Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przez katechezę do ŚDM

Płock, Ciechanów i Pułtusk to tradycyjne miejsca spotkań księży i katechetów świeckich z biskupem płockim na początku roku szkolnego.

- Katecheta nikogo nie przekreśla, ale modli się za swoich uczniów - mówił na spotkaniu w Płocku bp Piotr Libera. Zwłaszcza godziny katechezy w zbliżającym się roku szkolnym mają być okazją, aby młodzieży pokazać szansę i możliwości zaangażowania się w przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży. - Światowe Dni Młodzieży są szansą, aby naszej młodzieży pozyskać żywy Kościół. (...) W duszpasterstwie i katechezie potrzeba nam odwagi, aby przekraczać wyobraźnię. By nie myśleć o młodych, że czegoś nie potrafią i są nieodpowiedzialni, ale wręcz odwrotnie: trzeba powierzać im konkretne obowiązki - mówił ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży i diecezjalny koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

W wielu parafiach już początek roku zdopinguje duszpasterzy, katechetów i uczniów, aby włączyć się w przygotowania do ŚDM 2016. We wrześniu nawiedzą naszą diecezję znaki Światowych Dni Młodzieży: Krzyż i ikona Salus Populi Romani. Organizatorzy tej peregrynacji bardzo liczą na zaangażowanie młodzieży, ich wychowawców, szkół i parafii w to wydarzenie. Jego kulminacją będzie pielgrzymka do Przasnysza i Rostkowa w sobotę, 19 września. W wielu parafiach, zwłaszcza w rejonie Sierpca i Bielska na początku roku będzie się odbywała peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej - to kolejny motyw do mobilizacji.

Na spotkaniach katechetów o planach i wyzwaniach mówił ks. Andrzej Krasiński, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej. - Wprowadzamy do użytku szkolnego nowy podręcznik do klasy IV. W nim zapoznajemy bliżej naszych uczniów z Pismem św. i uczymy korzystać z niego. Jeśli dzieci nie mają własnej Biblii w wersji Stary i Nowy Testament to należałoby zorganizować uroczyste spotkanie z przekazaniem egzemplarza Pisma Świętego. Marzy mi się, by w szkołach wisiał duży arkusz papieru z siglami biblijnymi, by dzieci na śpiewająco znały nazwy ksiąg biblijnych, by na tyle poznały bohaterów biblijnych Starego Testamentu, by nie mieć problemu z ich identyfikacją podczas liturgii czy choćby na lekcjach języka polskiego - powiedział ks. Krasiński.

- Nie będzie w tym roku Uroczystości Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych. Zgodnie z Podstawą Programową Katechezy i Programem Nauczania Religii zostaje ona przeniesiona na zakończenie drugiego etapu edukacyjnego czyli na koniec klasy VI - zapowiedział dyrektor wydziału katechetycznego. Zwrócił również uwagę na niepokojące przypadki, gdy uczniowie pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych, a więc ci, którzy dopiero co otrzymali bierzmowanie, rezygnują z katechezy szkolnej.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy