powrót
Wiara.pl - Serwis

Płocki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
Kamienica przy ul. 1 maja w Płocku, dawna siedziba Gestapo, NKWD, UB i SB - miejsce hitlerowskiego i komunistycznego terroru  
Kamienica przy ul. 1 maja w Płocku, dawna siedziba Gestapo, NKWD, UB i SB - miejsce hitlerowskiego i komunistycznego terroru
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Katedra grozy przejdź do galerii

Jacek Pawłowicz - historyk z Instytutu Pamięci Narodowej - opowiada o odkryciach w podziemiach dawnego płockiego aresztu śledczego Gestapo, NKWD i UB.

ks. Włodzimierz Piętka

|

22.05.2015 14:42 GOSC.PL

dodane 22.05.2015 14:42
0

Kto mieszka w Płocku, czy przez Płock przejeżdża, wielokrotnie mija dostojną kamienicę, dziś trochę podupadłą i czekającą na remont – przez starych płocczan potocznie zwaną ”nową katedrą”. To miejsce, od 1941 roku, stało się katownią Gestapo, a później NKWD, PUBP i SB w Płocku. Następnie była to komenda MO, a wreszcie Policji. Na budynku, zaledwie od 2006 roku widnieje tablica: ”W hołdzie patriotom polskim, ofiarom hitlerowskiego i komunistycznego terroru, więzionym w tym budynku przez Gestapo (1941-1945), NKWD, UB i SB w latach 1945-1989”. Następnie wypisano nazwiska niektórych: ”Jerzy Graczyk – żołnierz AK – zginął w marcu 1943 roku. Roman Wójcik ”Morski” – żołnierz AK – zginął 20 kwietnia 1943 roku. Stanisław Gozdanek – żołnierz AK – zamordowany 19 lutego 1944 roku. Józef Skrzynecki – żołnierz AK – zamordowany 16 listopada 1945 roku. Stanisław Bartkowski – żołnierz NSZ – zamordowany 11 kwietnia 1946 roku. Bolesław Jaroszewski ”Zawieja” – żołnierz ROAK – zamordowany 17 września 1946 roku. Adam Wojciechowski – żołnierz AK – zamordowany 25 września 1945 roku i inni”.

Dzięki ostatnim badaniom, prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej, możemy poznać niektóre mroczne tajemnice tego miejsca. "Gość Płocki" jest jednym z pierwszych, który te mroczne miejsca może zobaczyć i sfotografować, dzięki uprzejmości Jacka Pawłowicza z IPN.

- Za tę bramę, na dziedziniec - jak opowiadał mi jeden z więzionych tu przez bezpiekę - podjeżdżała ciężarówka z więźniami. Cofała dokładnie pod drzwi, następnie kolbami karabinów więźniowie byli zrzucani z samochodu i wganiani do piwnic. I tu zaczynało się piekło… – opowiada Jacek Pawłowicz.

Przeczytaj także: O ofiarach i katach

1 / 3
W dawnej siedzibie Gestapo i NKWD w Płocku

WIARA.PL DODANE 22.05.2015

W dawnej siedzibie Gestapo i NKWD w Płocku

​W Płocku zakończył się pierwszy etap prac badawczych w piwnicach dawnej komendy w Płocku. Podczas płockich obchodów 15-lecia IPN można było zwiedzać podziemia. Zdjęcia: Agnieszka Małecka /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • HISTORIA
  • IPN
  • PŁOCK

ks. Włodzimierz Piętka

Polecane w subskrypcji

  • Systemowa rzeczywistość skrzeczy. Dlaczego dzieci są zabierane rodzicom?
    • Temat "Gościa"
    • Agata Puścikowska
    Systemowa rzeczywistość skrzeczy. Dlaczego dzieci są zabierane rodzicom?
  • Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
    • Polska
    • Adam Śliwa
    Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE