęca on, aby w nowy okres życia wspólnoty Kościoła wierzący weszli z wyraźnym zadaniem umacniania życia rodzinnego. To będzie pożądany owoc Roku Miłosierdzia i wiarygodny znak odnowy Kościoła płockiego po 43. synodzie diecezjalnym - przekonuje bp Libera.

Jak konkretnie "iść i głosić w rodzinie i przez rodzinę?". Biskup proponuje w swym liście konkretne kroki i zachęca, aby w małżeńskim i rodzinnym dialogu dowartościować słowa: proszę, dziękuję, przepraszam; aby odkryć na nowo misję wychowawczą rodziny, aby nie zapominać o udzielaniu sobie nawzajem błogosławieństwa, a zwłaszcza dzieciom.

 

Publikujemy list biskupa płockiego na 1. niedzielę Adwentu 2016 roku

1. W minioną niedzielę we wszystkich świątyniach naszej Diecezji wraz z całym Kościołem w Polsce wołaliśmy: "Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, my, Polacy, stajemy przed Tobą, by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Ci naszą Ojczyznę i cały Naród". Tym wymownym aktem zamknęliśmy w naszej Ojczyźnie Jubileusz Miłosierdzia, a zarazem rok obchodów 1050-lecia Chrztu Polski - rok znaczący także w życiu naszej Diecezji! Znaczący, bo jeszcze tak niedawno Pani Jasnogórska nawiedzała nasze parafie, a latem przyjmowaliśmy w naszych wspólnotach i rodzinach młodych ludzi i ich duszpasterzy z Armenii, Włoch, Ukrainy, Francji i USA – uczestników Światowych Dni Młodzieży. Tysiące młodych z Diecezji udało się na te Dni do Krakowa, by tam razem z Papieżem Franciszkiem, ze swoimi biskupami i z milionami rówieśników z całego świata dzielić się radością wiary.

2. Dzisiaj przeżywamy już pierwszą niedzielę Adwentu - niedzielę, która otwiera nowy rok liturgiczny. Fioletowy kolor szat i wystrój świątyni przypominają nam, że jest to okres pełnego skupienia oczekiwania na Boże Narodzenie i czuwania, które ma nas przygotować na przyjście Pana w Dniu Sądu Ostatecznego. Kościół wie od Jezusa i od wieków naucza, że będzie to Dzień Sądu z miłości; z tego, czy – jak słyszeliśmy przed chwilą w słowie Bożym – umieliśmy żyć "przyzwoicie jak w jasny dzień". Mimo to, w Ewangelii Jezus ostrzega nas, że Jego powtórne przyjście nie będzie idyllą. "Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona". "Czuwajcie więc – wzywa nas - bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie".

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama