Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Płocki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • BISKUPI
    • PARAFIE
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
plock.gosc.pl → Wiadomości z diecezji płockiej → Uczą się Kościoła

Uczą się Kościoła przejdź do galerii

- To rzeczywiście takie ciepłe, bliskie, radosne przygotowanie do Komunii św. - powiedział bp Piotr Libera do rodziców i dzieci ze wspólnoty Baranki, sprawując dla nich Mszę św. w MCEW Studnia.

 
Płock, 11.12.2021. Spotkanie adwentowe wspólnoty Baranki. Agnieszka Małecka /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Rodziny z płockiej grupy Baranków, które przygotowują swoje pociechy do pierwszej spowiedzi i Komunii św., w tę sobotę i niedzielę adwentową przeżywały weekendowe spotkanie. Obok przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia ważnym tematem tego zjazdu było wprowadzenie dzieci w strukturę liturgii oraz w samą przestrzeń kościoła. A to poznawanie odbywało się wręcz namacalnie.

- Byliśmy w sobotę rano w katedrze. Rodzice oprowadzali dzieci po kościele, przy czym każde z nich miało jedno hasło do wytłumaczenia - np. kropielnica, nawa główna, ołtarz. Później dzieci same rysowały ten fragment katedry, który najbardziej zapadł im w pamięć. Dzięki temu, gdy będą tam przeżywały swoją Pierwszą Komunię św., to będzie dla nich znajoma przestrzeń, z którą mają jakieś wspomnienia - wyjaśnia Justyna Wójcik, która z mężem Jakubem zainicjowała i prowadzi grupę Baranków w diecezji płockiej.

- Chcieliśmy, żeby to było dla nich takie namacalne, doświadczone, przeżyte. W katedrze mogli dotykać ścian, a ks. Bartosz otworzył im tabernakulum - dodaje Katarzyna Kusińska. Pani Kasia z mężem Arkiem mieszkają pod Warszawą, związani są z Barankami od początku powstania tej wspólnoty w Polsce i obecnie współprowadzą płocką grupę.

- Cieszę się, że mogę was zobaczyć z bliska - powiedział do zebranych w Studni małych i dorosłych uczestników tego programu formacyjnego bp Piotr Libera. - Żałuję, że w moich czasach, jak byłem mały, nie było takiej formy przygotowania do Pierwszej Komunii św. Razem z moim bratem byłem też przygotowany do wczesnej Komunii św., ale to była trochę inna, bardziej tradycyjna forma. Dzisiaj to rzeczywiście takie ciepłe, bliskie, radosne, bezpośrednie przygotowanie - zauważył ordynariusz płocki, który w sobotę przewodniczył Mszy św., sprawowanej dla tej wspólnoty. W homilii m.in. wskazał na znaczenie Adwentu, jako czasu, w którym mamy szansę naprawić w życiu to, co jest zepsute.

To druga grupa Baranków, która utworzyła się w naszej diecezji, i liczy 11 rodzin, przygotowujących swoje dzieci do sakramentów świętych. W tym przygotowaniu pomagają im duszpasterze: ks. Jarosław Mokrzanowski i ks. Bartosz Szostak, jednak to rodzice w domu, na co dzień podejmują główną odpowiedzialność za formację duchową swojego potomstwa. Spotkania barankowe, prowadzone przez doświadczone małżeństwa, są czasem wymiany doświadczeń i kreatywnych pomysłów, jak wprowadzać dziecko w tajemnice wiary.

- To nie jest trudna droga, tylko trzeba mieć otwartość na to, żeby coś wspólnie z dzieckiem zrobić. A tu cały czas jest wspólna praca i przeżywanie. Muszę przyznać, że tak otwartej i zorganizowanej grupy chyba jeszcze nie mieliśmy - mówi Justyna Wójcik.

To, co wyróżnia Baranki, to między innymi sama forma uroczystości komunijnej, a właściwie brak komercyjnej otoczki, jaka zdominowała to fundamentalne w życiu duchowym dziecka wydarzenie. - Staramy się budować w nich świadomość, Kto jest najważniejszym darem. Mam taki przykład. Moja córka rozmawiała z inną dziewczynką z rodziny, która mówiła jej: "widzisz, dostałam takie i takie prezenty". A ona na to: :"Ja dostałam Pana Jezusa". I to był koniec dyskusji. Tak się dzieje, gdy na jednej szali położymy taki dar, którego nie można zważyć - opowiada Katarzyna Kusińska.

« ‹ 1 › »
Płock. Spotkanie wspólnoty Baranki

Foto Gość DODANE 14.12.2021

Płock. Spotkanie wspólnoty Baranki

​W MCEW Studnia odbyło się adwentowe spotkanie grupy rodzin, których dzieci przygotowują się do Pierwszej Komunii św. we wspólnocie Baranki. Mszę św. koncelebrowaną odprawił dla nich bp Piotr Libera. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w muzycznej oprawie liturgii i służyły do Mszy św.  
oceń artykuł Pobieranie..

am

|

13.12.2021 23:53 GOSC.PL

publikacja 13.12.2021 23:53

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BARANKI
  • DIECEZJA PŁOCKA
  • PIERWSZA KOMUNIA ŚW.

am

Polecane w subskrypcji

  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X