Bilans roku 2022. Część I

Przypominamy najważniejsze wydarzenia mijającego roku w Kościele płockim i naszym regionie. Co się wydarzyło od stycznia do kwietnia?

Dzień ponownej agresji Rosji na Ukrainę stał się cezurą czasową tego mijającego roku i punktem odniesienia dla wielu wydarzeń ostatnich miesięcy. Czym żył Kościół płocki i nasz region w mijającym roku?

Styczeń. Smutny wyrok

Bilans roku 2022. Część I   Płock, 22.01.2022. Widok na sądy, dom biskupi i katedrę na Wzgórzu Tumskim. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Sąd Okręgowy w Płocku podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, wydany w marcu 2021 r., uniewinniający trzy aktywistki LGBT, oskarżone o obrazę uczuć religijnych.
Sąd uznał też, że obok prawa dotyczącego ochrony uczuć religijnych, każdy ma też prawo manifestowania swoich poglądów. Ponadto symbole religijne, takie jak obraz Matki Bożej, nie są ograniczone jedynie do przestrzeni sakralnej i można je umieszczać w różnych miejscach.

- Sąd odwoławczy w pełni akceptuje argumenty Sądu Rejonowego, dotyczące kwestii znieważenia przedmiotu czci religijnej i obrażanie uczuć religijnych innych osób - uznał sędzia. - Oskarżone ani nie chciały, ani nie godziły się na obrażanie uczuć religijnych. Nie wyrażały pogardy dla przedmiotu czci religijnej. Obraz z przerobionym wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w żaden sposób nie jest wulgarny i poniżający. Oskarżyciele posiłkowi nie wskazują, by sam ten obraz wyrażał znieważanie, lecz dopatrują się w nim odwołania do osób LGBT. Tych zaś działań Kościół Katolicki w Polsce nie akceptuje. Przeciwko temu oskarżone protestowały i w tych działaniach Kościoła dopatrywały się dyskryminacji tego środowiska - stwierdził sędzia.

Wyrok jest prawomocny. Oskarżyciele mogą jeszcze zwrócić się o jego kasację do Sądu Najwyższego.

Po ogłoszeniu wyroku sprawę skomentował bp Piotr Libera. - Jest to dla mnie niezrozumiałe. W moim odczuciu oznacza przyzwolenie na profanację symboli religijnych i ranienie uczuć ludzi wierzących. Na takie czyny nigdy nie może być zgody. To wymaga od nas modlitwy wynagradzającej Matce Jezusa i naszej Matce - powiedział bp P. Libera Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Luty. Dni eucharystyczne w diecezji

Bilans roku 2022. Część I   Płock, 2.05.2022. Nieszpory ku czci św. Zygmunta i zakończenie procesu synodalnego w diecezji płockiej. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Kolejno we wszystkich parafiach i wspólnotach zakonnych w diecezji płockiej od 1 lutego są organizowane w sposób ciągły dni eucharystyczne. "Są one także odpowiedzią na prośbę Ojca Świętego Franciszka, by na drodze procesu synodalnego poprzez adorację wsłuchać się w głos Pana, który został z nami pod postacią chleba" – napisał w specjalnym dekrecie biskup płocki.

W parafiach, w których praktykowano wcześniej nabożeństwo 40-godzinne, pozostawiono bez zmian ustalone w tradycji terminy tych modlitw, dla pozostałych ustalono je, uwzględniając m.in. daty parafialnych odpustów. W miesiącach zimowych, od stycznia do marca, adorację eucharystyczną podejmują wspólnoty zakonne z terenu diecezji. W każdej z parafii diecezji dzień eucharystyczny wypadnie jeden raz w ciągu roku.

Jakie intencje modlitewne towarzyszą tej diecezjalnej krucjacie eucharystycznej? Przede wszystkim "modlitwa za małżeństwa i rodziny, za dzieci i młodzież, za seniorów i chorych, o nowe i święte powołania do służby Bożej w diecezji, zakonach i na misjach, a także o świętość i prawość życia kapłanów i biskupów, aby we wszystkich odnawiało się życie moralne i religijne diecezji. Będzie to także okazja do słuchania, co Pan chce powiedzieć Kościołowi płockiemu, który wszedł na drogę synodalności" – czytamy w wytycznych do dekretu biskupa płockiego.

Warto dodać, że od kwietnia nowym miejscem całodziennej adoracji jest sierpeckie sanktuarium na wzgórzu Loret, zaś od 8 grudnia miejscem adoracji wieczystej – parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie.

Luty-kwiecień. Pielęgniarka z aureolą na szlaku

Bilans roku 2022. Część I   Płock, 11.02.2022. Rozpoczęcie peregrynacji relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w diecezji płockiej. Bazylika katedralna. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Przez dwa miesiące, od 11 lutego do 11 kwietnia relikwie bł. Wandy Chrzanowskiej, patronki pracowników ochrony zdrowia, chorych i księży kapelanów, która była pielęgniarką i prekursorką pielęgniarstwa domowego i parafialnego, nawiedziły szpitale, hospicja, domy pomocy społecznej i zakłady opieki leczniczej na terenie diecezji płockiej.

– Ona była praktykiem, bo w codziennym życiu wprowadzała słowo w czyn - słowo Chrystusa, który powołał ją do posługi innym. To niezwykłe spotkanie z naszą patronką i starszą koleżanką. Na jej wzór chcemy odnowić w sobie świadomość, że w spotkaniu z cierpiącym człowiekiem, patrzymy w oczy cierpiącego Zbawiciela. Mamy nadzieję, że obecność tych relikwii zjednoczy środowisko pielęgniarek w czynieniu dobra, aby wsłuchać się w drugiego człowieka, w ciszę i modlitwę – mówiła na początku nawiedzenia Elżbieta Pleczyńska, przewodnicząca Izby Pielęgniarek i Położnych Regionu Płockiego.

- Wydaje się, że właśnie teraz, gdy ciągle słyszymy o cierpieniu i dramatach wielu ludzi, relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej są najlepszym znakiem. Ona nam przypomina, że każdy w codzienności, w swoim powołaniu i w zawodzie może dążyć do świętości. Bardzo chciałbym, aby szczególnie pielęgniarki poczuły, że przychodzi do nich "starsza koleżanka", że błogosławiona Hanna jest jedną z nich - mówi ks. Jakub Kępczyński, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.
Peregrynacja rozpoczęła się w płockiej katedrze, a zakończyła w ciechanowskim szpitalu.

Luty. Błaganie o pokój i miłosierdzie

Bilans roku 2022. Część I   Płock, 22.02.2022. Obchody 91. rocznicy objawień Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

W 91. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, gdy sytuacja między Rosją i Ukrainą stawała się coraz bardziej napięta, biskup Piotr Libera modlił się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia o pokój i miłosierdzia dla świata.

- W pewnym sensie możemy powiedzieć, że w 1931 roku Pan Jezus objawił się św. siostrze Faustynie jakby w "przedsionku piekła". Wtedy przecież w świecie szalał ogromny kryzys ekonomiczny, gospodarczy, rodziły się groźne zbrodnicze ideologie. Po dramacie pierwszej wojny światowej już wkrótce świat miał wpaść w szpony jeszcze straszliwszej drugiej wojny. To był istny przedsionek piekła. Dlatego wobec tego, co dzisiaj dzieje się w świecie, w Kościele i w rodzinach przylgnijmy mocno do tego obrazu i wyznania: "Jezu, ufam Tobie!". Czynimy dziś to nasze wyznanie, które bardziej dociera do nieba niż szczęk broni szykowanej do wojny, bo wyznać miłosierdzie znaczy: głosić światu i każdemu człowiekowi pokój – mówił biskup Libera.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka