- Tam, gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość osoby ludzkiej, rodziny, szkoły, ojczyzny - pisze biskup płocki.
Doświadczenie i przyszłość
Podczas obrad Komisji Głównej 10 maja świadomie ustaliliśmy tylko ramy pierwszej roboczej, majowej sesji. Ustalenia były następujące: na początek bierzemy pod obrady tylko dwa dokumenty i siedem mniejszych statutów, instrukcji, regulaminów. Określiliśmy też długość wystąpień i to, że nie możemy pracować dłużej niż do godziny 15. Co do innych spraw, chciałem zobaczyć, jak to wszystko może wyglądać w praktyce, jakie powstaną precedensy i jakie można będzie wyciągnąć wnioski. Nie mogłem być przecież pewny, czy uczestnicy nie będą bali się w tak szacownym miejscu i przy tylu osobach, zabierać głos i czy dyskusja nie zejdzie gdzieś ”na boczne tory”. Okazało się, że przyjęta formuła zasadniczo sprawdziła się: dyskusja była żywa, a pytania kompetentne i ważne. Sekretarz synodu sprawnie „szedł do przodu”, świetnie działali skrutatorzy. W programie kolejnych sesji trzeba tylko pewne rzeczy nieco skrócić, a dać więcej czasu na dyskusję (”rozmowę synodalną”). Przyjmiemy też wniesioną przez jednego z ojców synodalnych zasadę, że osoba przedstawiająca dany dokument niejako „od ręki” zgadza się na pewne oczywiste poprawki i przewodniczący synodu udziela, lub nie, temu placet, a tylko niektóre trudne i zarazem bardzo ważne kwestie czy poprawki będą przez wszystkich uczestników głosowane.
Teraz proszę, aby wszystkie osoby, które nie miały możliwości wypowiedzenia się podczas II sesji, a chciałyby wnieść swoje poprawki, uczyniły to do dnia 30 czerwca bieżącego roku. Komisje robocze mają czas do 10 września na odbywanie swoich twórczych spotkań i wypracowanie kolejnych dokumentów (wiele z nich jest już – jak zaznaczyłem - niemal gotowych). Do 20 września druki z projektami uchwał synodalnych dotrą do wszystkich zespołów synodalnych, które będą miały znowu 40 dni na zapoznanie się z nimi i wniesienie swoich uwag. Następna sesja, jak zapowiedziałem, odbędzie się 30 listopada.
”Tam, gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”. Przyszłość: osoby ludzkiej, rodziny, szkoły, demokratycznego społeczeństwa, ojczyzny... W tym duchu jeszcze raz z serca za wszystko Wam dziękuję i proszę o modlitwę do Ducha Świętego za synod, o cierpliwość i zaangażowanie.
Biskup Piotr Libera