Czym żyliśmy od września do grudnia 2016 roku w diecezji i regionie?
Pułtusk pamięta bohaterów
W kościele św. Józefa w Pułtusku i przy murach dawnego więzienia, dla upamiętnienia 70. rocznicy odbicia więźniów, odsłonięto pamiątkowy mural, a w rekonstrukcji historycznej przypomniano jedną z najbardziej spektakularnych akcji antykomunistycznego podziemia. W uroczystości wziął udział m.in. wicepremier Piotr Gliński oraz minister Henryk Kowalczyk. 25 listopada minęło 70 lat od słynnej ostatniej akcji podziemia antykomunistycznego w skali ogólnopolskiej. Przez lata była "historią zakazaną", od 1998 roku przypomina o niej pamiątkowa tablica przy kościele św. Józefa, a od niedawna, także okolicznościowy mural, który zobaczy każdy, kto przejeżdża przez centrum miasta. Okolicznościowy mural upamiętnia bohaterów tamtych wydarzeń, m.in. ppor. Stanisława Łaneckiego pseud. Przelotny, który dowodził akcją rozbicia pułtuskiego więzienia.
Śladami Stefana Szyllera
Płock, 14.10.2016. Remont katedry płockiej ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość - Można powiedzieć, że w ostatnich miesiącach, w skromny sposób podążaliśmy śladami architekta Stefana Szyllera, chociaż on oczywiście robił ogromny remont, przebudowę katedry - mówi ks. proboszcz Stefan Cegłowski. Zdjęte rusztowania okalające wieżę południową oznaczają, że zakończył się etap remontu tej części murów bazyliki katedralnej. We wnętrzu zakończyła się ważna faza prac remontowych kaplicy królewskiej, którymi kieruje konserwator Marcin Kozarzewski . To kompleksowe przedsięwzięcie, dla którego powołana została nawet rada naukowa, złożona z historyków, archeologów i konserwatorów. - Uszkodzone tynki w dolnej partii ścian zostały usunięte i położone po raz drugi. Na tych fragmentach polichromia będzie odtworzona, ale to zadanie na kolejny rok. Teraz chcielibyśmy przygotować kaplicę do tego, by położyć posadzkę po remoncie. Zasadnicze prace przy zachowanej polichromii na suficie są także zrobione; inne będą robione z lokalnych rusztowań. Ważne jest, że są założone instalacje oświetleniowe i nagłośnieniowe - informuje ks. Cegłowski. To duży krok w kierunku przywrócenia pierwotnego blasku tej kaplicy i większego zainteresowania nią zwiedzających.
Pomogą w odnowie parafii
Popowo, 29.10.2016. Spotkanie formacyjne parafialnych rad duszpasterskich z bp. Piotrem Liberą ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość W Popowie odbyło się pierwsze formacyjne spotkanie przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich. W dwóch turach do ośrodka Caritas przyjechało kilkuset osób z całej diecezji. Rozmawiali o odnowie życia parafialnego, własnej formacji duchowej i nowej ewangelizacji. Spotkali się z nimi księża biskupi Mirosław Milewski i Piotr Libera. - Czasami nam, księżom, i świeckim, potrzeba dobrej motywacji, aby z przekonaniem i współpracując ze sobą, podejmować ważne dzieła. Ta zachęta płynie od was, od waszego zaangażowania i odpowiedzialności - akcentował bp Piotr. - Wiem z doświadczenia, że w kryzysach i kłopotach parafialnych, nieocenioną pomocą i wsparciem są właśnie rady. Chrońcie wasze parafie przed zamętem. Bądźcie rzecznikami ładu i pokoju! - prosił biskup płocki. - Bardzo zależy nam na tym, żeby rady były świadome swej roli, jaką spełniają w parafii. Aby pośredniczyły między proboszczem a wspólnotą parafialną, aby ich głos był słyszalny także przed biskupem w trosce o wspólnotę – mówił ks. Marek Smogorzewski, diecezjalny moderator parafialnych rad duszpasterskich. - Czeka was ważna rola w odnowie parafii – akcentował ks. Smogorzewski.