Nowy numer 44/2020 Archiwum

Biskup Libera do księży: Zabiegajmy o zwyczajną świętość

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i z okazji dnia modlitw o uświęcenie kapłanów biskup płocki pisze do swoich księży.

Solidna zwyczajność, służba Boża, bliskość z ludźmi i modlitwy - to punkty odniesienia dla pracy kapłańskiej, o których przypomina bp Piotr Libera w słowie do kapłanów. "Świętość osiąga się przecież tu, na ziemi, bo ona w swej istocie polega na tym, aby być z Bogiem na co dzień w taki sposób, by stawać się rzeczywistym darem dla braci, czyli ukazywać im drogę do Chrystusa i na niej umacniać. Zwyczajna świętość stanowi wymowną odpowiedź na proponowaną dzisiaj ekscentryczność i wyjątkowość jako receptę na udane życie. Autentyczna świętość nobilituje solidną zwyczajność, świat zaś ulotną nadzwyczajność. Świętość rozumiana jako naśladowanie Chrystusa, powinna być zwyczajną troską dnia powszedniego" – napisał biskup Piotr.

Zwrócił uwagę, że łaska i świętość kapłańskiego stanu ujawnia się w sposobie sprawowania Mszy św., posługi w konfesjonale, w przepowiadaniu słowa, prowadzeniu katechezy i w ogóle obecności w środowisku szkoły, w bieżących spotkaniach z parafianami. "Ta zwyczajna świętość nie tylko przybliża nas do ludzi, ale też ludzi do nas. Oni szukają świętych kapłanów, bo chcą być lepsi, bo pragną zobaczyć, w jaki sposób w normalnych warunkach życia stawać się bardziej darem dla innych. Zwyczajna świętość domaga się wreszcie stałej modlitwy osobistej, czyli stałego dialogu z Chrystusem. Życie kapłana jest oplecione modlitwą" – dodaje biskup płocki.

W przeddzień uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, zapowiadając ukazanie się słowa do kapłanów, biskup Piotr mówił do księży dziekanów: – Jesteśmy w rękach Boga. Budujmy wewnętrzną duchową twierdzę w nas. Troszczmy się i budujmy osobistą relację z Bogiem. Stawajmy się naprawdę "duchownymi" nie tylko z nazwy. Z pełnią łaski i z wolą Bożą przeżywajmy chwilę obecną – powiedział w kurii diecezjalnej biskup Piotr.


Na następnej stronie publikujemy pełen tekst słowa biskupa płockiego do kapłanów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama