Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jak zapamiętamy rok 2020? Cz. II

Jak to było przed epidemią i co się stało potem...? Podsumowujemy kończący się rok i przełom, jaki spowodowała w naszym życiu epidemia koronawirusa.

Lipiec - sierpień

Pielgrzymka z muzyczną zapowiedzią

39. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę.   39. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę.
Agnieszka Małecka /Foto Gość

Pątnicy naszej diecezji w napięciu czekali na decyzję, czy w czasie pandemii koronawirusa wyjdzie pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę. Jednak ta piękna duchowa tradycja nie została przerwana, chociaż tym razem wędrówka Maryjnym szlakiem odbywała się w wyjątkowej formule - w sztafecie ośmiu grup.

Od 6 do 14 sierpnia każdego dnia inna grupa pielgrzymów, w maseczkach, i z zachowaniem dystansu pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Hasło 39. pielgrzymki brzmiało "Stawiam na Maryję". Jednocześnie trwało w diecezji pielgrzymowanie duchowe.

Wyjście pielgrzymki poprzedziła wyjątkowa w tym roku zapowiedź muzyczna w postaci nagrania i teledysku, przygotowywanego już w lipcu przez służbę muzyczną Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Z inicjatywy Wojtka Piotrowskiego i Mateusza Lampkowskiego powstało nagranie utworu "Maryjo, Matko mojego wezwania", nagrywane zdalnie, w różnych miejscach Polski przez 52 osoby, w tym 32 wokale żeńskie, 12 męskich oraz 20 instrumentalistów.

Odszedł Ksiądz Profesor

Msza św. pogrzebowa w intencji śp. ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego.   Msza św. pogrzebowa w intencji śp. ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego.
Agnieszka Małecka /Foto Gość

W nocy z 16 na 17 sierpnia, w swojej rodzinnej parafii Rzewnie zmarł nagle ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Przeżył 70 lat, w tym w kapłaństwie – 46. Jego śmierć poruszyła wiele środowisk i kościelnych, i świeckich, w samym Płocku jak i diecezji. Ks. Profesor był bowiem człowiekiem, który swoją wiarą, mądrością, pasją i entuzjazmem życia zainspirował wielu ludzi do dobra i wspólnego działania.

Był m.in. wykładowcą teologii moralnej i etyki w WSD, Soborowym Studium Teologiczno-Pastoralnym Diecezji Płockiej, Kolegium Teologicznym Diecezji Płockiej. Przez wiele lat wykładał także w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Był także wykładowcą m.in. w Wyższej Szkole Pawła Włodkowica w Płocku i Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Ks. profesor przez dwie trzyletnie kadencje, w latach 1999-2005 sprawował funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego; był także członkiem Rady ds. Ekonomicznych Diecezji Płockiej (1999). Został pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce (2006). Wspierał działania katolików świeckich, m.in. jako asystent kościelny Klubu Inteligencji Katolickiej. Pełnił także funkcję opiekuna duchowego wdów i dziewic konsekrowanych (2007-2018). Aktywnie działał w wielu stowarzyszeniach świeckich i kościelnych. Był autorem bloga na stronie internetowej diecezji płockiej.

Płock świętował Rok 1920

Uroczystości 15 sierpnia - ceremonia przy Odwachu.   Uroczystości 15 sierpnia - ceremonia przy Odwachu.
Agnieszka Małecka /Foto Gość

W okrągłą Rocznicę Bitwy Warszawskiej w Płocku odbywały się uroczystości, związane z setną rocznicą obrony miasta przed bolszewikami. W 1920 r. 18 sierpnia wpadli do Płocka bolszewicy. Ulice i skrzyżowania zamieniły się w barykady, pojawiły się okopy, a do obrony miasta w znacznej mierze stanęli jego mieszkańcy i harcerze.

"20-godzinny pobyt hordy bolszewickiej w Płocku zużyty został wyjątkowo na krzywdzenie mieszkańców, rabunek mienia publicznego i prywatnego." - czytamy w "Kurierze Płockim" sprzed 100 lat. Tamte dramatyczne wydarzenia, a jednocześnie wyjątkową, bohaterską postawę mieszkańców miasta, które obok Lwowa zostało odznaczone Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, przypomniano w ciągu kilku sierpniowych dni m.in. poprzez wystawy, koncert, pokazy rekonstrukcyjne, spacer historyczny i wiele innych wydarzeń.

Trwałą pamiątką tej rocznicy jest tablica dedykowana 3. Pułkowi Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, w 100. rocznicę powstania w Płocku. 4. szwadronu pułku pod dowództwem por. Jana Zarzyckiego. Tablica zawisła na ścianie Odwachu.

- Ten Cud nad Wisłą roku 1920 dział się także tu, w Płocku, gdy do walki w obronie miasta stanęli wszyscy mieszkańcy - zaznaczył bp Piotr Libera w homilii podczas uroczystości 15 sierpnia.

Campo Bosco wirtualnie

Salezjański festiwal młodych Campo Bosco.   Salezjański festiwal młodych Campo Bosco.
Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

27. edycja festiwalu w Czerwińsku n. Wisłą, skierowanego do młodzieży skupionej w parafiach salezjańskich odbywała się w tym roku online. Ideą organizatorów było stworzenie atmosfery Campo Bosco w domach blisko 400 uczestników, za pomocą Facebooka oraz transmisji na salezjańskim kanale na YouTube. A samo Campo to 4 dni modlitwy, ciekawych warsztatów, konferencji, spektakli i dobrej muzyki. Nie inaczej było w tym roku. W przygotowanie miejsca oraz sprzętu do transmisji zaangażowało się ponad 50 osób.

Organizatorzy ciężko pracowali, aby w wirtualnej rzeczywistości można było poczuć klimat czerwińskiego festiwalu. Stała formuła wydarzenia nie zmieniła się, ale została nieco okrojona. Salezjańska stodoła oraz klasztorna kaplica, miejsca doskonale znane wszystkim campowiczom, stały się prawdziwym multimedialnym studiem nagrań i centrum wszystkich wydarzeń.

KRDP także w Rypnie

Ks. Krzysztof Świerczyński, dyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.   Ks. Krzysztof Świerczyński, dyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Od 27 sierpnia najstarsze radio diecezjalne w Polsce, którego spadkobierczynią jest KRDP, rozpoczęło nadawanie programu z Rypina, na częstotliwości 91,6 MHz. To trzecie miasto na terenie diecezji płockiej, po Płocku i Ciechanowie, na radiowej mapie diecezji. W ten sposób sygnał rozgłośni dociera bez przeszkód do zachodnich krańców diecezji. Rypin był dotąd "białą plamą" na mapie diecezjalnej rozgłośni.

- Emisja jest prowadzona z masztu ustawionego na kościele parafii pw. św. Stanisława Kostki. Antena nadawcza znajduje się 25 m nad poziomem terenu, a sama emisja odbywa się z mocą 100 W w polaryzacji poziomej na częstotliwości 91,6 MHz - wyjaśniał Michał Wichłacz, dyrektor ds. technicznych KRDP.

Płock - Piastowska stolica

Koncert "Szlakiem Piastowskich Stolic - Płock". Wzgórze Tumskie.   Koncert "Szlakiem Piastowskich Stolic - Płock". Wzgórze Tumskie.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

O piastowskich korzeniach miasta na Wzgórzu Tumskim przypomniał pod koniec sierpnia koncert w wykonaniu Schola Gregoriana Silesiensis. Płock był pierwszym z sześciu miast, obok m.in. Gniezna, Łęczycy i Wiślicy, które znalazło się na "Szlaku Piastowskich Stolic", jak brzmiał tytuł koncertu i całego projektu, w 700-lecie koronacji Władysława Łokietka.

Koncert rozpoczął się na dziedzińcu Opactwa Pobenedyktyńskiego, gdzie artyści wykonali m.in. "Bogurodzicę" w wersji wileńskiej, pieśń liryczną o Władysławie Łokietku, a także XIV-wieczne fragmenty z graduału i psałterza. Kolejne przystanki historycznej procesji miał miejsce naprzeciw katedry, zaś po procesji wokół świątyni, znowu na stopniach bazyliki i wreszcie w samym jej wnętrzu. Tam wybrzmiało uroczyste "Te Deum".

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy