Minął rok

Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele diecezjalnym i w regionie, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Królewskie i rodzinne orszaki

W Pułtusku Marsz dla Życia i Rodziny odbył się po raz pierwszy   W Pułtusku Marsz dla Życia i Rodziny odbył się po raz pierwszy
ks. Włodzimierz Piętka /GN
Tysiące osób wyszły na ulice mazowieckich i dobrzyńskich miast, najpierw 6 stycznia, aby wziąć udział w Orszaku Trzech Króli. W Płocku po raz drugi, w Pułtusku i Rypinie po raz pierwszy prawie 10 tys. osób wzięło udział w kolorowych kolędowych korowodach.

W maju i w czerwcu w Płocku, Ciechanowie i Pułtusku zostały zorganizowane Marsze dla Życia i Rodziny. Za organizacją tych inicjatyw stały ruchy i stowarzyszenia katolików świeckich, zwłaszcza Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka czy Domowy Kościół. To ciekawy sposób dla mobilizacji środowisk katolickich i manifestowania z entuzjazmem swojej wiary.

Po powstańczych śladach

W całym regionie ożyły historie z 1863 roku i ich bohaterowie, z gen. Zygmuntem Padlewskim i Tomaszem Kolbem na czele. Sposoby uczczenia 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego były bardzo ciekawe. Organizatorom udało się zaangażować młodzież i dzieci. Jak zawsze, uwagę licznej widowni przyciągały rekonstrukcje historyczne. Obchodom towarzyszyły Msze św., odsłonięcie pamiątkowych tablic i pomników oraz sesje naukowe.

Biznesmeni u biskupa

Nie na pieniądzu, ale na człowieku opiera się prawdziwa ekonomia - przypomniano w czasie spotkania w opactwie pobenedyktyńskim w Płocku   Nie na pieniądzu, ale na człowieku opiera się prawdziwa ekonomia - przypomniano w czasie spotkania w opactwie pobenedyktyńskim w Płocku
ks. Włodzimierz Piętka /GN
W styczniu odbyło się pierwsze spotkanie ludzi biznesu z diecezji płockiej z bp. Piotrem Liberą. Miało ono charakter noworoczny, ale również promowało nowy papieski dokument o ”Powołaniu lidera biznesu”. – Bliskie są nam sprawy, którymi się na co dzień zajmujecie. Dotyczą one zarządzania firmą, podejmowania strategicznych decyzji i finansowych dylematów, ale dotykają też kwestii etycznych. Kościół przypomina, że istnieje związek między wymiarem duchowym i modlitwą a ludzką pracą – mówił bp Libera. Zwrócił uwagę, że czas kryzysu więcej powinien wymagać od pracodawców. Powinien również uczynić bardziej przejrzystymi takie słowa, jak humanizm, duchowość czy solidarność.

Radiowe rewolucje

Od lutego na falach Katolickiego Radia Płock można słuchać Dziennika Radia Watykańskiego. Poważne zmiany personalne w obu rozgłośniach diecezjalnych nastąpiły kilka miesięcy później. Od maja Katolickim Radiem Płock kieruje ks. Tomasz Markowicz, który zastąpił na tym stanowisku ks. Tomasza Opalińskiego, zaś w Ciechanowie – dyrektorem katolickiego radia od września został ks. Krzysztof Jończyk. Poprzedni dyrektor rozgłośni jesienią rozpoczął pracę misyjną w Urugwaju.

Pod koniec roku poinformowano, że „bp Piotr Libera podjął decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do połączenia Katolickiego Radia Płock i Katolickiego Radia Ciechanów. Celem jest utworzenie jednej, diecezjalnej rozgłośni, która swym zasięgiem obejmuje całą diecezję płocką. Biskup płocki zlecił ks. Krzysztofowi Jończykowi koordynowanie fuzji obydwu rozgłośni. Aktualnie trwa przygotowywanie dokumentacji umożliwiającej realizację tego projektu, analiza techniczna, a także tworzenie przyszłej ramówki nowej rozgłośni” – czytamy w oświadczeniu Elżbiety Grzybowskiej, rzecznik prasowej diecezji.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

wp