Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jak zapamiętamy rok 2020? Cz. II

Jak to było przed epidemią i co się stało potem...? Podsumowujemy kończący się rok i przełom, jaki spowodowała w naszym życiu epidemia koronawirusa.

Czerwiec

Powołani, wyświęceni

Święcenia kapłańskie w płockiej katedrze.   Święcenia kapłańskie w płockiej katedrze.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Z dwóch niewielkich parafii: Duczymina k. Chorzel i Szyszek k. Pułtuska pochodzą tegoroczni neoprezbiterzy: ks. Krzysztof Węglicki i ks. Piotr Adamiak. Można powiedzieć, że tylko dwóch kapłanów otrzymała w tym roku diecezja płocka, ale sam Jezus wysyłał po dwóch apostołów…

- We dwóch bez wahania możecie iść do 800 tysięcy mieszkańców naszej diecezji – mówił podczas liturgii, 6 czerwca, udzielając święceń kapłańskich bp Piotr Libera. - Dacie radę, jeśli porwiecie za sobą innych, porwiecie młodych, którzy pójdą w wasze ślady. Takie jest moje przesłanie dla was na dzisiaj: nie przejmujcie się, nie będziecie bezrobotnymi, bądźcie gotowi siać! – mówił do święconych.

W czasie tej uroczystości krzyż misyjny otrzymał ks. Kamil Kowalski, który przygotowywał się do pracy duszpasterskiej na Jamajce i jest obecnie pierwszym kapłanem diecezji płockiej w tamtej części świata.

Modlitwa na Placu Celebry

Modlitwa na dawnym placu celebry w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i wizyty w Płocku.   Modlitwa na dawnym placu celebry w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i wizyty w Płocku.
Agnieszka Małecka /Foto Gość

W 29. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Płocku, w miejscu gdzie wówczas, 7 czerwca 1991 r., sprawował Mszę św., na modlitwie zgromadziła się grupa płocczan pielęgnujących pamięć o tamtym wydarzeniu. Inicjatorem tych dorocznych spotkań modlitewnych był Andrzej Drętkiewicz, prezydent miasta w latach 1990-1995, który zmarł w 2014 roku.

- Postanowiliśmy kontynuować te spotkania i mamy nadzieję, że w przyszłym roku, w 30. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II, będzie nas więcej - mówił Leszek Brzeski, który jest obecnie organizatorem tych spotkań. Uczestnicy odmówili modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, zaśpiewali "Barkę" i wysłuchali fragmentu homilii Jana Pawła II sprzed 29 lat. Niektórzy przynieśli ze sobą papieskie chusty, które przechowują jako pamiątki tamtej wizyty. Był też czas dzielenia się wspomnieniami i świadectwami.

Warto wspomnieć, że dzięki staraniom Leszka Brzeskiego i Witolda Wybulta, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, powstał projekt nowego okazałego pomnika papieskiego na Placu Celebry, który został zakwalifikowany do realizacji w konkursie w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka.

Mozaika papieska w Płocku

Obchody 100. rocznicy urodzin i chrztu św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, połączone z poświęceniem mozaiki papieskiej w oknie domu biskupiego.   Obchody 100. rocznicy urodzin i chrztu św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, połączone z poświęceniem mozaiki papieskiej w oknie domu biskupiego.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

21 czerwca z udziałem kard. Stanisława Dziwisza odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę urodzin i chrztu Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. To była największa diecezjalna uroczystość w dobie pandemii koronawirusa. W odróżnieniu od innych obchodów w Polsce, te płockie uroczystości były związane z 100. rocznicą chrztu Karola Wojtyły.

– Święty Jan Paweł II wielokrotnie przybywał do Płocka, a jako człowiek kultury zawsze podziwiał tę bazylikę i historię waszego miasta – powiedział kard. Dziwisz.

Trwałą pamiątką obchodów 100. rocznicy urodzin i chrztu największego Polaka jest mozaika przedstawiająca świętego papieża, umieszczona w oknie domu biskupiego.

Rok ks. Benika w Mławie

Koncert z okazji obchodów 300. rocznicy śmierci ks. Wawrzyńca Benika, autora nabożeństwa "Gorzkich Żali".   Koncert z okazji obchodów 300. rocznicy śmierci ks. Wawrzyńca Benika, autora nabożeństwa "Gorzkich Żali".
Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

300 lat temu, w kwietniu zmarł i został pochowany w Mławie autor nabożeństwa Gorzkich Żali, proboszcz i budowniczy kościoła mławskiej parafii Świętej Trójcy, ks. Wawrzyniec Benik. Miasto postanowiło przypomnieć tę postać, m.in. organizując koncert, który odbył się 25 czerwca w kościele Świętej Trójcy, z udziałem sopranistki Anny Koźlakiewicz oraz Pawła Górczyńskiego, organisty, akompaniatora, pedagoga muzycznego.

Tego wieczoru zabrzmiały fragmenty Gorzkich Żali i utworów inspirowanych tym nabożeństwem lub nawiązujących do tematyki pasyjnej m.in. "Na skrzydłach pieśni" Stanisława Moniuszki, czy fragmenty "Pasji według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha.

Pomysłodawcą koncertów było mławskie Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, które wnioskowało, aby z uwagi na przypadającą w kwietniu 300. rocznicę śmierci kapłana, rok 2020 ogłosić rokiem ks. Wawrzyńca Benika.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy