Nowy numer 11/2024 Archiwum

Płock. Jeden Dar

W Polsce działało w ubiegłym roku ponad 20 takich grup - w naszej diecezji powstaje właśnie zalążek wspólnoty "Baranki", która proponuje program przygotowania dzieci do wczesnej Komunii św. w środowisku rodzinnym.

Idea tej wspólnoty zrodziła się wśród rodzin prowadzących edukację domową swoich pociech, ale coraz więcej pojawia się w niej rodziców z dziećmi, które uczą się w szkole.

Pierwsze takie grupy działały najpierw tylko w diecezji bielsko-żywieckiej, teraz jest ich coraz więcej w Polsce, a obecnie "Baranki" zawiązują się w diecezji płockiej.

Wspólnota proponuje program przygotowania dzieci do sakramentów spowiedzi i Komunii św. przede wszystkim w środowisku rodzinnym, zwracając uwagę, że to rodzice są pierwszymi nauczycielami wiary dla swojego dziecka. Otwarta jest szczególnie na wczesną Komunię św., zwłaszcza dla rodzeństwa. Jej członków - rodziców z dziećmi łączy wspólne doświadczenie wiary; mają szansę wspierać się nawzajem w tej formacji i wymieniać doświadczeniem, a starsze rodzeństwo może przykładem pociągać młodsze.

Na formację składają się comiesięczne, trzygodzinne spotkania w grupie, które przybierają częściowo formę kreatywnych warsztatów. Taki cykl spotkań dla chętnych rodzin dzieci przed-komunijnych od 18 października ma się rozpocząć w Centrum Psychologiczno-Pastoralnym Metanoia w Płocku, przy wsparciu duszpasterzy: dyrektora poradni ks. Jarosława Mokrzanowskiego oraz ks. Bartosza Szostaka.

Warto podkreślić, że sama inicjatywa, która już zyskała aprobatę Biskupa płockiego, leży po stronie świeckich. Kilka lat temu z "Barankami" zetknęło się młode małżeństwo: Justyna i Jakub Wójcikowie, rodzice trójki dzieci, którzy od jakiegoś czasu mieszkają w okolicach Płocka. Mają już doświadczenia prowadzenia grup rodzin z dziećmi przed-komunijnymi w Grodzisku Mazowieckim i Drohiczynie. Teraz chcą zaprosić do "Baranków" również rodziny z płockiej diecezji.

Każde, comiesięczne spotkanie trwa 3 godziny, i składa się z części wspólnej dla całych rodzin, oddzielnej - dla rodziców i dzieci oraz Mszy św. Jedno z pierwszych spotkań będzie miało charakter dwudniowego wyjazdu do jakiegoś domu rekolekcyjnego. Na spotkaniach jest wiele działań kreatywnych, artystycznych, ruchowych, słowem: angażujących całego człowieka. W innych "barankowych" grupach śpiewają, malują ikony, tworzą różańce. Dzieci poznają wraz z rodzicami poszczególne okresy roku liturgicznego, z użyciem tzw. koła liturgicznego, a później rodziny starają się przenosić tę rzeczywistość, którą żyje Kościół, na grunt domowy. W czasie Triduum Paschalnego na przykład zachęcane są do budowania grobu Pańskiego w domu czy przygotowania wieczerzy wielkoczwartkowej. Program opiera się na pracy z Pismem Świętym, odwołuje się także do świata sztuki, obrazującej sacrum, szczególnie w malarstwie. Dzieci próbują rysować, malować, a nawet ćwiczą się w kaligrafii.

Ten cały proces, w którym wiodącą rolę odkrywają rodzice, ma doprowadzić do uroczystości przystąpienia do sakramentów: najpierw spowiedzi, później Komunii św., która w "Barankach" odbywa się zaraz po Wielkanocy. - Sama uroczystość jest bardzo prosta, skromna i nie wymaga prób. W trakcie Mszy św. rodzice siedzą cały czas obok dziecka i razem podchodzą do Komunii św. Są oni dla dziecka najlepszym świadkami. Dorośli, w tym krewni, angażują się w liturgię, śpiew, czytania, dary. Nie ma fotografów, którzy mogliby rozpraszać, ale oczywiście po Mszy św. rodziny robią sobie zdjęcia. Nie ma też prezentów, by nie przesłaniały największego daru tego dnia. Jedyną pamiątką są krzyże, samodzielnie wykonane wcześniej w drewnie lub glinie. Zachęcamy natomiast rodziny do świętowania, na przykład do wspólnego spaceru czy jakiegoś wyjazdu – wyjaśnia Jakub Wójcik.

Dzień przed Komunią św. dzieci przystępują do spowiedzi św., do której przygotowuje ich w czasie całego cyklu formacyjnego przypowieść o talentach, ukazująca perspektywę dobra i jego wykorzystanie we własnym życiu. Sama spowiedź odbywa się podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu, gdy rodzice modlą się Psalmami. Po spowiedzi nakładają swojemu dziecku albę komunijną.

O ile przyjęcie sakramentów odbywa się we wspólnocie, o tyle "Baranki" zachęcane są do udziału w Białym Tygodniu w swoich parafiach. A sama wspólnota nie chce być jakąś konkurencją dla parafii, lecz ma nadzieję, że ta formacja stanie się inspiracją dla innych.

O wspólnocie "Baranki" można też przeczytać w najnowszym "Gościu Płockim".

Zapisy przyjmowane są do 4 października. Kontakt: baranki.plock@szkolamontessori.com lub telefonicznie z CPP Metanoia  24/268-04-48.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy