Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele diecezjalnym i w regionie, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Modlitwa za papieży
Eucharystiom w intencji papieża przewodniczył bp Piotr Libera
ks. Włodzimierz Piętka /GN
22 lutego i 19 marca biskup płocki przewodniczył uroczystym Eucharystiom w intencji papieża. W 82. rocznicę objawień Pana Jezusa Miłosiernego bp Libera dziękował za pontyfikat papieża Benedykta XVI, na kilka dni przed jego zakończeniem. – To był krótki, ale wiekopomny pontyfikat. Wiekopomny – w aspekcie niezwykle przejrzystego trwania przy prawdzie Chrystusowej i jej nauczania – mówił bp Libera.
W uroczystość św. Józefa biskup przewodniczył w katedrze dziękczynieniu za nowego papieża Franciszka. – Niech nikt się nie łudzi. Tam, gdzie będzie chodziło o łamanie prawa Bożego, czy to w dziedzinie natury ludzkiej, relacji mężczyzny i kobiety, małżeństwa i rodziny, czy sprawiedliwości społecznej, ten dobroduszny, pokorny i skromny papież będzie pierwszym jego obrońcą – mówił z naciskiem bp Piotr w swoim kazaniu. W czasie tych dwóch Mszy św. biskup płocki odczytał telegramy, które zostały wystosowane do ustępującego papieża i nowo wybranego ojca świętego Franciszka.
Przypomniana księga
Wygląda tak samo, jak wydanie z 1930 roku. Ukazał się reprint wielkiej księgi o historii Płocka – dzieło abp. A.J. Nowowiejskiego ”Płock. Monografia historyczna”. To książka, która "zebrała wiele rzeczy z przeszłości. Miejsca, mury, dokumenta, sprzęta kościelne będą do nas przemawiały i dawały odgadnąć to, co grubym pyłem zapomnienia pokryte zostało” – czytamy w przedmowie arcybiskupa do monografii. Teraz została ona wydana na nowo, staraniem Płockiego Instytutu Wydawniczego i Muzeum Diecezjalnego. Przypomnijmy, że po pierwszym wydaniu z 1917 r. i drugim, poprawionym, z 1930 r., jest to już drugi reprint. Pierwszy został przygotowany w 1991 roku, z okazji wizyty Jana Pawła II w Płocku. Obecne wydanie ukazuje się z inicjatywy bp. Piotra Libery i z poparciem władz Płocka. Jest ono wykonane na podstawie egzemplarza zachowanego w zbiorach biblioteki WSD.
Gdzie duchowo odpocząć
Biskupi Piotr Libera i Roman Marcinkowski wprowadzają relikwie św. Antoniego Padewskiego do sanktuarium w w Ratowie
ks. Włodzimierz Piętka /GN
Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie i ”Dom Ojca” w Dąbrowie k. Mławy to dwa miejsca, w których można znaleźć ciszę na skupienie, modlitwę i rekolekcje.
Osobom przeżywającym kryzysy lub szukającym formacji służyć ma "Dom Ojca”, prowadzony przez Odnowę w Duchu Świętym naszej diecezji. Powstał z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Sławomira Wądołka, moderatora diecezjalnego Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, i w dużej mierze dzięki zaangażowaniu i ofiarności wspólnot działających w naszej diecezji. Dom poświęcił i jego otwarcia dokonał bp Piotr Libera. ”Dom Ojca” będzie prowadzony przez Katolicką Odnowę oraz Fundację ”Nowy Czas”.
Od czerwca diecezjalne sanktuarium św. Antoniego w Ratowie zaprasza na Antoniańskie Dni Skupienia. Są organizowane szczególnie dla czcicieli świętego z Padwy oraz dla wszystkich, którzy poszukują swojej życiowej drogi i powołania czy chcą poukładać swoje wnętrze i naprawić relacje.
Otwarta synagoga
W marcu dokonano oficjalnego otwarcia dawnej bożnicy, w której znalazło swoją siedzibę Muzeum Żydów Mazowieckich. Na inauguracji placówki byli obecni m.in. ambasador Izraela w Polsce, marszałek województwa mazowieckiego, prezydent Płocka, biskup płocki, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i naczelny rabin Polski. – Odbudowa tej synagogi stała się możliwa dzięki poczuciu braterstwa. Niektórzy ze współczesnych mieszkańców Płocka nie tylko nie zapomnieli o nim, ale zmobilizowali siebie i innych do dobrych czynów, których owoce możemy dzisiaj oglądać w postaci pięknie odrestaurowanego muzeum – mówił biskup płocki. Nowa placówka kultury w mieście zorganizowała we wrześniu po raz pierwszy Dni Żydowskie w Płocku.
wp