powrót
Wiara.pl - Serwis

Płocki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
Czy to światło niesiesz w sobie?  
Ciechanów, 06.01.2019. Trzeci Orszak Trzech Króli, z udziałem bp. Piotra Libery Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Czy to światło niesiesz w sobie? przejdź do galerii

W Orszakach Trzech Króli szli również nasi biskupi. Jakie przesłanie płynie z ich homilii wygłoszonych 6 stycznia?

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

|

09.01.2019 01:11 GOSC.PL

dodane 09.01.2019 01:11
0

Homilia bp. Piotra Libery wygłoszona w kościele farnym w Ciechanowie

1. Tę piękną scenę ewangelijną, którą przed chwilą Pismo Święte roztoczyło przed naszymi oczami, bardzo często przedstawiali artyści – autorzy jasełek, twórcy szopek, malarze... A przedstawiali tak: rozjaśnione gwiazdami niebo... Uboga stajenka... Nad nią jedna szczególnie mocno jaśniejąca gwiazda – gwiazda betlejemska. W szopce: uśmiechnięta i zadumana Matka Boska z Dzieciątkiem, poważny i czujny Wasz Patron – św. Józef, ciężki wół, włochaty osiołek, kilka śnieżnobiałych owieczek, oddalający się pasterze z laskami w dłoniach oraz przybywający na wielbłądach bohaterowie dzisiejszego święta – mędrcy, trzej królowie: Melchior, Kasper i Baltazar. Najstarszy z nich, siwobrody starzec w czerwonym płaszczu klęczy już na ziemi i składa Dzieciątku – prawdziwemu Królowi wytworny dar: złoto - swoją koronę. Dzieciątko zaś dotyka rączką jego głowę, to wspaniałe centrum, dzięki któremu człowiek ogarnia myślą świat, innych ludzi i siebie: swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

2. Przywdzieliśmy dzisiaj wszyscy korony na znak tego, że Narodzony pośród nas Emanuel – Bóg z nami przywrócił nam królewską godność dzieci Bożych; że wszyscy jesteśmy członkami królewskiego rodu Boga, naszego wspólnego Ojca. Ale teraz kończymy nasz orszak przyklęknięciem i pokorną prośbą do Emanuela – Boga z nami, aby wciąż dotykała nas, przenikała nasze życie Jego mądrość. Wymownym wyrazem dotknięcia tej Bożej mądrości jest fakt, że właściwie w przeciągu kilku lat Polacy potrafili stworzyć nową, wspaniałą tradycję – tradycję Orszaku Trzech Króli. Orszaku, w którym mogliśmy wraz z Melchiorem, Kacprem i Baltazarem przejść królewskim szlakiem od Waszego dostojnego, neogotyckiego ratusza Marconiego do historycznego i duchowego serca Ciechanowa - Farskiej Góry i czcigodnego Kościoła Farnego. Orszaku, który przypomina, że naszą Ojczyznę zbudowaliśmy na wartościach chrześcijańskich i że wciąż warto te wartości pielęgnować, a nie ośmieszać je i ich się wstydzić. Orszaku, którego celem jest również pielęgnowanie tego, co najważniejsze w naszych rodzinach: kobiecego i matczynego ciepła, męskiej powagi i ojcowskiej odpowiedzialności, dziecięcego przytulenia się i pragnienia domowego zacisza, serdeczności babci i mądrości dziadka. Orszaku, który daje poczucie wspólnoty wszystkich osiedli, ulic i okolic Waszego miasta nad Łydynią, a także ciechanowskich parafii: Fary, św. Tekli, św. Piotra, św. Franciszka, Matki Bożej Fatimskiej i Błogosławionych Męczenników Płockich. Dziękuję Wam zatem za ten królewski Orszak Anno Domini 2019! Dziękuję wszystkim Organizatorom, zarówno ze strony władz miasta, jak i ze strony Kościoła! Dziękuję Stowarzyszeniu "Pozytywnie Historyczni" za wspaniałe przygotowanie i odegranie scenki teatralnej na wzór tych, jakie z pewnością były odgrywane na ciechanowskim zamku w czasach królowej Bony. Dziękuję orkiestrze Ochotniczej Straży Pożarnej, szkołom, stowarzyszeniom, twórcom i uczestnikom konkursu na rodzinną szopkę bożonarodzeniową! Dziękuję kolędnikom misyjnym, którzy podtrzymują tradycję polskiego kolędowania, a zarazem tak konkretnie wspomagają naszych misjonarzy i misjonarki!

3. Dziękuję również za podniosły obrzęd, którego świadkami byliśmy przed chwilą – obrzęd ogłoszenia przed biskupem i zgromadzonymi wokół niego kapłanami i innymi przedstawicielami Kościoła Diecezjalnego daty świąt ruchomych, jakie będą przypadały w nowym 2019 roku. Ta starożytna ceremonia, zwana "Anuntiatio", wzięła się stąd, że podczas pierwszego soboru powszechnego, który odbył się w 325 roku w Nicei, zgromadzeni tam biskupi wezwali, aby wszyscy celebrowali święta chrześcijańskie, a przede wszystkim Paschę "jednym sercem" i w tę samą niedzielę. Ustalenie dat tego świętowania zlecono patriarsze egipskiej Aleksandrii, miasta słynącego wówczas z wysokiego poziomu astronomii. I to on każdego roku przekazywał ustaloną przez swoich uczonych datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją do innych diecezji. Oczywiście, w obrzędzie tym, tak wymownie wykonanym przez ks. kan. Zbigniewa, nie chodzi o sam przekaz dat świąt, które łatwo znajdziemy w kalendarzu, ale o to, abyśmy uświadomili sobie, że chwała Pana, która rozbłyska w Tajemnicy Wcielenia, w Epifanii, objawi się w pełni podczas Świąt Paschalnych, a chrześcijanin, to człowiek, który żyje od Paschy do Paschy, z niej czerpie siły do życiowej wędrówki.

4. Wiemy także, że tym orszakiem i uroczystością Objawienia Pańskiego zamykamy liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Ale przecież pragniemy, aby wciąż trwał w nas słynny, tylekroć powtarzany, dwuwiersz Adama Mickiewicza: "Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie, /Lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie". Tak, Wielki Wieszcz miał rację: jaki sens miałoby narodzenie Emanuela, Boga-z-nami, gdyby nie narodził się, nie odrodził się On we mnie, w Tobie, gdyby nie przyszedł do mnie, do Ciebie, nie poruszył, nie zachwycił? Gdyby nie pobudził do miłości i dobra, nie przyniósł pokoju? A przede wszystkim, gdyby dzisiejsza Uroczystość nie uświadomiła nam, że – jak uczył św. Paweł w drugim czytaniu – "wszyscy staliśmy się współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię". Wszyscy! Wprawdzie w skromnej betlejemskiej grocie spotkało Go niewiele osób, On jednak przyszedł do wszystkich! Do narodu wybranego i do pogan, do bogatych i biednych, do bliskich i dalekich, do wierzących i niewierzących – wszystkich!

5. Bardzo pragnę, żeby prawda ta przebiła się stąd, z książęcego Ciechanowa, z tego Orszaku Północnego Mazowsza do całej naszej Ojczyzny! Żeby odbiła się autentycznym echem w całym tak ważnym dla naszej Ojczyzny nowym roku, roku wyborów, roku nowych debat i rozmów o Polsce. Żeby w niej znalazło najgłębszy wyraz JanoPawłowe hasło tegorocznego Orszaku: "Odnowi oblicze ziemi". Dla chrześcijanina, który pamięta, że obietnica dana jest wszystkim; że Chrystus przyszedł do wszystkich, jedno musi jasne: ani w rodzinie, ani w życiu zawodowym, ani w rządzeniu nie wolno świadomie wybierać drogi konfliktu, podziałów, kłamstwa, nieprzejrzystości. A tak się, niestety, zdarza!

Działająca pod moimi auspicjami Rada Społeczna, prawdziwa "rada mędrców", oświadczyła niedawno z troską, że "szerzenie fałszywych wiadomości przyjmuje [dzisiaj] postać szczególnie niebezpiecznej struktury zła, która nie tylko fałszuje sumienia jednostek, ale stanowi ogromne zagrożenie dla przejrzystości życia [...]. Szczególnie niebezpieczną manifestacją tego typu zjawisk jest współczesna polska scena polityczna, gdzie w imię źle pojętej wolności dochodzi do kłótni, wyzwisk, zaniku elementarnego wstydu" - tyle Rada.

"Jeśli każdy myśli wyłącznie o własnym interesie – cytuję teraz Benedykta XVI - świat nie może nie popaść w ruinę". Jeśli każdy myśli wyłącznie o własnym interesie; jeśli egoizm osób i grup bierze górę nad dobrem wspólnym; jeśli niebezpiecznie oswajamy się z nienawiścią i przemocą - tą fizyczną, i tą psychiczną; jeśli wewnętrzne walki dzielą nas i kaleczą, to trzeba się zapytać: co uczyniliśmy ze światłem Bożego Narodzenia? "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi" – wołał 40 lat temu św. Jan Paweł II. I dodawał: "Tej ziemi!", a my czuliśmy, że to jest początek drogi do niepodległości. Módlmy się zatem – Umiłowani - żebyśmy pozostali wierni temu wołaniu. I zobowiążmy się czynić wszystko, aby jak najdłużej, zawsze trwało w nas to zdziwienie, o którym śpiewamy w naszej wspaniałej kolędzie "Mizerna, cicha":

Wielkie zdziwienie: wszelkie stworzenie / Cały świat orzeźwiony;

Mądrość Mądrości, Światłość Światłości, / Bóg - człowiek tu wcielony!

Hej, ludzie prości, Bóg z wami gości, / skończony czas niewoli.

On daje siebie, chwała na Niebie, / pokój ludziom dobrej woli. Amen.

2 / 3
Ciechanów. Orszak Trzech Króli

Foto Gość DODANE 06.01.2019 AKTUALIZACJA 08.01.2019

Ciechanów. Orszak Trzech Króli

Mieszkańcy Ciechanowa oddali pokłon Jezusowi. Obchodom Uroczystości Objawienia Pańskiego przewodniczył bp Piotr Libera.  
Płock. Orszak Trzech Króli

Foto Gość DODANE 06.01.2019

Płock. Orszak Trzech Króli

​Ulicami Płocka po raz ósmy przeszedł orszak z trzema Mędrcami. Droga wiodła od Starego Rynku do Stanisławówki, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Mirosław Milewski.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP MIROSŁAW MILEWSKI
  • BP PIOTR LIBERA
  • OBJAWIENIE PAŃSKIE
  • WIARA
  • ŚWIADECTWO

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

Polecane w subskrypcji

  • Akcja Rodzina Rodzinie okazała się strzałem w dziesiątkę
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Akcja Rodzina Rodzinie okazała się strzałem w dziesiątkę
  • Systemowa rzeczywistość skrzeczy. Dlaczego dzieci są zabierane rodzicom?
    • Temat "Gościa"
    • Agata Puścikowska
    Systemowa rzeczywistość skrzeczy. Dlaczego dzieci są zabierane rodzicom?
  • Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
  • Nie tylko „Mały Książę". 125 lat temu urodził się Antoine de Saint-Exupéry
    • Kultura
    • Szymon Babuchowski
    Nie tylko „Mały Książę". 125 lat temu urodził się Antoine de Saint-Exupéry
  • Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
    • Polska
    • Adam Śliwa
    Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE