Nowy numer 23/2021 Archiwum

Co zapamiętamy z 2019 roku? Część II

Nasz kolejny, subiektywny, przegląd wydarzeń, tym razem od maja do sierpnia.

Kultura i duch

Wawel trzeciego wieszcza

Poświęcenia odnowionych krypt dokonał biskup Roman Marcinkowski.   Poświęcenia odnowionych krypt dokonał biskup Roman Marcinkowski.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Po 160 latach od śmierci wieszcza Zygmunta Krasińskiego, 2 maja w Opinogórze odsłonięto jego nagrobny pomnik i odnowiono zabytkowe krypty pod opinogórskim kościołem. W ten sposób po 100 latach spełniła się wola Adama Krasińskiego, aby dla uczczenia jego dziadka i wielkiego poety, w opinogórskim kościele stanął jemu poświęcony cenotaf, czyli nagrobny pomnik. Poświęcenia dokonał bp Roman Marcinkowski.

– Dziedzictwo rodu Krasińskich, zwłaszcza wieszcza Zygmunta, łączy nas duchowo i rodzi nowe pasje. Uczy nas także, abyśmy nie zapominali o korzeniach i czuli się odpowiedzialni za wspólny dom, którym jest Kościół i ojczyzna – mówił w czasie uroczystości bp Roman. Na nagrobnym pomniku poety umieszczono napis: "Zmartwychwstaniesz nie ze snu, ale z pracy wieków".

Święta Ostoja

Poświęcenie Ostoi św. Antoniego   Poświęcenie Ostoi św. Antoniego
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W czerwcu dobiegła końca niemal dziesięcioletnia i wieloetapowa rewitalizacja XVIII- wiecznego klasztoru i otoczenia sanktuarium św. Antoniego w Ratowie. Biskup Piotr Libera poświęcił północno-zachodnie skrzydło obiektu, dzięki czemu cały budynek klasztorny został otwarty dla pielgrzymów oraz uczestników różnorodnych programów społecznych.

W tym kompleksie znalazła miejsce Ostoja św. Antoniego, ośrodek dla pielgrzymów i rekolektantów, ale także poradnia rodzinna, oraz swoiste centrum rodzinnej rekreacji, oferujący zajęcia kulturalne, edukacyjne, oraz miejsce integracji społecznej, z profilaktyką uzależnień i hipoterapią.

– Dawne klasztorne cele stały się pokojami z łazienkami dla gości, przygotowano dużą salę spotkań, refektarz, miejsce do osobistej medytacji, domek pustelnika i ogród. To wszystko już jest gotowe i czeka na gości i pielgrzymów – mówił ks. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium, po otwarciu kompleksu.

Dobrzyńska muszelka

Msza św. w z udziałem caminowiczów podczas otwarcia Dobrzyńsko-Kujawskiej Drogi św. Jakuba   Msza św. w z udziałem caminowiczów podczas otwarcia Dobrzyńsko-Kujawskiej Drogi św. Jakuba
Agnieszka Małecka /Foto Gość

– Gdy caminowicz bierze do ręki różaniec i modli się, gdy ma czas dla drugiego człowieka, idącego obok, to można powiedzieć, że doświadcza niewidocznego deszczu łaski od Pana Boga, którym nasiąka – mówił 23 czerwca ks. dr hab. Piotr Roszak z UMK w Toruniu podczas uroczystego otwarcia dobrzyńsko-kujawskiego odcinka Camino w Dobrzyniu nad Wisłą.

Jak zaznaczył w czasie inauguracji proboszcz ks. Henryk Lewandowski, już wcześniej tą drogą wędrowali pielgrzymi, nie jest to więc martwy szlak. Teraz wyznaczają go zwrócone do góry muszle z dwiema literami: D i K po bokach.

W otwarciu szlaku uczestniczyli członkowie Konfraterni św. Jakuba przy katedrze polowej Wojska Polskiego, Bractwa św. Jakuba z Torunia i członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama