Papieska decyzja o przyjęciu rezygnacji biskupa Piotra Libery z kierowania Kościołem płockim była jednym z ważniejszych wydarzeń mijającego roku w naszej diecezji. Co jeszcze wydarzyło się od maja do sierpnia?
Wiele aktywności duszpasterskich powróciło w tym roku do dawnego rytmu i formuły, jak to miało miejsce przed pandemią koronawirusa. Najpierw odbył się diecezjalny Sacrosong w Nasielsku, później piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Ciekawą inicjatywą był też, zorganizowany po raz pierwszy, obchód Bożego Ciała na Wiśle.
Czerwiec. Rozśpiewany Nasielsk
Nasielsk, 11.06.2022. XXV Sacrosong Diecezji Płockiej. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto GośćPo pięciu latach przerwy w Nasielsku odbył się diecezjalny sacorosong, a jego rozśpiewani uczestnicy: chóry, zespoły i schole udowodnili, że muzyka - zwłaszcza ta liturgiczna i religijna - łączy pokolenia. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 400 osób, a pierwsze miejsca zajęły zespoły muzyczne z Rypina, Żmijewa, Dobrzynia nad Drwęcą i Pułtuska.
- Wchodząc do kościoła, weszliśmy w przestrzeń szczególnej obecności Boga. Niech śpiew i muzyka, nie tylko tutaj, ale także w naszych parafiach, przypominają, że będąc w kościele, znajdujemy się w przedsionku nieba. Niech muzyka w naszych kościołach nie przypomina muzyki naszej codzienności, muzyki rozrywkowej czy filmowej, ale niech przenosi nas w świat ducha, modlitwy i piękna – mówił do uczestników 25. Sacrosongu Diecezji Płockiej bp Mirosław Milewski.
Za dwa lata uczestnicy sacrosongu gościć będą w Pułtusku.
Czerwiec. Wiślane Boże Ciało
Smoszewo-Czerwińsk n. Wisłą, 16.06.2022. Wiślana procesja eucharystyczna. ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćPo raz pierwszy zorganizowano wiślaną procesję eucharystyczną. Ze Smoszewa do Czerwińska n. Wisłą popłynęła barka z monstrancją z Najświętszym Sakramentem, a towarzyszyło jej kilkanaście łodzi wypełnionych wiernymi. W wydarzenie włączyły się cztery nadwiślańskie parafie, budując na brzegu rzeki ołtarze Bożego Ciała.
Pomysł ten zrodził się już dwa lata temu, ale przez pandemię był odkładany w czasie. Próby przełożenia tradycyjnej procesji do czterech ołtarzy podjął się najpierw ks. Artur Bombiński, proboszcz ze Smoszewa, a pomagało mu w tym środowisko wodniaków. Potem dołączyli do niego duszpasterze z Chociszewa, Secymina Polskiego i salezjanie z Czerwińska. Tak powstał nowy, liczący ok. 18 km szlak: na nadbrzeżach zbudowano cztery ołtarze, do jednej z łodzi zabrano krzyż, do kolejnej chorągiew św. Barbary – patronki wodniaków, z kolei na drewnianej łodzi szkutniczej – przygotowano ołtarz z Najświętszym Sakramentem, przy którym asystowali strażacy.
Na łodziach, pontonach, skuterach wodnych oraz większych jednostkach "Wodnik" z Kępy Polskiej i tramwaju wodnym z Wyszogrodu płynęli uczestnicy tej niepowtarzalnej procesji Bożego Ciała. I co ciekawe: w większości byli to ludzie młodzi oraz rodzice z dziećmi, którzy odpoczywając na wodzie, słuchali czterech Ewangelii i brali udział w modlitwie.
Lipiec-sierpień. Nowi czciciele św. Jakuba
Dobrzyń nad Wisłą, 20.08.2022. Camino de Vistula - powitanie figury św. Jakuba. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto GośćW Dobrzyniu n. Wisłą i w Szafarni na różne sposoby uczczono św. Jakuba. W wigilię jego święta 24 lipca z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, w gminie Radomin, i na terenie Jakubowej parafii w Płonnem wystartował pierwszy w historii Camino Polaco Maraton. Uczestniczyła w nim setka biegaczy z całej Polski. W Szafarni, która znajduje się na Szlaku św. Jakuba - tzw. Drodze Polskiej, bieg miał swój start honorowy, a właściwy początek rywalizacji na trasie liczącej 42 km znajdował się w Golubiu-Dobrzyniu.
Z kolei 20 sierpnia, w Dobrzyniu n. Wisłą ustawiono jego figurę, która przez dwa lata opłynęła Europę, wędrując z Krakowa przez Compostelę do Dobrzynia. Jest ona znakiem, że szlak Camino de Vistula został przywrócony i czeka na pątników. Mszy św. w dobrzyńskim porcie przewodniczył biskup Piotr Libera, który także poświęcił kapliczkę, w której pozostanie rzeźba - pielgrzym.
Figura Apostoła jest darem Włóczków Krakowskich dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą. Jak przyznają organizatorzy, była to skuteczna forma popularyzacji idei camino oraz tradycji wodniackich.