Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pamiętamy o nich

Wśród 96 ofiar katastrofy smoleńskiej było pięć osób związanych z naszym regionem. Przypominamy ich sylwetki.

Janina Fetlińska (ur. 14 czerwca 1952), senator, reprezentowała okręg płocko-ciechanowski w Senacie RP, mieszkała w Ciechanowie. Przez lata szefowała wielu różnym placówkom medycznym. Stworzyła pierwsze Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych i Rodzinnych w Polsce.

Osierociła syna Bartosza. Uroczystościom pogrzebowym w ciechanowskiej farze i na miejscowym cmentarzu komunalnym przewodniczył bp Piotr Libera. Pośmiertnie otrzymała tytuł honorowego obywatela Miasta Płocka.

Jolanta Szymanek-Deresz (ur. 12 lipca 1954), posłanka na Sejm V i VI kadencji z okręgu płocko-ciechanowskiego. W latach 2000–2005 była szefową kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Osierociła córkę Katarzynę. Pośmiertnie otrzymała tytuł honorowego obywatela Miasta Płocka.

Ks. prałat Bronisław Gostomski (ur. 19 listopada 1948), kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii, ksiądz diecezji płockiej, pochodził z Sierpca. Wyświęcony na kapłana w 1972 r., był wikariuszem w Wyszogrodzie i Płocku. Od 1979 r. pracował duszpastersko w Wielkiej Brytanii. W 2003 r. został proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie. Był kapelanem prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Uroczystościom pogrzebowym w sierpeckim sanktuarium, na których była obecna m.in. Karolina Kaczorowska, żona zmarłego ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie, przewodniczył bp Piotr Libera. Ks. prałat Gostomski został pochowany na cmentarzu katolickim w Sierpcu.

Paweł Krajewski (ur. 28 lipca 1975), funkcjonariusz BOR, w służbie od 14 lat. "Krajan" – taki przydomek od nazwiska nadali mu koledzy. Dzieciństwo spędził w Przasnyszu, tam był zaangażowany w harcerstwie. Od 14 lat służył w grupie chroniącej prezydenta. Osierocił córkę i syna. Pochowany w Przasnyszu. Pośmiertnie awansowany na stopień podporucznika.

Ks. infułat Zdzisław Król (ur. 8 maja 1935), kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej. Był kapłanem archidiecezji warszawskiej, pochodził z parafii Pniewo w diecezji płockiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez wiele lat był kanclerzem Kurii Metropolitarnej Warszawskiej, bliskim współpracownikiem prymasów Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Józefa Glempa.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama