Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Płocki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
      • Bielsko-Żywiecka
      • Elbląska
      • Gdańska
      • Gliwicka
      • Katowicka
      • Koszalińsko-Kołobrzeska
      • Krakowska
      • Legnicka
      • Lubelska
      • Łowicka
      • Opolska
      • Płocka
      • Radomska
      • Sandomierska
      • Świdnicka
      • Tarnowska
      • Warmińska
      • Warszawska
      • Wrocławska
      • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • BISKUPI
    • PARAFIE
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
plock.gosc.pl → Wiadomości z diecezji płockiej → Płock. Możesz być kierowcą i misjonarzem

Płock. Możesz być kierowcą i misjonarzem przejdź do galerii

W parafii pw. Świętego Krzyża biskup Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie pikniku rodzinnego z MIVA POLSKA. Wydarzenie miało charakter misyjny i edukacyjny oraz było ogólnopolskim zwieńczeniem Tygodnia św. Krzysztofa.

W czasie Mszy św. w parafii pw. Świętego Krzyża nie zabrakło akcentów misyjnych.  
W czasie Mszy św. w parafii pw. Świętego Krzyża nie zabrakło akcentów misyjnych.
Archiwum Walerii Gordienko
⏮ ⏪
⏩ ⏭
4m 4s

Co łączy świętego Krzysztofa, jednego z patronów szczególnych, z misjonarzami? Imię tego męczennika z pierwszych wieków chrześcijaństwa w tłumaczeniu z greckiego oznacza "Niosący Chrystusa", a do tego przecież powołani są wszyscy ochrzczeni, zaś w sposób szczególny – misjonarki i misjonarze na całym świecie. Św. Krzysztof jest czczony jako patron kierowców, a w dalekich, egzotycznych, niszczonych przez wojny i bardzo biednych krajach samochód jest często jedynym narzędziem przemieszczania się, udzielenia pomocy, dostarczenia żywności czy ratowania czyjegoś życia i zdrowia. Jakże bardzo w wielu miejscach na globie ciężar świadczenia tej, niezbędnej, pomocy spoczywa jedynie na misjonarzach, dlatego tak ważne jest wspieranie ich w nabyciu środków transportu, których ciągle brakuje w najdalszych zakątkach świata.

Taki właśnie cel przyświecał zorganizowany przez parafię Świętego Krzyża w Płocku, we współpracy z organizacją MIVA POLSKA, zajmującą się transportem dla misjonarzy, piknik rodzinny. Wydarzenie rozpoczęto Mszą św. pod przewodnictwem bp. Szymona Sułkowskiego w intencji kierowców, podróżnych i dobroczyńców organizacji MIVA. Podczas Mszy św. z udziałem dyrektora MIVA, ks. Jerzego Kraśnickiego, który przez wiele lat był misjonarzem w RPA, a także wielu innych misjonarek i misjonarzy, promowano akcję "1 grosz za 1 kilometr". Dzięki prowadzonej zbiórce oddalone placówki misjonarskie będą mogły nabyć nowe pojazdy, by dalej nieść pomoc i wiarę w Chrystusa.

Homilię bp Szymon Stułkowski rozpoczął od stwierdzenia, że Polska jest dziś także krajem misyjnym. - Każdy wie, jak wygląda życie wiary w naszym kraju, i że potrzeba nam misyjnego zapału. Musimy działać, włączyć w życie Kościoła młode pokolenia. Bardzo mi zależy, abyśmy tutaj stworzyli środowisko misyjne, aby w naszej diecezji rozwinęło się misyjne środowisko ludzi młodych – takich jak tych dziewięcioro, którzy wraz z księdzem pojadą wkrótce do Peru, do miejsc, do których można się dostać jedynie łodzią. Dziś modliliśmy się o to, "abyśmy dobrze używali rzeczy przemijających", i ażeby one służyły nam do osiągnięcia Nieba. I taką rzeczą przemijającą jest także to, czym się poruszamy, czy to samochód, rower, motocykl, czy łódź czy samolot. Warto pamiętać o tym, że to są rzeczy przemijające, że nie mogą one być celem naszego życia, lecz mają nam służyć do osiągnięcia celu, do którego zmierzamy: do pracy, do bliskiej osoby, w odwiedziny. Ale naszym celem ostatecznym jest Niebo, wieczność w domu Ojca, i wszystko co mamy ma nam w tym służyć, pomagać – mówił. I dodał:

Pamiętajmy, że z modlitwą za kierownicą należy połączyć przestrzeganie przepisów i prawa, a także dbałość o stan techniczny środków transportu.

Na koniec Mszy św. ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA POLSKA, podziękował obecnym misjonarzom: księżom i siostrom zakonnym m.in. ze zgromadzenia św. Katarzyny, karmelitanek od Dzieciątka Jezus, a także siostrom pasjonistkom z Afryki. - Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest częścią postawy chrześcijańskiej. Okażmy naszą kulturę, nasze wychowanie jako kierowcy. Bądźmy chrześcijanami także za kółkiem – podkreślił duchowny.

Na zakończenie Mszy św. ks. biskup pobłogosławił kierowców i poświęcił pojazdy. Dalsze obchody przeniosły się do parafialnego ogrodu, gdzie na dzieci czekały atrakcje i wata cukrowa, a dorośli mogli osobiście się przekonać za pomocą symulatorów, jak wygląda zderzenie z przeszkodą lub dachowanie samochodu. Swoje stoiska miały również przedstawicielstwa płockiego i ciechanowskiego WORD-u, płockiej policji, straży pożarnej i WOPR. Aby wesprzeć akcję "1 grosz za 1 kilometr", można było nabyć pamiątki misyjne, książki lub dołożyć cegiełkę o wartości 20 zł, umożliwiającą wzięcie udziału w konkursie z nagrodami.

Piknik i zbiórka na pojazdy dla misjonarzy odbyły się z inicjatywy ks. kan. Jacka Gołębiowskiego, proboszcza parafii Świętego Krzyża, na zakończenie 25. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa.

« ‹ 1 › »
Płock. Piknik ze św. Krzysztofem i misjami

Zdjęcie nie do użytku DODANE 02.08.2024

Płock. Piknik ze św. Krzysztofem i misjami

​W parafii pw. Świętego Krzyża biskup Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie pikniku rodzinnego z MIVA POLSKA. Wydarzenie miało charakter misyjny i edukacyjny i było ogólnopolskim zwieńczeniem Tygodnia św. Krzysztofa.  
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Możliwość oceniania treści jest dostępna tylko dla subskrybentów. Masz subskrypcję? zaloguj się

Waleria Gordienko

|

28.07.2024 22:06 GOSC.PL 28.07.2024 22:06

publikacja 28.07.2024 22:06

FB tweetnij
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • MISJE
  • OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ ŚW. KRZYSZTOFA
  • PŁOCK

Waleria Gordienko

Polecane w subskrypcji

  • Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
  • Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
    • Historia
    • Przemysław Kucharczak
    Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
  • „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
  • Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X