Ostatnią część redakcyjnego podsumowania mijającego roku kończą wydarzenia z okresu od września do grudnia.
Listopad w diecezji...
Wake up – młodzi uwielbiali Boga w Ciechanowie
Ciechanów, 9.11.2019. Spotkanie młodzieży z diecezji ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćSześciogodzinne spotkanie wypełniły śpiew, świadectwa, adoracja, Msza św. i koncert. Było głośno i entuzjastycznie, ale też refleksyjnie i modlitewnie. Młodych pozdrowił bp Mirosław Milewski, życząc im takiego przebudzenia wiary, "aby odnaleźli klucz i sens do swojego życia i powołania". Animatorami wydarzenia byli młodzi i swoje przesłanie kierowali do rówieśników z całej diecezji. Z zaproszenia przyjazdu do Ciechanowa skorzystało ok. 700 osób. W czasie spotkania modlono się o przyjęcie darów Ducha Świętego i o rozeznanie powołania, także do kapłaństwa i zakonu, a w czasie adoracji każdy z uczestników modlił się fragmentem Pisma Świętego, który otrzymał na początku wydarzenia. - Czy znacie kogoś, kto płonie? - pytał młodych w czasie Mszy św. o. Marcin Kowalewski, klaretyn z Płocka. - Gdy pali się świeca, to musi się spalać i dawać siebie. Takimi ludźmi, którzy płoną i których znamy, są sportowcy, muzycy. Oni całe swoje życie podporządkowali największej pasji i miłości. Takimi ludźmi, którzy płoną, są błogosławieni męczennicy - klaretyńscy seminarzyści z Hiszpanii i ci wszyscy, którzy walczyli o wolną Polskę. Ale i dziś, wykonując nawet proste zajęcie, możesz płonąć. Największy płomień to wypełnienie własnego powołania. Jeżeli odkładamy wciąż na później ważne życiowe decyzje, to znaczy, że nie płoniemy albo płoniemy byle czym – mówił klaretyn.
Gostynińska nowenna
Płock, 28.10.2019. Ks. kan. Ryszard Kruszewski, dziekan gostyniński z nowym modlitewnikiem ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćW listopadzie w parafii św. Marcina rozpoczęła się nowenna przez wstawiennictwo kapłanów męczenników gostynińskich. Na początku II wojny światowej, tuż przed Świętem Niepodległości, Niemcy aresztowali trzech młodych wikariuszy z Gostynina, którzy wystąpili w obronie swojego aresztowanego wcześniej proboszcza. Niespełna miesiąc później księża wikariusze: Antoni Dubas, Stanisław Krystosik i Kazimierz Stankiewicz zostali zamordowani w lesie pod Wolą Łącką. Ksiądz Apolinary Kaczyński, ich proboszcz, zginął 26 grudnia 1941 r. w obozie w Inowrocławiu. Po 80 latach od ich męczeństwa krystalizuje się zamiar, aby rozpocząć modlitwę o wyniesienie ich na ołtarze. Mówił o tym m.in. bp Piotr Libera w Wielki Czwartek do księży. – Zachęcam, abyście w Gostyninie i na ziemi gostynińskiej szerzyli pamięć o trzech młodych kapłanach, kolegach kursowych, którzy 80 lat temu poszli do więzienia za swojego chorego, sędziwego proboszcza ks. Apolinarego Kaczyńskiego, a potem 1 grudnia 1939 r. na śmierć. Żebyście nie tylko o nich pamiętali, ale modlili się o ich wyniesienie do chwały ołtarzy – mówił biskup. W parafii wydano modlitewnik z nowenną i litanią, które można odmawiać prywatnie, prosząc przez wstawiennictwo tych męczenników.
Prezydent Duda w Rypinie
Rypin, 11.11.2019. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Narodowego Święta Niepodległości ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćNiezwykłą oprawę miało tegoroczne Święto Odzyskania Niepodległości w Rypinie, w którym wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Po centralnych, bogatych obchodach w Warszawie, wieczorem przyjechał do Rypina, gdzie odsłonił tablicę na skwerze "100-lecia Odzyskania Niepodległości", a na placu Nowy Rynek wziął udział w koncercie pieśni patriotycznych, śpiewając razem z mieszkańcami miasta. - Teraz spotykamy się w wolnej Polsce, aby utrwalić tę wielką niepodległościową tradycję, która przetrwała w duszach Polaków. Ale chodzi również o to, aby być razem z innymi, aby się cieszyć wolną Polską i jej nadzieją na dalszy rozwój i życie w pokoju - podkreślił Andrzej Duda. Pamiątką po wizycie prezydenta w Rypinie jest biało-czerwona flaga, która powiewała w Afganistanie w czasie 10. zmiany polskiego kontyngentu misji pokojowej w tym kraju. - Niech wam przypomina, ile powinniśmy dla Polski poświęcić i jak bardzo powinniśmy być z niej dumni - mówił Andrzej Duda. Prezydentowi Dudzie w czasie wizyty towarzyszył m.in. Krzysztof Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pochodzący z Ziemi Dobrzyńskiej. Poprzednia wizyta tak wysokiej rangi w Rypinie miała miejsce 91 lat temu, gdy miasto odwiedził prezydent Ignacy Mościcki.
Pontyfikał – wielki skarb
Płock, 22.11.2019. Sympozjum koła naukowego WSD poświęcone Pontyfikałowi Płockiemu Agnieszka Małecka /Foto GośćCztery lata po odzyskaniu z Niemiec zrabowanego w czasie wojny Pontyfikału Płockiego, poddano go gruntownej konserwacji i badaniom ekspertów z zakresu różnych dziedzin.22 listopada, w czasie sympozjum naukowego w WSD w Płocku, uczeni zaprezentowali wyniki swoich prac i postawili nowe pytania, bo badania nad pontyfikałem jeszcze się nie skończyły. - To jedyny, kompletnie zachowany i najstarszy taki pontyfikał w Polsce, jednak na podstawie przeprowadzonych przez nas badań uważamy, że należy przesunąć czas jego powstania na koniec XII albo początek XIII wieku, a nie, jak do tej pory uważano za ks. Antonim Podlesiem, że jest to pontyfikał z początków XII wieku i czasów bp. Aleksandra z Malonne - podkreślał ks. prof. Leszek Misiarczyk, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i UKSW w Warszawie. - Naszymi badaniami i konserwacją tej księgi chcemy okazać jej szacunek i ukazać jej wielkie bogactwo – akcentował na sympozjum ks. prof. Henryk Seweryniak, który był koordynatorem prac badawczych nad pontyfikałem.