Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wydarzyło się... cz. 3

Czym żyliśmy od września do grudnia 2016 roku w diecezji i regionie?

Nowe wydziały w kurii

Wydarzyło się... cz. 3   Płock, 27.05.2013. Opactwo Pobenedyktyńskie, siedziba Kurii Diecezjalnej Płockiej i Muzeum Diecezjalnego. Wzgórze Tumskie ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Od 1 września bp Piotr Libera powołał do istnienia dwa nowe wydziały w strukturach Kurii Diecezjalnej Płockiej: do spraw rodzin i do spraw nowej ewangelizacji. Jak napisał bp Piotr Libera w stosownych dekretach, nowe wydziały są realizacją postulatów 43. synodu płockiego oraz odpowiedzią na wskazania i nauczanie papieża Franciszka. Jak mówią ks. Jarosław Kamiński - powołany na p.o. dyrektora Wydziału ds. Rodzin i Iwona Zielonka - dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji, chodzi o kontynuację i zdynamizowanie dotychczasowych działań oraz o priorytetowe potraktowanie sprawy duszpasterstwa rodzin i nowej ewangelizacji w Kościele płockim.

- Jesteśmy powołani, aby pracować dla rodziny i małżeństwa, aby wspierać te rodziny, które są rozbite i duszpasterzować wśród związków niesakramentalnych, aby działać na rzecz promocji obrony życia i poszerzać formy poradnictwa rodzinnego - mówi o priorytetach nowego wydziału ks. J. Kamiński. Warto dodać, że nowym diecezjalnym duszpasterzem rodzin został mianowany ks. Wojciech Kućko, który jest pracownikiem nowego wydziału w kurii.

- Mamy już wiele doświadczeń na polu nowej ewangelizacji w diecezji - mówi Iwona Zielonka, nowa dyrektor drugiego wydziału w płockiej kurii. - Zależy nam bardzo na współpracy z ruchami i stowarzyszeniami i koordynacji różnych inicjatyw ewangelizacyjnych. Chcemy nadal formować ewangelizatorów i tworzyć ekipy ewangelizacyjne oraz kontynuować prowadzenie rekolekcji kerygmatycznych w parafiach. W planach naszego wydziału jest utworzenie Diecezjalnego Centrum Modlitwy i Ewangelizacji oraz ośrodka katechumenatu dorosłych, a także czuwanie nad posługą charyzmatyczną w ruchach i wspólnotach kościelnych - mówi I. Zielonka.

Od 100 lat "Czuwam"

Wydarzyło się... cz. 3   Ciechanów, 11.09.2016. XXV Dni Chorągwi Mazowieckiej. Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego w ciechanowskiej farze ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Na stulecie ciechanowskiego harcerstwa do miasta nad Łydynią przybyło 1200 zuchów i harcerzy z całego Mazowsza. Mszy św. w ciechanowskiej farze w intencji harcerzy, a zwłaszcza za ludzi, którzy przez 100 lat tworzyli ciechanowskie harcerstwo, przewodniczył bp Roman Marcinowski. - Dziękujmy dziś za harcerski czyn, w którym jest umiłowanie najwyższych wartości, trud organizacyjny i wychowawczy. Harcerstwo kształtuje hart ducha i ciała - mówił ks. biskup. Zwrócił uwagę, że wzięte z Ewangelii słowo „czuwam” jest harcerskim zawołaniem i programem. - To słowo wzywa was do czynu dla innych i do pracy nad sobą. Jesteście szczególnie potrzebni we współczesnym świecie, bo dziś w umysłach w kulturze panuje wielki bałagan i chaos wartości - zwrócił uwagę bp Roman. Program wydarzeń był bardzo bogaty. Przez trzy dni odbyły się m.in.: zajęcia programowe, gra miejska "Wehikuł czasu", trasa seniorsko-instruktorska "Ciechanów. 100 lat na harcerskim szlaku", koncerty na Zamku Książąt Mazowieckich, ognisko pokoleń, Msza św. w farze i apel na pl. Jana Pawła II. - Najważniejszym celem tych dni Chorągwi jak i poprzednich jest budowanie wspólnoty. Do Ciechanowa przyjechały zuchy z klas I-III, są gimnazjaliści, licealiści i harcerze seniorzy. To spotkanie kilku pokoleń harcerzy - mówi Michał Bagiński, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Wyklęci upamiętnieni

Wydarzyło się... cz. 3   Płock, 17.09.2016. Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia grobowca rodziny Bronarskich i Panteonu Żołnierzy Wyklętych Agnieszka Małecka /Foto Gość Por. Stefan Bronarski i 91 innych żołnierzy, którzy zginęli lub zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach zostało upamiętnionych pomnikiem na płockim cmentarzu katolickim. Dzięki Stowarzyszeniu Starówka Płocka, organizatorowi zbiórek na "Płockie Powązki" i zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Historycznego im. 11 Grupy Operacyjnej, a także wielu ludziom dobrej woli, ufundowano nowy pomnik na rodzinnym grobowcu Bronarskich. Odnowiony i powiększony nagrobek na cmentarzu przy ul. Kobylińskiego, stał się jednocześnie Panteonem Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość jego odsłonięcia i poświęcenia odbyła się nieprzypadkowo 17 września - w 77 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Uczestniczyli w niej rodziny, potomkowie Żołnierzy Wyklętych regionu płocko-sierpeckiego, chociaż z samej rodziny Bronarskich już niestety nikt nie pozostał.

Pomnik Żołnierzy Wyklętych odsłonięto również w Mławie przy kościele w parafii Świętej Rodziny.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy