Nowy numer 17/2024 Archiwum

Co zapamiętamy z 2019 roku? Część I

Przypominamy, naszym zdaniem, najważniejsze wydarzenia mijającego roku: od stycznia do kwietnia.

W Wielkim Poście i po Wielkanocy...

Rycerze z papieskim herbem

Bp Piotr Libera wręcza Rycerzom Jana Pawła II dekret zezwalający na działalność w diecezji płockiej.   Bp Piotr Libera wręcza Rycerzom Jana Pawła II dekret zezwalający na działalność w diecezji płockiej.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Nie było żadnej ważnej uroczystości w diecezji w tym roku, na której zabrakłoby Rycerzy Jana Pawła II: w charakterystycznych czarnych mantulach z herbem Jana Pawła II. W marcu biskup płocki wydał dekret pozwalający na utworzenie struktur tego stowarzyszenia katolików świeckich w Kościele płockim. Już wcześniej powstały chorągwie, czyli parafialne oddziały rycerstwa w Glinojecku i Woli Kiełpińskiej (parafia Zegrze), zaś w tym roku powstały kolejne: w Płocku, Pułtusku, Białej i Modlinie Starym.

- Wierzę, że szczególnym naszym patronem i orędownikiem na północnym Mazowszu, obok św. Jana Pawła II, będzie dla nas bł. abp Antoni Julian Nowowiejski - mówi Janusz Paczkowski, komandor zakonu na diecezję płocką.

Chóralnie i pasyjnie w Płocku

Wyjątkowym momentem był śpiew pieśni „Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony” głosami wszystkich uczestników festiwalu.   Wyjątkowym momentem był śpiew pieśni „Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony” głosami wszystkich uczestników festiwalu.
Agnieszka Małecka /Foto Gość

W parafii Świętego Krzyża na płockich Podolszycach Północnych zebrało się 14 chórów, w tym jeden spoza naszej diecezji na I Chóralny Festiwal Pieśni Wielkopostnej.

- Emocje na pewno wszystkim towarzyszą, ale jeśli stawiamy sobie za cel adorowanie cierpiącego Chrystusa, to nasz śpiew będzie przede wszystkim wyrazem modlitwy - stwierdziła Bogumiła Nasierowska, dyrygentka chóru Cantores Egregientes.

- Takie przeglądy pokazują nie tylko piękno chóralnego śpiewu kościelnego, ale też samych wykonawców, którzy robią coś bezinteresownie dla swojej parafii i społeczności - dodał ks. Łukasz Mastalerz, proboszcz bazyliki czerwińskiej.

Nagrodę Grand Prix przeglądu otrzymał wielogłosowy chór Lira z parafii św. Wojciecha w Nasielsku, którym kieruje Joanna Ostaszewska.

Organizatorem wydarzenia był Jakub Jabłoński, organista i dyrygent chóru Tibi Cantamus w parafii świętokrzyskiej w Płocku.

Katolicy świeccy w obronie wiary

Kościół na Górkach stał się od Wielkanocy miejscem niewybrednych ataków i prób beszczeszczenia symboli religijnych. Na zdjęciu: manifestacja wiary w czasie nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w czerwcu 2016 roku.   Kościół na Górkach stał się od Wielkanocy miejscem niewybrednych ataków i prób beszczeszczenia symboli religijnych. Na zdjęciu: manifestacja wiary w czasie nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w czerwcu 2016 roku.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Po przykrych wydarzeniach związanych m.in. ze znieważeniem obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przy kościele św. Dominika na płockich Górkach po Świętach Wielkanocnych, grupa katolików świeckich, w tym dawni płoccy działacze opozycji antykomunistycznej, zareagowali na wydarzenia prowokacji i profanacji, zwróciła się z otwartym apelem, wyrażając swoje zdecydowane stanowisko: "Mówimy »dość!« poprawności politycznej i chowaniu głowy w piasek w uznaniu LGBT za normę. Domagamy się poszanowania naszych miejsc kultu i wartości chrześcijańskich".

Gdy latem w czasie tak zwanego marszu równości w Płocku doszło do kolejnych prowokacji i znieważeń symboli religijnych, ponownie katolicy świeccy zgłosili zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy