Nasz kolejny, subiektywny, przegląd wydarzeń, tym razem od maja do sierpnia.
Duszpasterstwo wyzwań
O trzeźwości i wolności
Bp Bronakowski przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie kongresuW przypadające w mijającym roku rocznice, jak 40-lecie ogłoszenia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, czy 45-lecie istnienia Wspólnoty AA wpisał się Mazowiecki Kongres Trzeźwości, który odbył się w czerwcu na terenie parafii i gminy w Starej Białej. Było to wspólne dzieło diecezjalnego duszpasterstwa trzeźwości i lokalnych samorządów: starostwa płockiego oraz gmin: Stara Biała, Bieżuń, Drobin, Brudzeń Duży i Radzanowo. Towarzyszyło mu hasło "Savire - vivre człowieka wolnego".
- Mówiąc o sztuce życia człowieka wolnego, musimy dotrzeć do samego źródła, a jest nim miłość zakorzeniona w Bogu. Bez miłości nie ma prawdziwej wolności i odwrotnie - powiedział w homilii bp Tadeusz Bronakowski, który przewodniczył Mszy św. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Białej na rozpoczęcie kongresu. Hierarcha zaznaczył, że apostolstwo trzeźwości nie jest tylko zaangażowaniem się w akcje społeczne, ale przede wszystkim walką duchową, opartą na wierze, wyrzeczeniu i odważnym świadectwie.
W gronie panelistów tego kongresu, znaleźli się znakomici specjaliści, w tym prof. Krzysztof Wojcieszek z Pedagogium WSNS w Warszawie, ks. prof. Krzysztof Kulbacki z KUL, a także dziennikarz Rafał Porzeziński, twórca programu "Ocaleni”, w TVP.
Klaretyński ogień w Płocku
Ojcowie Marcin Kowalewski – nowy proboszcz w Płocku i Piotr Bęza – prowincjał klaretynów w Polsce, cieszą się z otwarcia ich nowej placówki duszpasterskiej w centralnej Polsce.Od 1 lipca misjonarze klaretyni podjęli pracę duszpasterską w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płocku. – Mam nadzieję, że w misjonarzach klaretynach nasi wierni z większą łatwością będą mogli znaleźć spowiedników i kierowników duchowych – mówi ks. Piotr Grzywaczewski, kanclerz kurii diecezjalnej.
Nowym proboszczem został mianowany o. Marcin Kowalewski, znany rekolekcjonista, duszpasterz młodzieży i założyciel rockowego zespołu chrześcijańskiego Fragua. Podjęcie pracy przez duszpasterzy zakonnych zbiegło się w czasie z przejściem na emeryturę wieloletniego proboszcza ks. Tadeusza Łebkowskiego. Wymownym jest również, że nowi zakonnicy przybyli na płockie Górki po 215 latach od usunięcia z tego miejsca przez zaborców dominikanów.
am