Co zapamiętamy z 2019 roku? Część II

Nasz kolejny, subiektywny, przegląd wydarzeń, tym razem od maja do sierpnia.

Pamiętne dla historii

Bp Libera: "Moja decyzja, radość i łaska"

Na czas 6-miesięcznej nieobecności bp. Piotra Libery w diecezji płockiej, Stolica Apostolska mianowała administratora apostolskiego sede plena w osobie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.   Na czas 6-miesięcznej nieobecności bp. Piotra Libery w diecezji płockiej, Stolica Apostolska mianowała administratora apostolskiego sede plena w osobie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Dobiega końca półroczny pobyt biskupa Piotra Libery w klasztorze ojców kamedułów na Srebrnej Górze pod Krakowem. Na początku roku o taką możliwość biskup poprosił papieża Franciszka w czasie prywatnej audiencji w Watykanie.

– Po 22 latach biskupstwa i 43 latach kapłaństwa chciałbym naładować moje akumulatory. Chcę podkreślić, że nikt mnie do niczego nie zmusza, nikt mnie na nic nie skazuje. Jest to moja absolutnie dobrowolna decyzja, radość i łaska – wyjaśniał później motywy swojej decyzji spotykając różne gremia duchownych i świeckich w diecezji.

– Ja z tej łaski, bo traktuję to w kategorii daru, chcę skorzystać. W tym czasie będę modlił się za Kościół powszechny, Kościół w Polsce i naszej diecezji – zapewniał biskup.

Śladami bł. bp. Leona

Bp Leon Wetmański, biskup i męczennik   Bp Leon Wetmański, biskup i męczennik
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W 20. rocznicę beatyfikacji biskupów męczenników Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego ukazało się długo oczekiwane i ważne opracowanie kalendarium życia i posługi biskupiej sufragana płockiego okresu II Rzeczypospolitej i początku II wojny światowej. Książka, autorstwa ks. prof. Michała Grzybowskiego, jest dopełnieniem podobnej publikacji dotyczącej osoby abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, która ukazała się w 1992 roku.

W obecnym kalendarium zrekonstruowano dziennik posług biskupich męczennika, wykorzystując księgę czynności biskupich bp. L. Wetmańskiego (1927–1941), wiadomości zaczerpnięte z Miesięcznika Pasterskiego Płockiego i z innych międzywojennych czasopism kościelnych i świeckich.

Korona dla Maryi, zadanie dla nas

Szczególny i uroczysty akt był dopełnieniem zawierzenia diecezji sprzed 300 lat, którego dokonał bp Ludwik Załuski.   Szczególny i uroczysty akt był dopełnieniem zawierzenia diecezji sprzed 300 lat, którego dokonał bp Ludwik Załuski.
Ilona Krawczyk-Krajczyńska

Powagą i autorytetem papieża, 15 sierpnia abp Józef Michalik koronował cudowny wizerunek Matki Bożej Smardzewskiej. Papieski diadem spoczął na siódmym maryjnym wizerunku w diecezji. Wraz z emerytowanym metropolitą przemyskim i wieloletnim przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski przed ołtarzem Matki Bożej stanęli biskupi: Mirosław Milewski i Roman Marcinkowski oraz kilkutysięczna rzesza wiernych.

Długie kolejki do kościoła i obrazu Matki Bożej, kolejki do konfesjonału i Komunii św., wreszcie modlitewne skupienie ok. 5 tysięcy wiernych, charakteryzowały tę podniosłą liturgię.

– Dziś nasza wiara ma się wyrazić w tej koronie. Jest ona wyznaniem, że Maryja pomoże nam iść do innych ludzi, do świata ze świadectwem naszej wiary. Dziś trzeba nam odważnie stanąć po stronie zwycięskiego dobra – mówił w kazaniu abp Michalik.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

am