Nowy numer 17/2024 Archiwum

Bilans roku 2022. Część II

Papieska decyzja o przyjęciu rezygnacji biskupa Piotra Libery z kierowania Kościołem płockim była jednym z ważniejszych wydarzeń mijającego roku w naszej diecezji. Co jeszcze wydarzyło się od maja do sierpnia?

Wiele aktywności duszpasterskich powróciło w tym roku do dawnego rytmu i formuły, jak to miało miejsce przed pandemią koronawirusa. Najpierw odbył się diecezjalny Sacrosong w Nasielsku, później piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Ciekawą inicjatywą był też, zorganizowany po raz pierwszy, obchód Bożego Ciała na Wiśle.

Maj. Ten synod się nie kończy

Bilans roku 2022. Część II   Płock, 2.05.2022. Nieszpory ku czci św. Zygmunta i zakończenie procesu synodalnego w diecezji płockiej. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W czasie Uroczystości Zygmuntowskich w katedrze podsumowano diecezjalny etap procesu synodalnego w Kościele płockim. Przy relikwiach św. Zygmunta liturgii przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, a kazanie wygłosił biskup Mirosław Milewski, prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej.
- Kościół jest synodem, a papież nas zachęca, abyśmy nauczyli się synodalności, czyli nowego, a zarazem starego sposobu myślenia i życia Kościołem – mówił biskup Milewski w kazaniu.
Akcentował, że synodalność to liczenie na Boga i liczenie się z Bogiem, oraz liczenie na ludzi i liczenie się z ludźmi.
Przypomnijmy, że jednym z owoców drogi synodalnej w diecezji płockiej jest odnowienie dni eucharystycznych w parafiach. Diecezjalny etap synodu trwał od 7 listopada 2021 r. do 2 maja 2022 r. po jego zakończeniu opublikowano syntezę.

Maj. Międzynarodowe święto Chopina w Szafarni

Bilans roku 2022. Część II   Szafarnia, 20.05.2022. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Niemal 50 uczestników z 20 krajów wzięło udział w 29. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Od lat jest on formą łowienia młodych talentów pianistycznych. Uczestników przyciąga tu prestiż wydarzenia, wpisanego na listę Alink-Argerich Foundation, a także samo miejsce, pamiętające młodego Fryderyka, który spędzał wakacje w Szafarni i czerpał inspirację z zasłyszanej tam muzyki ludowej.

- Jestem już kolejny raz w jury tego konkursu i za każdym razem przeżywam coś nadzwyczajnego. To jest niesamowite, że dla króciutkiego występu ci młodzi pianiści są gotowi przylecieć z Kanady, Australii, czy Japonii, aby być tutaj - powiedziała podczas uroczystego finału konkursu Katarzyna Popowa-Zydroń, która przewodniczyła obradom międzynarodowego jury.

Tegoroczna edycja wydarzenia, mimo rozmaitych skutków pandemii, oddziałującej także na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży, nie zawiodła poziomem uczestników. W ocenie przewodniczącej jury, część tych młodziutkich pianistów będzie można z pewnością za kilka lat usłyszeć w czasie wielkiego konkursu chopinowskiego w Warszawie. W gronie 12 laureatów i 8 wyróżnionych znaleźli się także Polacy.

Czerwiec. Rezygnacja biskupa Libery i sede vacante

Bilans roku 2022. Część II   Płock, 2.05.2022. Nieszpory ku czci św. Zygmunta i zakończenie procesu synodalnego w diecezji płockiej. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Papież Franciszek przyjął 4 czerwca rezygnację biskupa płockiego Piotra Libery i mianował administratorem diecezji płockiej sede vacante biskupa diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla.

– To ważna chwila odpowiedzialności za Kościół. Moim zadaniem jako administratora apostolskiego diecezji jest pomóc wam w spokojnym i bezpiecznym przejściu do wyboru nowego pasterza diecezji. W mojej posłudze chodzi o zachowanie stałości i realizację strategii pastoralnej i ewangelizacyjnej diecezji, aby nikt z ludu Bożego nie odczuł w tym czasie duchowego braku. Niech towarzyszy wam pokój serca – mówił biskup Śmigiel spotykając księży w Płocku.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy